Pri vykurovaní sa znižuje relatívna vlhkosť, viac sa vysušujú sliznice horných ciest dýchacích, čím sa oslabujú naše obranné funkcie. Suchý vzduch nevplýva pozitívne najmä na deti, alergikov a astmatikov. Jedným z riešení je kúpa zvlhčovača.
Prirodzenejšou a nonstop fungujúcou alternatívou je vybudovať steny z inteligentných materiálov, ktoré dokážu absorbovať vlhkosť a v prípade suchého vzduchu ju zase automaticky uvoľňovať. Inteligentným materiálom je nepálená tehla, ktorá vytvára zdravé vnútorné prostredie priaznivé nielen pre astmatikov.
Nepálená tehla reguluje v interiéri vlhkosť
Nepálené tehly sa používajú na vnútorné priečkové a akumulačné murivo s hrúbkami 12 a 25 cm a sú určené na stavby s požiadavkou na zvýšenú tepelnú akumuláciu a na zlepšenie mikroklímy budov. V prípade rekonštrukcie je možné z nich vytvoriť aj priečky.
Nepálené tehly výborne absorbujú vzdušnú vlhkosť, ktorú dokážu spätne prirodzene uvoľňovať a regulovať tak mikroklímu. Pritom nestrácajú na iných kvalitách, práve naopak – majú vynikajúce akustické vlastnosti a dosahujú vysoké parametre akumulácie tepla.
Jediná potrebná opatrnosť sa týka priameho kontaktu s vodou, ktorého sa musia nepálené prvky vyvarovať.
Optimálna vlhkosť spoluvytvára zdravú mikroklímu
Optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 40 až 60 %. Vlhkosť síce človek pociťuje oveľa menej než teplotu, ale aj ona nepriaznivo ovplyvňuje subjektívnu pohodu aj zdravie. Keď vlhkosť klesne pod 40 %, vysychajú sliznice dýchacích ciest a oslabuje sa ich obranný mechanizmus.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vo vykurovacej sezóne trpia príliš suchým vzduchom nielen alergici a astmatici, ale aj deti, ktoré sú citlivejšie a môžu reagovať podráždením a sklonmi ku kašľu či dýchacím ťažkostiam. I u zdravých ľudí dochádza k intenzívnejšiemu vysúšaniu slizníc horných dýchacích ciest a zvyšovaniu náchylnosti k nákaze. Na mikroklímu by sme mali dbať najmä v miestnostiach, v ktorých trávime najviac času, ako sú spálne a obývacie či detské izby.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Hlina je inteligentný materiál
„Napríklad v spálni spíme zhruba osem hodín denne a ráno sa chceme prebúdzať svieži, preto toľko záleží na tom, čo tu dýchame,“ potvrdzuje Ing. Pavel Heinrich, produktový špecialista tehliarskej spoločnosti, a pokračuje: „Najmä v zime cítime, že dýchame suchý vzduch, pretože sa viac kúri a aj vetraním sa vzduch vysušuje. A práve tomu môžeme predchádzať použitím inteligentných materiálov, ako je hlina. Hlina je materiál, na ktorý sa trošku zabúda, hoci má výborné vlastnosti. Ak porovnáme pálené tehly s nepálenými rovnakej hrúbky, tak nepálené tehly majú lepšie zvukovoizolačné vlastnosti a hlavne dokážu pozitívne ovplyvňovať vlhkostnú mikroklímu. Hlina dokáže do seba absorbovať vlhkosť, a keď máme v interiéri suchý vzduch, tak ju zase uvoľňuje, aby vlhkosť bola ideálna a my sme sa cítili príjemne,“ chváli nepálené tehly Ing. Pavel Heinrich.
Nepálená tehla unesie aj kuchynskú linku
Na steny z nepálených tehál sa dávajú hlinené omietky a celý tento systém môžeme využiť tak v tehlovom dome, ako aj v domoch z iných materiálov. Skrátka všade tam, kde kladieme vyššie požiadavky na lepšie vnútorné podmienky. Hlinené omietky sa používajú rovnako ako klasické, takže štuky môžu byť prefarbené. Ak sa kombinujú pálené a nepálené tehly, hlinené omietky je možné aplikovať na oba varianty. „Na stenu z nepálených tehál môžete zavesiť aj kuchynskú linku, stačí použiť príchytky, ktoré majú väčšiu dĺžku a priemer, než tie pre pálené tehly. Vystavať z nich je možné aj priečku medzi kúpeľnou a obývacou izbou, len v mieste umývadla zhotovíme obklad steny, ktorý zabráni styku s odstrekujúcou vodou. Predsa len je to hlina a tú keď namočíme, môže sa rozpadnúť. Preto sa do prvej vrstvy stien odporúča použiť pálené tehly, na ktorých priečku založíme, aby v prípade havárie vody nedošlo k poškodeniu priečky,“ radí na záver Ing. Heinrich.
Mohlo by vás tiež zaujímať