Pred betonážou musíme celý strop – najmä však horný povrch nosníkov – dôkladne zbaviť všetkých nečistôt, ktoré sa tu počas montáže stropu nahromadili. Účinným spôsobom je vystriekanie prúdom vody alebo vyfúkanie stlačeným vzduchom.
Čistenie vodou má ešte jeden priaznivý efekt – navlhčenie prefabrikovaných prvkov stropu pred betonážou, ktoré je nevyhnutné najmä v horúcich letných dňoch. Dôkladným navlhčením stropu pred betonážou sa predíde prudkému úbytku vody z čerstvého betónu vplyvom nasiakavosti keramického črepu.
Pri betonáži stropu betónujeme súčasne aj stužujúci veniec, ktorý je v úrovni stropu a má rovnakú výšku ako strop v mieste uloženia. Na betonáž stropu a venca používame betón triedy C 20/25 s maximálnou veľkosťou zrna 8 mm.
Hrúbka betónovej dosky môže byť 40 až 70 mm, čo má vplyv na únosnosť stropu. Betónová doska musí dosahovať navrhovanú hrúbku v strede stropného poľa s maximálnym rozpätím, t.j. v mieste maximálneho prevýšenia.
Betonáž musí prebiehať rovnomerne. Treba dbať na to, aby sa veľké množstvo betónu nedostalo na jedno miesto a nedošlo tým k preťaženiu nosníkov.
V prípade potreby je možné betonáž prerušiť aj do ďalšieho dňa, a to v strede stropných vložiek rovnobežne s nosníkmi. V tomto mieste vznikne priznaná pracovná škára.
V zimnom období môžme betónovať bez špeciálnych prísad proti zamrznutiu do +5 °C. V prípade používania prevzdušňovacích prísad proti zamrznutiu sa musíme riadiť návodom výrobcu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ošetrovanie betónu a odstránenie podoprenia
V letnom období musíme čerstvý betón pravidelne polievať, aby nedošlo k prudkému vysychaniu a tvorbe trhlín. V zimnom období ho musíme chrániť proti zamrznutiu zakrytím, prípadne aj vyhrievaním odspodu.
Stropná konštrukcia dosahuje svoju navrhovanú únosnosť po uplynutí 28 dní od betonáže. Až potom môžeme odstrániť podoprenie nosníkov.
Práce na ďalšom podlaží však môžu pokračovať už po niekoľkých dňoch. Palety s tehlami, prípadne iný materiál, je možné vykladať na strop po 7 dňoch. Palety odporúčame ukladať na nový strop rovnomerne vedľa seba pozdĺž obvodových a vnútorných nosných stien spodného podlažia, tak aby neprekážali pri murovaní. Nikdy nie do stredu rozpätia.
Ďalšie články o keramických stropoch