Pohodlné riešenie na terase
Najväčšie pohodlie poskytuje kozub umiestnený priamo na terase. Nahrádza totiž zariadenie, ktoré z obľubou používame na terasách, a to mobilný gril. Veľkou výhodou kozuba oproti mobilnému grilu je napojenie na dymovod (komín), ktorý bezpečne odvádza spaliny, vďaka čomu nás neotravuje dym. Vzhľadom na bezpečnosť je dôležité napojiť kozub na dymovod s vyústením minimálne vo výške 2,5 m. V prípade, že sa kozub nachádza priamo na fasáde domu, je najefektívnejšie, ak je napojený na dymovod rodinného domu. Ušetríme si náklady na budovanie ďalšieho dymovodu a s tým spojené dodatočné stavebné práce. Samotný kozub, stolovanie pre šesť osôb a bezpečný pohyb ľudí si vyžaduje minimálne 20 m² priestoru. Umiestnenie na terase pri dome má výhodu v logistike, blízkosť kuchyne oceníme pri častom používaní.
Rozhodovanie a plánovanie
Fasáda je hotová, záhradné stoličky a stôl kúpené, s výsadbou sme takmer na konci a aj tak v nás pretrváva pocit, že niečo do dokonalosti ešte chýba. Na záhradný kozub je dobré myslieť už v rámci projektu záhrady, dokonca už pri projektovaní samotného rodinného domu. Síce ide o drobnú stavbu, ale keďže treba pri nej používať stavebnú chémiu a je priestorovo náročná, nemožno ju umiestniť na hocijaké miesto. Skôr ako dostaneme prvú pochvalu za grilovanú dobrotu, teda musíme nájsť vhodný priestor. Samozrejme, umiestnenie závisí od dispozičných a funkčných možností záhrady a od jej veľkosti.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Pri rozhodovaní sa medzi kozubom na mieru alebo prefabrikovaným je dobré vedieť, že atraktívnejšou, hoci finančne náročnejšou, voľbou je záhradný kozub na mieru. Týmto spôsobom získame originálny vzhľad presne podľa svojich predstáv. Dôležitý je správny výber miesta, blízkosť iných stavebných konštrukcií, prevládajúce prúdenie vzduchu. Ideálne je zveriť svoje predstavy odborníkom. Predídeme tým nepríjemným prekvapeniam a znechuteniu z nedokonalého výsledku. Pri investícii rádovo v stovkách eur sa hodí každá dobrá rada a usmernenie odborníka.
* článok pokračuje pod formulárom *
Materiály
Vhodné je zvoliť si rovnaký obkladový kameň, aký sa už v záhrade objavuje, alebo rovnakú farbu, ako má fasáda rodinného domu. Jednoduchým zladením farieb a materiálov vieme prepojiť aj naoko nesúvisiace stavby, respektíve konštrukcie. Kozub nemusí byť za každú cenu dominantou záhrady. Vieme ho do nej šikovne zakomponovať, dá sa doslova zakryť výsadbou, altánkom alebo pergolou – ak ich navyše necháme porásť popínavými druhmi rastlín, vytvoríme tým miesto, kde sa kombinuje technický um a príroda.
Autor radí
Dobrý projekt rodinného domu alebo záhrady vám pomôže naplno využiť potenciál pozemku. Aj najmenšie zásahy bez včasného a dostatočného plánovania vás totiž môžu neskôr veľmi mrzieť.
Samostatne stojaci kozub v záhrade
Ak nás nelimitujú priestorové obmedzenia a vieme záhradný kozub bez problémov umiestniť v rámci záhrady, otvárajú sa nám ďalšie možnosti. Záhradný kozub je doplnkom, slúži na relax a príjemné trávenie voľných chvíľ. V rámci pozemku sa môže vyskytovať ako voľne stojaca stavba, no zaujímavou alternatívou je spojiť ho s priestorom na sedenie. Kozub môže byť súčasťou prístreška, altánka alebo pergoly, ale nie je to pravidlo. Minimálne by sa mal nachádzať dostatočne blízko takýchto prvkov, keďže obsluha a príprava jedál si vyžadujú určité priestorové nároky. Navyše, svojím spôsobom je to spoločenská činnosť, ktorú nikto z nás nechce vykonávať na druhej strane záhrady ako ostatní hostia. Výrazným vylepšením je dostavba plochy na úpravu surovín, ktorá materiálovo i konštrukčne splynie so samotným telesom záhradného kozuba. Vzhľadom na svoje rozmery je kozub výraznou dominantou priestoru. Pri terasovitom pozemku môže byť súčasťou suchého oporného múrika alebo jeho pokračovaním.
Mohlo by vás tiež zaujímať: