Výhody a nevýhody svojpomocnej výstavby
So svojpomocou dokážete ušetriť peniaze, ktoré by ste zaplatili profesionálnej firme, budete však musieť obetovať veľa času. Treba dobre zvážiť, či budete mať po práci alebo cez víkendy dostatok energie pre stavbu namiesto oddychu. A takisto berte do úvahy fakt, že svojpomocná výstavba môže trvať oveľa dlhšie aj pre nedostatok skúseností. Uvedomte si, že za všetky chyby budete niesť plnú zodpovednosť vy a nebudete ich môcť reklamovať. Navyše, na určité časti konštrukcie, napríklad základy, budete beztak potrebovať odborníka alebo minimálne technického poradcu. I napriek tomu ste rozhodnutí stavať svojpomocne? Držte sa nasledujúcich zásad:
1. Kvalitný projekt a realizačná dokumentácia
Premyslený projekt, ktorý zohľadňuje použitý stavebný systém, vám prácu zásadne uľahčí. Ak sa chystáte sami priložiť ruku k dielu, určite investujte aj do podrobnej realizačnej dokumentácie. Poskytne vám presný návod, ako zhotoviť jednotlivé konštrukčné detaily podobne ako príručka k náročnej lego stavebnici pre dospelých. Tá dokáže jednoznačne inštruovať aj skúsenejších majstrov, o to viac ju ocení amatérsky zhotoviteľ. Lepšie je investovať do podrobného návodu než improvizovať a zbytočne potom platiť za vzniknuté chyby – či už v podobe nákladných prerábok alebo nefunkčnej stavby.
2. Užívateľsky prívetivý stavebný systém
Samotný stavebný systém vám musí maximálne zjednodušiť prácnosť aj technickú náročnosť murovania. Vyspelé tehlové bloky do seba logicky zapadajú a ich brúsené ložné plochy umožňujú jednoduchšie nanášanie lepidiel. Vďaka doplnkovým tehlám a ďalším systémovým prvkom zasa nemusíte nič rezať, aby ste zhotovili trebárs rohy alebo ostenia. Aj samotné malty prešli vývojom tak, aby postačila aj tenká vrstva spojiva na ukladanie ďalších radov tehál. Pre vás to znamená nielen ľahšiu prácu, ale aj vyššiu presnosť murovania, menšie riziko chýb na stavbe aj nižší podiel vlhkých procesov. Takže v konečnom dôsledku môžete dosiahnuť značnú úsporu materiálu.
Vedeli ste, že…? Na trhu existuje tenkovrstvová malta, ktorú nemusíte vôbec rozrábať. Jednoducho otvoríte vedro a nanesiete príslušným systémovým valčekom na ložnú plochu už založených tehál. Spojovací materiál poskytuje dostatok času na uloženie ďalšieho radu a zároveň zabezpečí rovnakú pevnosť a stabilitu muriva ako v prípade hrubovrstvovej malty. Pred aplikáciou už netreba vlhčiť samotné tehly a odpadá aj starosť o miešačku, vodu či elektrinu na stavenisku. Ba čo viac, obsah nádoby nemusíte hneď minúť celý, stačí ho dobre zatvoriť a odložiť na ďalšie murovanie.
3. Zjednodušenie výstavby
Skladba obvodového muriva má značný vplyv na náročnosť celej výstavby. Mnohí svojpomocní stavebníci volia jednovrstvové murovanie nielen kvôli menšej prácnosti, ale aj kvôli zníženiu celkovej chybovosti na stavbe. Montáž kontaktného zateplenia totiž vyžaduje technicky zdatných a skúsených majstrov, ktorí kotvením kontaktného systému nenarušia obálku domu – túto časť výstavby by amatérski stavebníci rozhodne nemali riešiť vo vlastnej réžii, lebo sa im to môže vypomstiť. Naopak, postaviť dom z jednovrstvovej konštrukcie je jednoduchšie, finančne menej nákladné a v konečnom dôsledku aj udržateľnejšie a zdravšie, keďže dom s difúzne otvoreným obvodovým murivom lepšie „dýcha“.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
4. Spoľahlivý stavebný dozor
Aj keď dodržíte tri predchádzajúce body, ako laický stavbár by ste nemali podceniť prítomnosť kvalifikovaného stavebného dozoru. To platí aj v prípade, ak vám dom zhotovuje realizačná firma. Ideálny stavebný dozor pre svojpomocných stavebníkov je taký, ktorý priebežne sleduje postup prác, správnosť a kvalitu realizácie, ideálne počas každého pracovného dňa. Napríklad, spoločnosť HELUZ uvedomelý prístup zhotoviteľov podporuje a odmeňuje doživotnou zárukou na celý stavebný systém.
5. Seriózny partner
Pri objednávke stavebného materiálu oceníte výrobcu, ktorý ponúka aj rôzne služby, mnohé dokonca úplne zdarma. Zísť sa vám môže výpočet spotreby stavebného materiálu, praktická požičovňa náradia, ktoré by ste pri vlastnej investícii preplatili, či technické poradenstvo priamo na stavbe. Rozhodne by ste nemali podceniť zhotovenie niektorých konštrukcií, ako je trebárs základová či stropná doska, vyrovnávanie maltového lôžka a založenie prvého radu tehál. Aj pre takéto prípady môžete poprosiť o asistenciu technika. Nezabúdajte tiež, že výrobca svoj systém pozná najlepšie, takže vám alebo vášmu projektantovi pomôže nielen s výberom vhodných tehál, ale aj pri riešení ostatných detailov.
Mohlo by vás zaujímať