Manželia Jana a Ján museli prejsť dlhú, päťročnú cestu, kým sa ich dom stal domovom. Krátko po tom, čo sa zosobášili, ochorela Jánova mama, o ktorú sa začali starať. Po jej smrti sa presťahovali do rodinného domu zo 70. rokov, kde žil Jánov otec. Nechceli ho nechať žiť samého vo veľkom dome. Po jeho smrti sa manželom vynorila otázka – čo s domom teraz? Predať alebo prerobiť? Keďže si však manželia obľúbili susedov a tichú lokalitu, rozhodli sa ho kompletne rekonštruovať. Rozhodili siete po okolí, zisťujúc, na koho by sa mohli obrátiť.
Mohlo by vás tiež zaujímať
V tomto období prišla za Jánom, ktorý je lekárom, jedna z jeho pacientok. Nevedela si vynachváliť prácu dizajnérky Odette Kmeť Fedorovej. Slovo dalo slovo a už po prvej návšteve mala Odette jasnú predstavu, ako bude dom vyzerať.
Pri rekonštrukcii zväčšili kuchyňu a schodisko prepojili s obývačkou vybúraním steny v oblasti, kde boli predtým klasické dvere. Vizuálne prepojenie všetkých miestností na prízemí sa tým však nekončí. Do steny medzi schodiskom a jedálenskou časťou vložila dizajnérka okno s tehlovým parapetom, na ktorý postavila kvety a svietniky.
Do samotnej kuchyne vedú presklené dvere rovnakého štýlu, ako je okno. Týmto spôsobom sa zároveň miestnosti ešte viac presvetlili. Dizajnérka však nezabudla ani na umelé osvetlenie. Okrem centrálneho lustra siahla aj po nástennom svetle, ktoré zdôrazňuje dizajnové dekorácie a zároveň navodzuje jemnú atmosféru. Pôvodný čierny obklad stien schodiska natreli nabledo a celý priestor zväčšili a presvetlili použitím bielej a béžovej. Nielen schodisko však očarí hosťa svojím vidieckym duchom. Podobne príjemne pôsobí aj obývačka spojená s jedálňou a kuchyňa.
* článok pokračuje pod formulárom *
Stôl a stoličky si nechali manželia ako pamiatku na rodičov. V rámci nutných opráv ich dali prečalúniť a natrieť nabielo. Vidiecky duch posilňujú dekorácie na skrinke, vystavené riady v príborníku a fotografie členov rodiny, príbuzných a priateľov. Interiér vyniká kvalitnými stolárskymi prácami. Radiátory sa skrývajú za prepracovanými drevenými mriežkami, televízia na vysunutej tehlovej stene s kozubom je lemovaná knižnicami vyrábanými na mieru, ktoré zároveň ponúkajú odkladací priestor. A, samozrejme, nechýba tu ani nábytok okrúhlych tvarov typický pre tento štýl.
Neutrálnu bielu, sivú a béžovú doplnila Odette tehlovou stenou, kvetinovými vankúšmi, vzorovanými pastelovými kobercami a ružovo-zeleným čalúnením. Interiér tak pôsobí až žensky jemne a jednoliato. Do najmenšieho detailu bola premyslená aj spálňa. Namiesto rolldoru si dali manželia vyrobiť skriňu na mieru. Tá krásne dopĺňa náprotivnú tapetu, elegantnú drevenú mriežku skrývajúcu radiátor a toaletný stolík. Mäkkosť, jemnosť a intimitu navodzujú koberec, elegantné kreslo s lavicou, pléd a bielo-béžovo-ružová farebnosť.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Domáca pani mala od začiatku jednu jedinú podmienku – zariadiť interiér vo vidieckom duchu tak, aby hneď pri vstupe dýchal atmosférou domova. Spolu s manželom sú zo svojho bývania nadšení a vždy sa po práci tešia, kedy prídu domov, lebo stačí otvoriť dvere a hneď sa cítia oddýchnutejší.
Celá galéria