Vymrznúť či nevymrznúť?
Názory odborníkov sa rôznia. Niektorí odporúčajú stavbu neuponáhľať a dopriať jej v zime čas, aby sa zbavila prebytočnej vody a dotvarovala sa, iní tvrdia, že zimná prestávka dnes už nie je nutná. Pri murovaní na tenkú škáru alebo stavebnú penu sú totiž mokré procesy obmedzené na minimum.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Sadnutie stavby
Je dobré, keď základová doska spoločne s hrubou stavbou vymrznú aspoň jednu zimu. Tým sa dopraje stavbe čas „sadnúť si“ a tiež zaručí, že prebehli všetky prípadné dotvarovania a môžeme stavbu dokončiť. Keď nás teda netlačia termíny, stavbe vymrznutie len pomôže.
Vlhkosť v stavbe
Stavbu nechávame „vymrznúť“ preto, aby sa ukončili procesy schnutia a odparila sa voda, ktorá by mohla neskôr kondenzovať na stenách či medzi izoláciou a murivom. Dom je teda dobré nechať vymrznúť vtedy, ak sú použité mokré procesy, napríklad klasická malta.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ak sa stavba nenechá vymrznúť, je dôležité počas prvého roka v dome intenzívnejšie vetrať, aby ste sa prípadnej zvyškovej vlhkosti bezpečne zbavili.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Nie vždy je to nutné
Ak ide všetko podľa plánu, nie je podľa odborníkov vymrznutie stavby nutné. Dôležité je, aby sa mokré procesy zrealizovali počas stavebnej sezóny a neprenášali sa do zimného obdobia – predlžuje to totiž čas vyzrievania a zvyšuje riziko skrytých defektov pre nedodržanie technologického postupu.
V prípade, ak murujete z tehál s technológiou PUR peny, minimalizujú sa mokré procesy a v takom prípade sa odborníci zhodujú, že vymrznutie nie je potrebné.