Na izolovanie spodnej časti stavby možno použiť hrubovrstvové bitúmenové jednozložkové alebo dvojzložkové izolačné stierky, ktoré sú z väčšej časti vyrobené zo súdržného elastického surového bitúmenu, polymérov, spevňujúcich látok a tixotropných prísad. Nanášajú sa murárskym hladidlom celoplošne bez spojov. Sú vhodné na podlahy a steny. Nie je potrebné ich následné omietnutie a možno ich nanášať aj na mierne vlhký podklad.
Podrobný postup práce
1. Príprava podkladu
Podklad musí byť pevný, suchý alebo mierne vlhký, bez mastnoty, špiny, starých náterov a prachu. Výstužná oceľ sa očistí mechanicky, abrazívne (pieskom) a prach sa odstráni tlakom vzduchu. Na očistenú výstuž sa štetcom nanesie ochranný náter. Na vlhký podklad sa nanesie adhézny mostík a následne sanačná malta.
2. Penetračný náter
Na pripravený podklad sa nanesie penetračný náter. Podľa potreby možno prvý náter zriediť pridaním 10 % terpentínu. Náter sa nanesie na podklad maliarskou štetkou.
3. Prvá vrstva izolačnej stierky
Na napenetrovaný podklad sa nanesie ozubenou stierkou hrubovrstvová izolačná stierka v maximálnej hrúbke 2 až 3 mm.
4. Výstužná vrstva
Na preklenutie trhlín sa odporúča prvú vrstvu vystužiť sklotextilnou tkaninou (tkanina zo sklených vláken odolná proti alkáliám). Sklotextilná tkanina sa vloží do čerstvo nanesenej stierky a zapracuje sa tak, aby bola prekrytá min. 1 mm vrstvou stierky. Pásy tkaniny sa ukladajú so vzájomným presahom 100 mm.
* článok pokračuje pod formulárom *
5. Vystuženie rohov
Na rohoch stavby sa sklotextilná tkanina ukladá priebežne. Pásy tkaniny sa uložia do lôžka z podkladovej stierky tak, aby na jednej strane presahovali za hranu minimálne 200 mm a na druhej strane sa prekrývali minimálne o 100 mm.
6. Druhá vrstva izolačnej stierky
Po uplynutí času schnutia (približne 24 hodín) sa nanesie druhá vrstva hrubovrstvovej izolačnej stierky. Výsledná hrúbka vrstvy hydroizolačnej stierky musí byť minimálne 3 mm.
7. Perimetrická (soklová) izolácia
Hrubovrstvová izolačná stierka sa nanesie na izolačné dosky po obvode v hrúbke 20 až 30 mm a uprostred dosky bodovo na tri miesta (minimálne pokrytie na rube dosky musí byť 40 až 60 %).
8. Lepenie izolačných dosiek
Izolačné dosky sa nalepia na napenetrovaný podklad s vytvrdnutou hrubovrstvovou izolačnou stierkou. Dosky sa priložia a pritlačia na stenu. Na 24 hodín je potrebné nalepené izolačné dosky lokálne pritlačiť k podkladu.
Materiál a náradie
Izolačný náter (izolačný základ), hrubovrstvová izolačná stierka, sklotextilná tkanina, lepidlo na perimetrickú izoláciu, valček, štetka, kefa zubová stierka alebo oceľové zubové hladidlo, oceľové hladidlo, murárska lyžica, nízkootáčkové elektrické miešadlo.
Detail steny vykurovaného suterénu
- štrkové lôžko, hrúbka 100 mm
- základový pás, betón triedy min. C 12/15
- penetračný náter
- asfaltový hydroizolačný pás
- zakladacia malta
- tehla
- penetračný náter
- prvá vrstva hrubovrstvovej izolačnej stierky + sklotextilná tkanina
- druhá vrstva hrubovrstvovej izolačnej stierky
- perimetrická izolačná doska + hrubovrstvová izolačná stierka
- geotextília
- drenáž: drenážna rúra v štrkovom lôžku obalenom netkanou geotextíliou
- vrstvy podlahy