„Dobrá architektúra musí mať trvácnosť,“ tvrdí architekt Somora. Nemožno povedať, že by bol zástancom módnych prúdov, ktorých účinnosť pominie po odznení prvej vlny. Inšpiroval sa modernou, ktorá pretrváva desaťročia. Súčasná moderna, prítomná v dielach architekta Somoru, buduje svoju tradíciu na jednoduchých čistých líniách, strohosti a vizuálnosti. Jeho tvorbu charakterizuje vecný moderný štýl presahujúci dobu, v ktorom forma sleduje funkciu. Na otázku, ktorá osobnosť je jeho architektonickým vzorom, odpovedá: „Inšpiráciu by sme mali čerpať nielen z tvorby zahraničných, ale i slovenských architektov. Súčasníkmi velikánov svetovej architektúry na Slovensku boli vynikajúci architekti, ktorých tvorba je nadčasová. Mal som šťastie, že to boli moji učitelia a niektorí z nich neskôr moji kolegovia.“
Architektúra je podľa architekta Somoru originál. Človek musí oplývať vnútornou disciplínou, aby mohol tvoriť kvalitnú architektúru. Vkus a odhad správnej miery v tvorbe musí mať architekt zakódovaný. Sám sa ocitol v situácii, keď ho investor tlačil do prehnanej „pretvarovanosti“ – do štýlu, ktorý bol proti jeho architektonickému presvedčeniu. „V takom prípade sú len dve možnosti: buď sa podriadite, alebo to nerobíte. Nedá sa dohodnúť na kompromise. Kompromis je neetický. Každý, aj investor, má dostať možnosť ,skočiť z mosta,‘ hovorí. „Architekt musí reagovať na podnety investora, vedieť ich pretaviť do reálu. Pri tvorbe na objednávku je však podstatné zohľadňovať nezanedbateľnú úlohu etiky a morálky tvorcu.“
Mohlo by vás tiež zaujímať:
* článok pokračuje pod formulárom *
Po skončení školy mal architekt Somora, ako sám hovorí, šťastie, že ho vzali do svojho ateliéru a kolektívu prof. J. Lacko a arch. I. Slameň. Z ateliéru vznikol štátny projektový ústav, v ktorom popri týchto pánoch architektoch pôsobilo veľa vynikajúcich architektov, ako napr. Š. Svetko, E. Kramár, F. Milučký, M. Marcinka, Ľ. Jendreják, I. Skoček a mnohí ďalší. „V tamojšom ovzduší bolo cítiť silný intelektuálny architektonický náboj. Bola to pre mňa veľká a dobrá škola. V projektovom ústave sme pracovali na rôznych zákazkách, bol tu veľký priestor pre uplatnenie tvorčích schopností,“ spomína na svoje začiatky architekt Somora. Po zamatovej revolúcii si otvoril súkromnú architektonickú kanceláriu, v ktorej pracuje dodnes. Jeho stálym spolupracovníkom je stavebný inžinier. „Dnes sedíme v kancelárii dvaja, ale podľa veľkosti zákazky pracujeme vždy v adekvátnom zložení.“ Ďalším faktorom, ktorý významne pomáha pri činnosti architekta, je pomoc počítačov. „Významne uľahčuje a zatraktívňuje prácu. Navyše technická a technologická báza zhotoviteľov stavebných objektov je oveľa lepšia, ako bola kedysi,“ konštatuje.
Technológia je podľa neho nástroj na zrealizovanie myšlienky. „Možno stavať z tehly, betónu, z ocele, z dreva. Žiadne technológie nepreferujem dopredu. Vo všeobecnosti platí, že tehla je najrozšírenejší stavebný materiál rodinných a bytových domov,“ dodáva architekt Somora.
Mohlo by vás tiež zaujímať: