Čo hovorí zákon
Legislatíva platná od 1. januára 2021 nariaďuje, že všetky novostavby v EÚ postavené po tomto dátume musia spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou spotrebou energie. Podľa Inštitútu pre pasívny domy (IEPD) hodnota súčiniteľa prechodu tepla okna Uw by nemala presiahnuť 0,80 W/(m2 . K) a priepustnosť slnečnej energie cez sklá (g) by mala byť viac ako 50 %.
Zákon o energetickej hospodárnosti budov túto hodnotu nakoniec zmiernil na 0,85 W/(m2 . K). To znamená, že okná s izolačným dvojsklom už podľa novej legislatívy nespĺňajú požiadavky pre novostavby. Možno ich použiť jedine pri rekonštrukciách. Je teda riešením trojsklo?
Kde je nevyhnutné použiť trojsklo?
Pri výbere okien nespravíte krok vedľa, keď sa poradíte s odborníkmi. Povedia vám, v ktorých častiach domu treba siahnuť po trojskle a kde stačí dvojsklo. Odborník zohľadní aj orientáciu domu na svetové strany, schopnosť okna izolovať hluk či tepelnoizolačné vlastnosti a navrhne komplexné riešenie pre celý dom.
Použitie dvojskla sa v súčasnosti odporúča v prípade rekonštrukcií alebo stavieb, ktoré nie sú určené na bývanie a kde sa nekladie taký vysoký dôraz na tepelnoizolačné vlastnosti. V novostavbách, ktoré musia spĺňať prísnejšie požiadavky na energetickú hospodárnosť, treba siahnuť po oknách s trojsklom. Tie výrazne znižujú tepelné straty a celkové náklady na prevádzku domu, a to dokonca o 30 až 40 %. Trojsklá sú však ťažšie a hrubšie, takže niektoré štíhle profily môžu mať problém s ich únosnosťou a zasklievaním.
Mohlo by vás zaujímať
Je počet komôr v okne dôležitý?
Veľmi častým omylom mnohých zákazníkov je snaha zorientovať sa v oknách podľa počtu komôr. Rozhodovať sa pri výbere okien podľa počtu komôr je však zavádzajúce. Hoci počet komôr má vplyv na tepelnoizolačnú funkciu okna, nemal by to byť jediný rozhodujúci faktor. Výsledná tepelná izolácia okna je totiž kombináciou stavebnej hĺbky, umiestnenia oceľovej výstuhy v ráme okna, ale aj počtu a konštrukcie komôr. Zároveň je dôležitý počet a kvalita tesnení v ráme a v krídle.
Ak má päťkomorový profil dostatočnú stavebnú hĺbku, má dodatočné zateplenie komôr, resp. vhodne umiestnenú oceľovú výstuhu, môže sa použiť aj v pasívnom dome. Naopak, nekvalitný, tenký šesťkomorový profil s nízkou stavebnou hĺbkou môže mať horšie tepelnoizolačné vlastnosti.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ak ide o tepelnoizolačné vlastnosti domu a ich energetické hľadisko, mal by byť pri výbere rozhodujúci súčiniteľ prechodu tepla oknom Uw. Napríklad, hliníkové okná sa vyrábajú iba so zatepleným kvázitrojkomorovým profilom a počet komôr tu nie je v žiadnom prípade rozhodujúci. Pri plastových oknách môže mať najlepší profil z kompozitného materiálu šesť komôr, zatiaľ čo energeticky slabší plastový profil má sedem komôr v ráme a šesť v krídle.
Rozhoduje aj montáž okna
Treba si uvedomiť, že samotné okno bude spoľahlivo plniť svoju funkciu iba vtedy, ak bude správne napojené na zvyšok stavby. Nekvalitná a nesprávna montáž môže totiž znehodnotiť aj tie najkvalitnejšie okná. Platí, že materiály použité pri montáži by mali byť minimálne také kvalitné ako samotné okno.
Súčasné montážne štandardy sa od tých z minulosti značne odlišujú. Absolútnou samozrejmosťou je montáž na pásky. Pri tomto type montáže je montážna pena z vonkajšej strany ešte dodatočne chránená paropriepustnou páskou, ktorá odvádza vlhkosť do vonkajšieho prostredia a z vnútornej strany parozábranovou páskou, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti do spojovacieho materiálu (PUR peny). Takto ošetrená pripájacia škára okna je vzduchotesne uzavretá.
Montáž okien treba zveriť montážnikom s dlhoročnými skúsenosťami, ktorí sa orientujú v najnovších trendoch. Svojpomocná montáž sa neodporúča aj z dôvodu problematickej platnosti záruky.
Aj trojsklo sa dá vylepšiť
Výrobcovia prichádzajú s rôznymi vylepšeniami, ako pozdvihnúť tepelnoizolačné vlastnosti okna. Jednou z možností je viac tesnení v ráme a v krídle. Súčasné moderné okná majú vonkajšie a vnútorné tesnenie, kvalitnejšie profily však majú navyše aj prídavné stredové tesnenie pre ešte väčšiu izoláciu. Takéto okno má lepší súčiniteľ neprievzdušnosti. Tepelnoizolačné vlastnosti okna možno zlepšiť aj zväčšením stavebnej hĺbky profilu a väčším zapustením skla. Výrobcovia inovujú okná aj nahradením oceľovej výstuže tepelnými výstužami zo sklolaminátu či optimalizovaním umiestnenia výstuže.
Jednou z možností je trojsklo s 18 mm medzisklenným rámikom a Ug = 0,5 W/(m2.K), ktoré má mierne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti v porovnaní s bežným trojsklom. Pri uvedenom skle je potrebné použiť masívnejší profil z dôvodu väčšej hrúbky skla.
Okrem stavebnej hĺbky profilu zohráva z hľadiska tepelnoizolačných vlastností dôležitú úlohu aj hrúbka izolačných skiel. Kľúčové sú teplé dištančné rámiky v izolačných sklách, trojité tesnenie (vonkajšie, vnútorné, stredové) a v neposlednom rade už spomínaná správne realizovaná odborná (trojrovinná) montáž na pásky. K lepšej energetickej bilancii budovy môže v konečnom dôsledku prispieť aj predsadená montáž okien.
Mohlo by vás zaujímať