Hľadanie poriadku v predstavách
„Dom sme kúpili ako holostavbu. Bol úplne prázdny a chcela som, aby nám niekto pomohol s priestorom. Nakúpila som si množstvo časopisov a hľadala v nich niekoho, kto by mi sadol. Ani nie tak štýlom, ale skôr pocitovo. A tak sme sa zoznámili s pani architektkou,“ spomína majiteľka s úsmevom.
Už po prvom stretnutí bolo zrejmé, že práve pani Cimrová je tou správnou voľbou. „Myslím si, že sme si sadli zmýšľaním aj spoločnými predstavami o priestore,“ pokračuje domáca pani. „Ja som mala množstvo predstáv, ale potrebovala som niekoho, kto by ich upratal.“
Pani Cimrová sa tejto úlohy okamžite ujala. Svojimi nápadmi i so skúsenosťami odborníka sa postupne s majiteľmi dopracovali k výslednému konceptu interiéru. Ako priznala samotná majiteľka: „To, čo navrhla, sa napokon vždy ukázalo ako to najlepšie riešenie.“
Nevšedná olivová v kuchyni
Základ konceptu tvoria prírodné materiály. Ich hrejivosť dotvárajú doplnky s mierne industriálnym nádychom. V kuchyni v pôvodnom návrhu bola biela kuchynská linka. „To som však zamietla. Mám dve deti, psa…“ smeje sa pani domáca. Aby teda bielej nebolo priveľa, keďže je aj na stenách, zvolili iný farebný variant. Víťazný odtieň olivovej zelenej do priestoru perfektne sadol.
„Trvalo pol dňa, kým sme vybrali tú správnu farbu zo vzorkovníka. Je úplne skvelá,“ pochvaľuje si spokojná majiteľka. Kým čelá skriniek sú striekané, pracovné plochy, police a zástena sú laminované s dokonalou imitáciou kresbou dreva. Vzhľadom na praktickosť a každodennú údržbu je kvalitné lamino vždy dobrou voľbou, navyše je i cenovo dostupnejšie ako drevo.
Tehlový obklad v imitácii
Na stenách sú imitácie tehlového obkladu. „Mne sa veľmi páčia tehly, ale keď zoberieme do úvahy ich nasiakavosť a potom výpary pri varení, mastnotu a iné faktory, tak sme zvolili radšej klasický gresový obklad s dekorom tehly. A som spokojná, vyzerá veľmi realisticky,“ hovorí majiteľka.
* článok pokračuje pod formulárom *
Jedálenský stôl, ktorý sa opiera o kuchynský ostrovček, je takisto ako kuchynská linka a prevažná časť nábytku v dome robený na zákazku podľa návrhu pani architektky. Koncepčne korešponduje s korpusmi linky, jediný rozdiel je len v materiálovom vyhotovení – na jeho výrobu sa použil masív.
Máloktorý interiér býva dokončený na sto percent. Rovnako i tu majitelia majú v pláne zopár čiastkových úprav. Jednou z nich je aj inštalácia celosklenenej posuvnej steny v čiernom subtílnom kovovom ráme medzi kuchyňou a chodbou. Bude plniť praktickú funkciu – oddelí kuchyňu od zvyšku priestoru – a zároveň sa uplatní aj ako dekoračný prvok.
Nábytok s netypickou potlačou
Čierny vzor na kuchynskom aj ostatnom nábytku v dome bol ťažký oriešok, no niežeby sa nedal rozlúsknuť. Kto chce, riešenie nájde. „Vzor sa síce dá natlačiť priamo na materiál, ale je to neuveriteľne drahé. Preto sme oslovili reklamnú agentúru v Dunajskej Strede, ktorá robí potlače na reklamné panely. Stolár najskôr urobil zopár vzoriek, ktoré sme im poslali na vyskúšanie, či potlač bude vôbec možná a v akej kvalite. A vyšlo to – podstatne lacnejšie. Potlač je umývateľná, samozrejme, nemôžete príliš tlačiť, ale keďže je len na vertikálnych plochách, nie je s jej údržbou žiaden problém.“
Cikcakový čierny vzor pôsobí ako oživujúci prvok. A aby sa dosiahlo prepojenie celého interiéru, nájdeme ho aj v predsieni, na komode v obývačke, na zástene v pracovni, ale i v rodičovskej spálni na poschodí.
Fúzia dreva, kameňa, kovu a tehál (aj keď ide len o ich imitáciu) opäť raz skvelo zafungovala. Spojenie týchto materiálov a nápaditých riešení je zárukou vytvorenia originálneho domova s hrejivým espritom.
Mohlo by vás zaujímať