Mohlo by vás tiež zaujímať
Viac svetla aj priestoru
Za svoj nový domov si Michal vybral starší dvojizbový byt v centre mesta, ktorý však nutne vyžadoval rekonštrukciu. Obrátil sa preto na dvoch rôznych architektov, ktorí mu v prvom kole predstavili, ako by priestor s nevyhovujúcou dispozíciou upravili.
Z dvojice návrhov sa pomerne rýchlo rozhodol pre architektky z ateliéru KIVVI architects, ktorých riešenie mu bolo bližšie. „Od začiatku som chcel mať v byte aj dostatočne veľkú pracovňu,“ objasňuje mladý majiteľ. A práve návrh architektiek, ktoré pracovnej časti vyhradili adekvátny priestor a nielen menší stôl včlenený medzi obývačku a kuchyňu, ho presvedčil. Nemalým bonusom ďalšej spolupráce bolo aj to, že si veľmi sadli ľudsky, čo celý proces spríjemnilo. „V prvom rade sme pôdorys vyčistili a zbavili ho všetkých nadbytočných priečok. Účel bol jasný – získať viac prirodzeného svetla a priestoru,“ vysvetľuje architektka Kristína. Aby byt čo najviac presvetlili, stavili na prevažne svetlé farby, ktoré doplnili tmavšími akcentmi.
Bez zbytočností
* článok pokračuje pod formulárom *
Srdcom celého riešenia je kovová konštrukcia so sklenenými výplňami, ktorá oživila dovtedy málo využívané časti bytu a prispela aj k jeho presvetleniu. V byte vyčleňuje pracovňu a zároveň oddeľuje vstupné priestory od dennej časti. „Pracovný kút tak mohla nahradiť plnohodnotná miestnosť, ktorá je opticky oddelená od obývačky. Bez problémov sa do nej vošiel veľký pracovný stôl aj skriňa na dokumenty,“ približuje spoluautorka návrhu. Rovnaký prvok použili architektky z KIVVI architects aj v spálni, v ktorej kovová konštrukcia tvorí šatník.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Interiér bytu je zariadený minimalisticky a kladie dôraz na čistotu riešenia, čo z veľkej časti vychádza z Michalovho životného nastavenia. Hoci v ňom býva už dva roky, nezahltil ho, ako býva neraz zvykom. „Do bytu som prišiel len s jednou taškou vecí a snažím sa zachovať ho pocitovo čistý, zbytočne ho nezapĺňať zbytočnosťami,“ vysvetľuje. Aby byt nepôsobil stroho, dotvoril ho grafikami od slovenských výtvarníkov Daniely Olejníkovej a Dávida Soboňa. Výber všetkých ďalších dekoratívnych prvkov a vzorovaných textílii vopred konzultoval s dvojicou skúsených architektiek.
Celá galéria