„Konečne sme sa zhodli. Tento dom sa nám obom páčil, a tak sme kontaktovali pána architekta. Na základe toho potom vznikla nová štúdia,“ spomínajú manželia s úsmevom. Keďže sú obaja stavební inžinieri, konštrukčné riešenie bolo pre nich hračkou. Rozhodli sa pre murovaný dom – dvojpodlažný podpivničený tehlový dom so železobetónovými monolitickými stropmi a so sčasti kontaktným a sčasti prevetrávaným zatepľovacím systémom.
Pozemok vo svahu
Vybrali si pozemok neďaleko Kladna s výmerou necelých 1 500 m2 a s prevýšením 3,5 m v severozápadom svahu. Pozemok bol svažitý aj na južnej strane, na juhozápade ho zasa lemovali veľké stromy, ktoré si majitelia priali zachovať.
Terénne úpravy, oporné múriky, skleník, altánok a kúpacie jazierko si následne navrhli, vyprojektovali a zrealizovali sami (vo finálnej fáze spoločne s remeselníkmi). Návrh záhrady vrátane závlahového systému a izolácie v jazierku však zverili špecializovanej firme. Záhrada spĺňa atribúty prírodných záhrad, ktoré splývajú s okolím a sú zaujímavé po celý rok.
Konštrukčné a dispozičné riešenie
Vzhľadom na prevýšenie pozemku má dom ustúpené druhé podlažie. Jeho vertikálnu os tvorí schodisko, k nemu sa na prízemí z východu pripája vstupná časť so zázemím, z juhu kuchyňa s jedálňou, obývacia izba je orientovaná na západ. Druhé podlažie patrí súkromnej zóne – spálni rodičov, dvom detským izbám a zázemiu. V suteréne je okrem garáže a technických miestností ešte pracovňa s malou kuchyňou a so vstupom priamo do záhrady.
Stavba
Technickú prípravu a dozor na stavbe si manželia robili sami. „Na špecializované remeslá sme si najímali osvedčené firmy. Celkovo sme boli, až na malé výnimky, spokojní. Najmä stolári, ktorí robili drevený obklad fasády z kanadského cédra a drevené terasy vrátane móla pri kúpacom jazierku, boli skutoční majstri,“ dodávajú manželia.
* článok pokračuje pod formulárom *
Rodinný dom pokrýva valbová strecha s tradičným tesárskym krovom. Dom je zateplený čiastočne kontaktne a časť fasády je obložená cédrovým drevom a prevetraná.
Celá galéria
Hlavný zdroj vykurovania zabezpečuje plynový kondenzačný turbo kotol s výkonom 24 kW s reguláciou výkonu od 6 kW, pričom tepelná strata domu je podľa prepočtu majiteľov 16,4 kW. O vykurovanie sa starajú doskové radiátory, v kúpeľniach rebríkové radiátory, v zádverí, kuchyni a kúpeľniach je položené podlahové vykurovanie.
Vedľajším zdrojom tepla je kozubová vložka na drevo s výkonom 8 kW, z ktorej sa teplý vzduch rozvádza do štyroch obytných miestností. Solárne systémy využívajú majitelia domu na ohrev vody. Na strechu inštalovali dva solárne panely, ktoré zabezpečujú predohrev a ohrev vody v 300-litrovom zásobníku.
Diskusia nad zlato
To, že sa manželia stavební inžinieri nemohli spočiatku zhodnúť na architektonickom poňatí domu, považujú dnes za veľkú výhodu. Už v prvotnej štúdii totiž doriešili všetky technické podrobnosti, zdolali potenciálne úskalia a odstránili takmer všetky možné problémy.
Vďaka tomu prebehla stavba pomerne hladko a rýchlo. V dome žijú už šiesty rok a sú veľmi spokojní.
Pripravené v spolupráci so stavbadomu.net.