„Veľmi ťažko sa nám nejako kreatívne reaguje na dopyt klienta, ktorý videl niektorý z našich domov a plne mu vyhovuje. Chceli by v zásade to isté len s menšou alebo väčšou modifikáciou,“ vysvetľuje s úsmevom Ján Stempel.
Podobné to bolo aj v tomto prípade. „Klient nás oslovil na základe osobnej návštevy iného nami projektovaného rodinného domu,“ dodáva architekt Jan Tesař. Zadanie sa skladalo predovšetkým z požiadaviek na nenáročnú výstavbu, údržbu a umiernenú dispozíciu pre päťčlennú rodinu. Prevládala požiadavka na funkčnosť – rodinný dom mal byť obrazom investorovho jasného prístupu k bývaniu: dom má slúžiť majiteľovi, nie majiteľ domu. Architekti teda pripravili koncept, ktorý presne takto funguje.
Nízkoenergetický bez problémov
Hmota domu je pomyselne rozdelená na tri časti – kvádre. Dominuje tu obytná časť, ku ktorej je prisadená hmota garáže a drevená konštrukcia pergoly nad terasou. Konštrukčné riešenie stavby je jednoduché a detaily stavby sú riešené tradične. Majiteľ sa pri výbere stavebného materiálu rozhodol pre tradičný materiál vo forme jednovrstvového muriva z brúsenej tehly. Dôvodom je jeho overená životnosť. Jednovrstvové murivo je zároveň nenáročné na vyhotovenie detailov, čo so sebou prináša menšiu prácnosť, teda aj nižšie stavebné náklady. Majiteľ neuvažoval o výstavbe pasívneho domu, nízkoenergetický štandard však dom dosiahol absolútne bez problémov.
Zžití s anglickými štandardmi
Prísna dispozícia je plne účelná a vzhľadom na veľkosť domu ponúka komfortné vnútorné priestory. Emócie je v tomto prípade potrebné hľadať skôr vonku. Architekt Stempel ale vysvetľuje: „Expresívne členenie južnej fasády odráža vnútorné usporiadanie.“
„Nejaký čas sme žili v Londýne,“ dopĺňa sympatický majiteľ snehobielej novostavby na svahu s krásnym výhľadom, „… je možné, že sme sa s niektorými anglickými štandardmi zžili natoľko, že sme si ich chceli vziať so sebou, napríklad plynový kozub, od ktorého nás architekti vytrvale odhovárali,“ spomína s úsmevom. Dom sám osebe je však veľmi racionálny, jednoduchý a funkčný a pre vyznávačov harmónie aj krásny.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Jediný „úlet“ v dome tak nakoniec predstavuje miestnosť od začiatku koncipovaná ako telocvičňa. „Naozaj sme to tak chceli,“ hovorí domáci pán, keď nás púšťa do miestnosti s rebrinami a bežiacim pásom. „Nie je to tak, že by sme postavili dom a potom hľadali miestnosť, kam zložiť veci na cvičenie.“
Absolútna spokojnosť
Keď sa snažíme nájsť skryté nedostatky, nič nenachádzame a ani majiteľ nie je na túto tému príliš zhovorčivý. Nejde však iba o sympatie k architektom. „Sme tu naozaj spokojní. Dalo by sa povedať, že vždy, keď sme uvažovali, či dáme na ich názor alebo si presadíme svoje, zvíťazili odborníci a dnes sme radi,“ dodáva majiteľ.
Celá galéria:
Rodinný dom, Lysá nad Labem
Architekt: stempel & tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Projekt a výstavba: 2009 –2013
Pozemok: 736 m²
Zastavaná plocha: 142 m²
Úžitková plocha: 176 m²
Celkový objem: 925 m³
Konštrukcia: brúsená tehla
Vykurovanie: plynový kotol, podlahové teplovodné vykurovanie (na prízemí), radiátory (na poschodí)
Mohlo by vás tiež zaujímať