Čmáranice a nákresy
„Už dlhší čas som uvažoval o tom, že by sme si postavili dom. Rozhodnutie urýchlil až fakt, že sa nám rodina rozšírila,“ začína spomínať majiteľ, pán Peter. Ten je nielen investorom, ale aj projektantom. A keďže vlastný pozemok mal už dávnejšie, nákresy budúceho domu si robil dlhé roky pred samotnou stavbou. Zohľadňoval pri tom polohu inžinierskych sietí, svetové strany i všetky ostatné danosti pozemku.
„V čase rozhodnutia som mal veľa pripraveného. Možnosť získať dotáciu Zelená úsporám (dotácia na výstavbu nízkoenergetických a pasívnych domov v Českej republike – pozn. red.), ma presvedčila postaviť si pasívny dom,“ vysvetľuje majiteľ. Pán Peter ako skúsený projektant vedel, že kritériá požadované dotačným programom vyrieši okrem iného i správna voľba typu stavebného materiálu.
Voľba padla na tehlu
Rodinný dom vo Vsetíne je postavený z presných tvárnic a zateplený kontaktným zatepľovacím systémom. Vzhľadom na to, že na trhu sú dostupné tehly s izoláciou vo vnútri, čo ušetrí čas a umožňuje postaviť dom ako jednovrstvovú konštrukciu, zaujímalo nás, prečo investor nevyužil túto možnosť. „Najmä preto, že nás tlačil čas. Potrebovali sme získať všetky potrebné formality na dotáciu Zelená úsporám,“ vysvetľuje pán Peter. Tým viac však vystupovali do popredia stavebné a materiálové požiadavky nutné na to, aby mohol byť dom zaradený do kategórie pasívny.
Ako skúsený projektant sa Peter podieľal na realizácii množstva rodinných domov i bytových domov. No s výstavbou vlastného, navyše pasívneho domu ešte nemal skúsenosť. V tom čase sa už veľa hovorilo o pasívnych domoch, o rôznych konštrukciách i materiáloch, z ktorých sa dajú vystavať. Pán Peter vedel, že chce dom z prírodného materiálu, teda z tehly. Chcel, aby dom dýchal a žilo sa v ňom zdravo. Radil sa so známymi i so susedom, kolegom-stavbárom, ktorý v tom čase dom dokončoval.
Vtedy z toho všetkého vyplynulo, že keď sa stavia dom, aj tak sa ešte musí zatepliť, aby vyhovoval úspornému bývaniu. Vedel, že po zateplení plášťa nebude cez silikónovú omietku dom dostatočne dýchať, rozhodol sa však tento hendikep riešiť voľbou správnej technológie na vetranie i vykurovanie.
I napriek všetkým za a proti jeho prvotné a základné rozhodnutie, z čoho postaviť dom, zostalo. Z prírodného materiálu, ktorý zabezpečí úsporné a lacné bývanie.
Ako nám povedal Ing. Pavel Sýkora, energetický audítor, ktorý na dome spolupracoval: „Rodinný dom si projektoval stavebný inžinier, pán Peter, sám pre seba. A veľmi sa mu podaril. Dom mal i viacnásobnú kontrolu zo Štátneho fondu životného prostredia. Sama inšpektorka sa pri jednej z kontrol zverila, že videla už takmer 700 pasívnych domov, no ten vo Vsetíne je jeden z mála, v ktorých by chcela aj bývať.“
„Dom je vystavaný z presných tehlových tvárnic, stropy sú trámové. V dome je rekuperácia a tepelné čerpadlo zem-voda. Ja sám vždy tvrdím, že pasívny dom bez tepelného čerpadla je konštrukčná chyba. Ak staviate úsporný dom, potrebujete tam mať úsporné technológie, inak každoročná faktúra za energie nebude príjemná. A energie budete platiť každý rok, opakovane, až do smrti,“ dodáva Ing. Pavel Sýkora.
* článok pokračuje pod formulárom *
Nižšia cena materiálu nemusí vždy byť výhodou
Dom mohol byť vystavaný i z tehly plnenej izoláciou. Ale investor sa rozhodol pre inú skladbu.
„Ak by si zvolil tehly plnené izoláciou, ich cena by bola síce o niečo vyššia, avšak rýchlosť výstavby by bola tiež vyššia a čas na stavbe sa počíta. No najmä by sa výrazne predĺžila životnosť zatepľovacej konštrukcie. Bežná životnosť ETICS sa uvádza 25 rokov. Samozrejme, ak nepriletí ďateľ alebo nemáte fyzicky nadané deti. Ak použijete tehlu plnenú izoláciou, životnosť zateplenia sa zvyšuje na životnosť tehly. Uvádza sa 80 a viac rokov. A to sa vám už v nákladoch na opravy domu môže veľmi výrazne prejaviť.
Drevené stropy v pasívnych domoch často dosahujú závratné ceny. Mnoho stavebníkov potom hovorí: ˓Keby som to bol vedel, dal by som systémový keramický strop. Bolo by to ľahšie, rýchlejšie a lacnejšie.ʻ A ja by som ešte doplnil, že navyše by v dome bola vyššia tepelná akumulácia,“ uzatvára svoje hodnotenie domu Ing. Pavel Sýkora, energetický špecialista, ktorý sa podieľal na energetickom výpočte domu.
Najdôležitejší je výsledok
Každý materiál mal a má v určitom čase svoje výhody a nevýhody. Podľa najlepších aktuálnych poznatkov a skúseností je však potrebné nájsť optimálne riešenie.
Napokon je najdôležitejšie, že dom sa podaril. Energeticky, technicky, cenovo i architektonicky. Investor má veľa skúseností z rôznych iných stavieb a túto vo Vsetíne robil síce prvýkrát, ale len pre seba. Nemenej dôležitá bola i spolupráca s energetickým audítorom. Totiž, dosiahnuť pasívny štandard nie je len o tom, že treba nakresliť dom a vypočítať ho, ale je o spolupráci projektanta a skúseného energetického audítora s cieľom dosiahnuť optimálne riešenie. Veď pasívny dom nie je len o úspornosti, ale i o komforte. A to všetko tento rodinný dom z tehál spĺňa.
Celá galéria:
Dom v kocke:
Výstavba: 2013 – 2014
Merná potreba tepla na vykurovanie podľa PHPP: 14 kWh/(m² . a)
Ročná spotreba energií na vykurovanie a teplú vodu: do 15 kWh/m²
Energetická náročnosť budovy (podľa PENB): A – mimoriadne úsporná
Zaradenie: pasívny dom