Keramické stropy pozostávajú z keramických stropných vložiek a keramicko-betónových stropných nosníkov vystužených zváranou priestorovou výstužou. Najčastejšie sú súčasťou stropných konštrukcií bytových a občianskych stavieb, ale možno ich použiť aj v priemyselných a poľnohospodárskych objektoch. Tento typ stropov je variabilný, s možnosťou použitia aj pri členitých a nepravidelných pôdorysoch miestností. Po doplnení výstuže ich možno použiť aj ako spojité nosníky alebo na vytvorenie konzol napríklad balkónov a schodiskových podest.
Použitie keramických stropov má dve základné výhody: keramickými tvarovkami sa vytvára rovný podhľad, vhodný na následnú realizáciu omietky a zároveň vďaka dobrej akumulačnej schopnosti a schopnosti prijímať a uvoľňovať vlhkosť sa v miestnostiach vytvára zdravá mikroklíma, dôležitá na zabezpečenie zdravého a hygienicky neškodného bývania.
Z hľadiska požiarnej odolnosti, tepelnoizolačných a akustických parametrov sa tieto stropy hodia na bytovú zástavbu.
Stropnú konštrukciu tvoria keramické stropné vložky a keramicko-betónové stropné nosníky vystužené zváranou priestorovou výstužou. Tieto stropné konštrukcie možno používať až do rozpätia miestností 8 m. Majú vysokú únosnosť a umožňujú jednoduchú manipuláciu a montáž na stavbe. Po montáži stropných nosníkov a stropných vložiek sa celý strop zabetónuje.
Ukladanie stropných vložiek
Stropné vložky, ktoré majú pre všetky typy stropných konštrukcií rovnakú dĺžku sa ukladajú nasucho na stropné nosníky. Najskôr sa uložia vložky po jednom rade na obidvoch koncoch nosníkov, čím sa vymedzí osová vzdialenosť nosníkov. Potom sa postupne ukladajú stropné vložky v radoch tak, aby bola práca plynulá. Stropné vložky sa vždy ukladajú v smere pozdĺžnej osi nosníkov. Odporúčaná hodnota minimálneho uloženia stropných vložiek na nosnom murive z bočnej strany je 25 mm.
Ukladanie vencových tehál
* článok pokračuje pod formulárom *
Vencové tehly sa murujú na vonkajšom okraji stropu, najlepšie až po uložení stropných dielcov. Vo vodorovnom smere sa ukladajú k sebe na pero a drážku. Po vymurovaní vencových tehál sa k nim z vnútornej strany prikladá nasucho rovnako vysoký pás tepelného izolantu, ktorý sa pri vencových tehlách zafixuje maltou v spodnej časti. Na trhu sa nachádzajú aj vencové tehly, na ktorých je izolant už priamo nalepený. Medzi izolant a uložené prefabrikované prvky stropnej konštrukcie sa vloží výstuž stužujúceho vena. Odporúča sa asi každú tretiu vencovú tehlu zafixovať ohnutým drôtom pripevneným k výstuži venca a jeho zaháknutím zhora do otvoru vencovej tehly na zvýšenie tuhosti vonkajšej predmurovky (zabezpečenie proti vytlačeniu betónom pri betonáži). Pri betonáži treba zabezpečiť minimálne krytie výstuže v hrúbke 20 mm.
Betonáž
Betonáž možno začať až po uložení všetkých stropných vložiek, potrebnej výstuže navrhnutej do nadbetonávky, a to vrátane výstuže vencov, stropných nosníkov – výmen, príložiek, prievlakov a podobne.
Pred samotnou betonážou sa musí celá plocha stropu dôkladne navlhčiť aby betón dobre priľnul. Na betónovanie sa používa betón triedy C16/20 dostatočne mäkkej konzistencie. Pri betonáži stropov treba zároveň betónovať nosné rebrá, ako aj stužujúce vence s nadbetonávkou.
Vzduchové dutiny v stropných vložkách nie je nutné uzatvárať proti zatekaniu betónu, pretože zatečenie je minimálne. Pri betonáži trámových stropov treba zabrániť miestnemu hromadeniu betónu, čerstvý betón sa nesmie nanášať voľným pádom, ale napríklad ležiacou hadicou. Betón sa ukladá plynulo za súčasného hutnenia.
Pri betonáži stropov sa postupuje v pruhoch a to v smere kolmo na pozdĺžnu os nosníkov. Prípadnú pracovnú škáru možno vytvoriť iba medzi nosníkmi v strede stropných vložiek. Pracovná škára nesmie prechádzať betónovými rebrami nad nosníkmi. Počas betonáže v zime sa nesmie na povrchu dielcov a výstuže nachádzať ľad a námraza. Teplota povrchu keramických tvaroviek a výstuže nesmie klesnúť pod 5 °C.
Po zabetónovaní stropných dosiek treba betón ošetrovať. Veľmi dôležité je udržiavať betón v dostatočne vlhkom stave až do jeho riadneho zatvrdnutia. Podpery nosníkov možno odstrániť, až keď betón dostatočne spevnie. Podpernú konštrukciu možno odstrániť najskôr po troch týždňoch. Pri odstraňovaní podpier sa postupuje od horného podlažia k spodnému.