Domy dvojice architektov, ktorí navrhli tento dom, väčšinou ladia s krajinou, nedominujú jej ani nevytŕčajú. Naopak rešpektujú miestne tradície a zvyklosti a s typicky moderným štýlom im odpovedajú. Podobne sa dá nájsť vzácna harmónia aj vo vzťahu architekt – investor. „Najlepšie sú osobné referencie,“ vysvetľuje svoju cestu za splneným snom investorka, ktorá dostala tip na architekta Jána Stemela od kamarátov. „Najprv som si však urobila výberové konanie a oslovila som osem ateliérov, aby mi poslali ponuku, s tým, že som im poslala svoje základné požiadavky vyplývajúce z pozemku, lokality a faktu, že od začiatku sme uvažovali o viacgeneračnom dome,“ doplnila. Budúci majitelia mali tiež jasnú predstavu o vizuálnej podobe domu.
„Na výzvu reagovalo päť ateliérov a po osobnom stretnutí sme vybrali dva. Víťazný architekt nás presvedčil nielen svojím portfóliom, ale aj ideou, ktorou nás nadchol. Navyše, návrh spĺňal aj finančné limity a časový harmonogram. A najmä s nami viedol dialóg.“
Celá galéria:
Dve rodiny pod jednou strechou
Dom dnes obývajú tri generácie. Starí rodičia sa v ňom usídlili natrvalo, „mladí“ i s dvoma dcérkami ho využívajú cez prázdniny a víkendy. „Rodičia prišli za nami, že by nám chceli pomôcť s výstavbou a prevádzkou domu,“ vysvetľuje pani domáca. „Otec hovoril, že sa nám aspoň budú o dom starať, keď tam nebudeme, a keď prídeme, užijú si vnúčatá. Takže otec cez rok kúri v kozube, chystá drevo, stará sa aj s mamou o záhradu a nám odpadli klasické starosti s údržbou vidieckeho domu.“ Viacgeneračnému spolužitiu zodpovedá aj dispozícia. Vstup a predsieň sú spoločné a prízemie je osovo rozdelené na dve rovnaké časti. Jedna patrí najstaršej generácii a tá druhá slúži mladým. V tejto časti je aj polozapustený technický a relax suterén, ktorý vznikol využitím terénneho zlomu. V podkroví sú spálne a kúpeľne pre strednú a najmladšiu generáciu, prípadne pre hostí.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako a z čoho?
Architekti vychádzali pri návrhu z miestnej ľudovej architektúry, kde polovica domu je kamenná a polovica drevená, čím sa dom jednoznačne delí na hospodársku a obytnú časť. Zvislé konštrukcie sú z tehlového systému.
„Nechceli sme klasickú drevenicu, dom mal byť moderný, mal však zapadnúť do krajiny, predsa len sa pozemok nachádza na okraji chránenej krajinnej oblasti Český ráj,“ hovorí majiteľka.
Keďže plynová prípojka sa tu nenachádza a celoročné vykurovanie elektrinou by bolo neefektívne, zvolili tepelné čerpadlo a kozub ako doplnok. Celá tortúra okolo domu počnúc výberom pozemku a pôvodným projektom od iného architekta až po dokončenie výstavby trvala päť rokov. Napriek tomu sme odpoveď na záverečnú otázku tak trochu očakávali: „Samozrejme, išla by som do toho znova. Určite poučená, ale výsledok za to rozhodne stojí,“ uzatvára našu návštevu sympatická majiteľka.
Miesto v krajine
„Hľadali sme únik do zelene,“ vracia sa na začiatok príbehu majiteľka. „Chceli sme dom na víkendy, dobre dostupný z hlavného mesta, v kontakte s prírodou. Našli sme pozemok, vlastne dva, na kraji lesa a zistili sme, že najlepšie bude kúpiť hneď obidva,“ hovorí majiteľka. Že to bol dobrý nápad, sa ukázalo až neskôr, pretože pôvodne úzka parcela neumožňovala výstavbu domu podľa predstáv investorov a hrozilo tiež, že v budúcnosti im vedľa vyrastie iná stavba, ktorá im zatieni výhľad do lesa. Investícia sa síce zdvojnásobila, ale výsledný efekt sa možno aj zdesaťnásobil. Orientácia domu bola daná požiadavkami CHKO a jeho podoba okrem funkcie dvojdomu aj morfológiou terénu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Neviditeľné problémy
Napriek tomu, že si investori niekoľkokrát overili podmienky a možnosti, ktoré pre túto lokalitu vydal miestny stavebný úrad, narazili na nevyhovujúce elektrické vedenie. „Ide o rekreačnú oblasť a existujúca inštalácia by nestačila pokryť našu budúcu spotrebu, takže výstavba na okraji obce vyžadovala posilnenie kapacity elektrosiete. To však znamenalo výmenu verejného osvetlenia, ktoré obec nemala v rozpočtovom pláne,“ spomína s trochu trpkým úsmevom majiteľka, „takže pripojenie na elektrickú sieť sa nám nielen oddialilo, ale aj predražilo.“
Mohlo by vás tiež zaujímať
Priestor pre mladšiu generáciu
Architekt je ten, kto vám určí, ktorou nohou budete v najbližších desiatkach rokov vstávať z postele, preto je dobré, keď vie, čo chcete, a dokáže vaše priania usmerniť, korigovať, ale – vo výsledku – naplniť.
Z našich skúseností vieme, že dobrý vzťah architekta s investorom je základom kvalitného výsledku a spokojného bývania.
Časť pre rodičov
Jazdili sme po okolí a hľadali stavebnú firmu, ktorá má zaujímavé referencie. Pýtali sme sa ľudí a hľadali kontakty. Nakoniec som si vytypovala päť firiem a požiadala ich o ponuku.
„Zaujímavé je, že firma, ktorá dom nakoniec stavala, nás na začiatku z nedostatku času odmietla. Až neskôr, keď sme im poslali vizualizáciu, zmenili názor. Dom sa im páčil a chceli byť pri tom, keď sa bude stavať,“ spomína majiteľka.
Ako ponaučenie a inšpiráciu pre našich čitateľov pridáva majiteľka radu: „Rozhodne nešetrite na stavebnom dozore. Je vhodné, ak má stavebná firma proti sebe fundovaného človeka, prípadne zvážte aj niekoho na ‚inžiniering‘ (behanie po úradoch a papierovanie), čas je drahý.“
Rodinný dom Český ráj
Architekt: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Tesař
Dodávateľ: Stavební firma Hájek s. r. o.
Pozemok: 2 715 m2
Zastavaná plocha: 189 m2
Úžitková plocha: 198 m2