Hydroizolácia balkóna – možné riešenie
Vhodným riešením je zaizolovanie podkladu flexibilnou jednozložkovou silikátovo-disperznou bezšvovou hydroizolačnou stierkou. Tá má schopnosť premosťovať trhliny v podklade a je vhodná na všetky druhy minerálnych podkladov, ako sú omietky, betón, anhydrit, sadrokartón, drevotrieskové dosky a pod. Aplikácia len s krytinou (keramické prvky, umelý a prírodný kameň, perimetrický polystyrén a pod.
Príprava podkladu
Podklad, na ktorý budeme hydroizolačnú stierku aplikovať, musí byť tvarovo stabilný, pevný, čistý, bez prachu, nesúdržných častí či filmotvorných látok so separačným účinkom. Takisto nesmie byť zamrznutý. Nerovnosti a poruchy podkladu opravte lokálne alebo celoplošne vyrovnávacou alebo reprofilačnou maltou, prípadne poterom – tie musia byť pred aplikáciou hydroizolácie úplne vyzreté. Na všetky bežné podklady v závislosti od nasiakavosti nanášajte jednu alebo dve vrstvy penetračného náteru. Nenasiakavé podklady a drevotrieskové alebo OSB dosky treba upraviť spojovacím mostíkom.
Čo budete potrebovať?
- Penetračný náter
- Flexibilná hydroizolačná stierka
- Pružná tesniaca páska
- Štetec alebo valček
- Plastová nádoba
- Nízkootáčkové elektrické miešadlo
- Zubové oceľové hladidlo (veľkosť zuba 4 × 4 mm)
Spracovanie hydroizolačnej stierky
Do čistej nádoby nalejte predpísané množstvo vody (0,23 až 0,31 l/kg suchej zmesi v závislosti od zvolenej konzistencie). Za stáleho miešania nízkootáčkovým miešadlom postupne vsypte zodpovedajúce množstvo suchej zmesi jednokomponentnej hydroizolačnej stierky. Zmes miešajte rovnomerným pohybom miešadla pri stredných otáčkach (približne 400 ot./min.) do hladkej homogénnej konzistencie. Trvá to približne tri minúty. Miešacia časť miešadla musí zostať počas miešania ponorená, aby nedochádzalo k prevzdušneniu zmesi.
Náš tip: Pripravte si len toľko hydroizolačnej stierky, koľko dokážete aplikovať do jednej hodiny od namiešania.
Ako postupovať pri hydroizolácii balkóna?
Na očistený, vyrovnaný podklad naneste pomocou valčeka vrstvu penetračného náteru. Ak ide o nenasiakavé alebo veľmi hladké podklady, naneste adhézny mostík.
Tam, kde sa stretáva zvislá konštrukcia s podlahovou, naneste pomocou oceľového hladidla pás hydroizolačnej stierky.
Hydroizolačnú stierku naneste aj do rohu a roh utesnite pružnou tesniacou páskou.
* článok pokračuje pod formulárom *
Do čerstvej prvej vrstvy hydroizolačnej stierky na mieste styku zvislej konštrukcie s podlahou vložte pružnú tesniacu pásku.
Po utesnení rohov a sokla zubovým oceľovým hladidlom s veľkosťou zuba 4 × 4 mm celoplošne naneste prvú vrstvu hydroizolačnej stierky. Hladkou stranou hladidla povrch stierky uhlaďte. Hydroizolačná stierka má schnúť minimálne 6 hodín.
Na vyzretú prvú vrstvu hydroizolačnej stierky zubovým oceľovým hladidlom naneste v kolmom smere druhú vrstvu hydroizolačnej stierky a opätovne ju vyhlaďte hladkou stranou hladidla. Druhá vrstva stierky by mala schnúť 24 hodín.
Náš tip: Pri realizácii hydroizolačného systému na balkóne je potrebné dodržiavať spád 2 %. Tesniacimi páskami utesnite aj dilatačné škáry na ploche balkónovej dosky. Dlažbu ukladajte na krížovú škáru so šírkou min. 5 mm.
Na vonkajší okraj balkónovej dosky nalepte balkónové tvarovky tak, aby odkvapové tvarovky boli predsunuté približne 3 až 5 cm pred hranu balkónovej dosky.
Potom na plochu balkónovej dosky nalepte dlažbu. Flexibilné lepidlo naneste na dlažbu, ktorá sa ukladá postupne od čela balkónového telesa.
Mohlo by vás zaujímať