Nedostatky izolácie ohrozujú funkčnosť stavby
Realizácia stavby si vyžaduje riešenie jednoduchších, ale aj zložitejších detailov, ktoré majú často zásadný vplyv na jej kvalitu, funkčnosť a životnosť. Nezanedbateľný vplyv na životnosť stavby má aj výber materiálov. Dnes sú dostupné v rozličnej kvalite, zložení aj variantov použitia. Avšak, jednou z najdôležitejších a neoddeliteľných súčastí každej stavby je práve jej ochrana proti vode hydroizoláciou.
Ak hydroizolácia základov a strechy domu vykazuje nedostatky, nefunguje na sto percent a môže to ovplyvniť jej životnosť i funkčnosť. Môže však negatívne obmedziť aj komfort osôb, ktoré v dome bývajú. Nefunkčnosť izolácie takmer vždy spôsobí nesprávny výber materiálu alebo jeho nesprávne zabudovanie. S akými najčastejšími chybami sa môžete stretnúť?
Mohlo by vás zaujímať
Poškodenie hydroizolácie domu pred jej zabudovaním
Keď realizujete izoláciu základovej konštrukcie alebo plochej strechy, často dochádza k mechanickému poškodeniu izolácie. A to ešte predtým, než ju zabudujete do samotnej konštrukcie. Príčinou býva nedostatočná ochrana izolácia pred mechanickým poškodením (napríklad postavením lešenia priamo na nechránenú hydroizolačnú vrstvu), nesprávny technologickým postup prác či nevhodný pohyb pracovníkov po realizovanej izolácii.
Treba si uvedomiť, že izolácia spodnej stavby je väčšinou zabudovaná, takže jej poškodením môže dôjsť k vlhnutiu nosnej konštrukcie a podlahy domu. Nájsť a opraviť poškodené miesto je v obývanej stavbe už mnohokrát nemožné. Preto je vhodné, ak po dokončení izolácie realizujete ochranný betónový poter. Ten bude fungovať ak prevencia.
Hydroizoláciu domu na strechách zvykne pre zmenu poškodiť nesprávna nadväznosť jednotlivých činností pri organizácii staveniska a neodbornosť pracovníkov na stavbe. Stáva sa to trebárs pri realizácii lešenia na hotovej izolácii bez akejkoľvek ochrany alebo pílenie kovových konštrukcií. Výhodou je, že takéto poškodenia na strechách identifikujete ľahšie a takisto ich jednoduchšie opravíte.
* článok pokračuje pod formulárom *
TIP
Ak zvolíte izoláciu na báze mPVC fólie, stavte na väčšiu hrúbku izolácie, napríklad 1,8 až 2 mm.
Hydroizolácia domu musí byť stabilná pri vetre
Ide o jeden z najzávažnejších problémov a zväčša je príčina v nesprávnom použití kotevných prvkov na upevnenie hydroizolačnej fólie na podklad. Stabilizácia býva narušená predovšetkým pri použití nedostatočného množstva kotevných prvkov, prípadne ak zvolíte nevhodný typ kotevných prvkov.
Takto ľahko dochádza k utrhnutiu strešnej fólie z celej strechy alebo jej časti. To spôsobuje mechanické poškodenie krytiny, zatekanie a môže mať fatálne dôsledky aj v blízkom okolí stavby. Pri stabilizácii strešnej fólie treba preto postupovať podľa kotevného plánu a pred rekonštrukciou strechy vykonať tzv. odtrhovú skúšku.
Mohlo by vás zaujímať
Nesprávne systémové prvky
Ak použijete nesprávne systémové konštrukčné prvky z poplastovaného plechu, môžete spôsobiť predčasnú deštrukciu strešnej izolácie vplyvom rozmerových zmien fólie pri jej starnutí. Poplastované plechy predstavujú neoddeliteľnú súčasť izolácie plochej strechy s fóliami na báze mPVC. Používajú sa vždy na mieste ukončenia fólie a na každej vnútornej hrane (napríklad pod atikou). Dlhodobú životnosť strechy zabezpečíte, ak plechy ukotvíte s požadovanou hustotou a použijete v súlade s predpisom výrobcu systému.
Hydroizolácia domu: Chyby spájania
Vplyvom nedokonalých zvarov mPVC fólie môže logicky dochádzať k prieniku vody cez izoláciu. Pri izolácii spodnej stavby alebo priťažených a vegetačných striech môže mať táto skutočnosť veľmi vážne dôsledky. Ide totiž o zabudovanú vrstvu a jej odhalenie či oprava môžu byť veľmi náročné, niekedy až nemožné. Na streche, na ktorej sa použila mPVC fólia, môžete túto poruchu opraviť aj po niekoľkých rokoch prizváraním záplaty.