Ak prijmete fakt, že váš dom by mal dosahovať hodnoty pasívneho domu (t. j. potreba energie na vykurovanie maximálne 15 kWh na štvorcový meter vykurovanej plochy), je dôležité pozrieť sa na spôsob, akým možno túto hodnotu dosiahnuť. Hneď na úvod treba povedať, že konštrukcia domu nie je jediným parametrom, ktorý vás pri jeho stavbe zaujíma – dôležitý je aj výber pozemku a orientácia domu na ňom (vzhľadom na svetové strany), ktorá umožní pracovať s pasívnymi solárnymi ziskami stavby.
Netreba zabudnúť ani na dispozíciu domu, kde možno opäť aktívne využívať jeho orientáciu na svetové strany, a treba minimalizovať aj vykurovanie neobývaných priestorov. S minimalizáciou tepelných strát súvisí aj tvar stavby – kompaktný dom má nižšie tepelné straty ako členitá stavba.
Dôležitá je však aj kvalita a parametre výplní vonkajších otvorov, vzduchotesnosť či využitie rekuperácie. Ak máte šťastie na architekta či projektanta, mal by dom navrhnúť tak, aby tieto parametre zodpovedali zásadám pasívnej výstavby. Podstatné je pritom uvedomiť si, že dom funguje ako systém: „Pri pasívnych domoch je veľmi dôležité používať certifikované skladby konštrukcií, aby zodpovedali požiadavkám z hľadiska statiky, požiarnej odolnosti, akustiky a tepelnej techniky,“ hovorí Jaroslav Benák, projektový konzultant. „Je úlohou projektanta vytvoriť optimálny návrh konštrukcie s ohľadom na tepelné mosty (a to vrátane všetkých detailov) a netreba zabúdať ani na technológie vykurovania či riadeného vetrania, keďže dom sa posudzuje ako celok – nejde teda len o obal,“ dodáva. Rovnako dôležitá ako dobrý návrh je však aj kvalita vyhotovenia stavby.
Obal ako základ
Ak máme jasnú predstavu o umiestnení, tvare a dispozícii domu, je dôležité vybrať zodpovedajúci stavebný materiál – s dôrazom na jeho tepelnotechnické parametre. Možností je dnes neúrekom a s určitým zjednodušením možno povedať, že pasívny dom sa dá postaviť z akéhokoľvek materiálu – ak sa budete držať istých zásad. Do akej miery je ale taká stavba výhodná, musí investor posúdiť sám…
Výber toho správneho materiálu často ovplyvní architekt či projektant. Aj keď, ako hovorí architekt Adam Halíř z ateliéru Projektil: „Dom si sám povie, z čoho má byť. Teda – investor málokedy príde s konkrétnou požiadavkou na materiál. Ale principiálne je to záležitosť konceptu – ten sám napovie, či má byť murovaný alebo drevený.“ Okrem konceptu je pritom potrebné rešpektovať aj miestne podmienky: „Napríklad iný materiál sa musí použiť na dom zasadený do svahu, zatiaľ čo dom na rovine podobné obmedzenia nemá,“ dodáva Adam Halíř.
* článok pokračuje pod formulárom *
Pasívny dom z tehly
Pasívny dom teda možno postaviť takmer z akéhokoľvek materiálu. V odporúčaniach Centra pasívneho domu sa uvádza: „Ak chceme využiť dobré vlastnosti masívnych stavieb (akumuláciu tepla, akustický útlm), mali by sme voliť materiály s väčšou objemovou hmotnosťou aj pevnosťou, ktoré zabezpečia v čo najmenšej hrúbke statickú únosnosť, a zvonka potom zatepľovať materiálmi s veľkou tepelnoizolačnou schopnosťou.“ V prípade tehlového muriva máte na výber, či si vybrať tvárnice, ktoré zateplíte alebo zvolíte tvárnice, ktoré minerálnu vlnu už obsahujú.
Výrobcovia keramických murovacích materiálov sa opierajú o bohaté skúsenosti a tehliarsku tradíciu a vyzdvihujú prírodný pôvod materiálov, ako aj ich jednoduchú a presnú konštrukciu – pri brúsených tehlách odpadajú nevýhody, ktoré pri tomto materiáli predstavovali škáry vyplnené maltou. Riešením je využitie moderných výrobkov s tenkovrstvovou maltou alebo murovacou penou.
Ako vyberať
V prípade, že hľadáte najvhodnejšiu tehlu pre váš dom, musíte počítať s konštrukčnými limitmi a finančnými možnosťami, nezabudnite pri tom poradiť sa s architektmi. A hľadajte realizačnú firmu, ktorá má s vybraným materiálom skúsenosti. Pretože aj najlepší stavebný materiál môže „potopiť“ nekvalitné vyhotovenie. Takže aj keď staviate pasívny dom, rozhodne nebuďte pri jeho stavbe pasívni, práve naopak. Zistenie, že ste za viac peňazí získali síce ultramoderný dom, ale z hľadiska vzduchotesnosti „sito“, môže byť totiž veľmi trpké.