Nominácia na Stavbu roka
Pre Rožnov pod Radhoštěm predstavuje miestna knižnica nielen centrum pre čitateľov, je tiež významné miesto kultúrne a spoločenské aktivity. Navyše, metodicky spravuje sedem knižníc v obciach mikroregiónu a je partnerom mnohých spolkov a združení. V urbanistickej štruktúre mesta predstavuje významný bod – leží na križovatke trás medzi sídliskami, školami, autobusovými zastávkami a poliklinikou na jednej strane, umeleckou školou a centrom mesta na strane druhej. Stojí v bezprostrednej blízkosti mestského parku a dopravnej tepny.
Architekti Karel Kubza, Milan Joja a Tomáš Pago dokázali, že knižnica nie je iba jednoduchým skladom kníh. Stala sa komunitným centrom, miestom spoločenských udalostí a inšpirácie. Potešenie tu nájdu dospelí aj deti a budova vďaka rozšíreniu oveľa lepšie napĺňa svoj potenciál. Okrem iného to dokazuje Hlavná cena v súťaži Stavba roku Zlínskeho kraja 2024 a nominácia do súťaže Stavba roku 2024, kde návrh uspel v konkurencii 120 ďalších stavieb.
Moderná prístavba
Rastúci význam knižnice, sídliacej v malebnej historickej vile, vyvolal logickú potrebu jej rozšírenia. Architektonické štúdio ČTYŘSTĚN prišlo s myšlienkou doplniť vilu o modernú prístavbu. Tá sa stala pomyselnou spojnicou medzi úplne novým verejným priestorom na nároží ulíc a záhradou knižnice. Došlo tiež k pomyselnému otočeniu významu budov – z modernej prístavby je hlavná brána do knižnice, kde nechýba kaviareň a prednášková sála. Vila, ktorá prešla citlivou rekonštrukciou, sa premenila na pokojnú čitáreň, študovňu a administratívne zázemie.
Z obytnej vily verejná stavba
Charakter priestorov podčiarkuje aj architektonické riešenie. Interiér vily je tradičný, s pôsobivými čítacími zákutiami v arkieroch. „V mieste pôvodného vstupu vznikol nový presklený arkier s výhľadom do priestranstva pred knižnicou. Vďaka týmto zásahom dostáva stavba úplne novú kvalitu priestoru. Z obytnej vily sa stala naozajstná verejná stavba,“ vysvetľuje architekt Karel Kubza z ateliéru ČYTRSTĚN. Prístavba je naproti tomu jednoduchou transparentnou hmotou otvorenou do záhrady vďaka sklenenej fasáde. Patrí novinkám, detským knihám, kaviarni, prednáškam a workshopom. Architekti zakomponovali do stien vysoké drevené regály, ktoré dopĺňajú nízke pojazdné police. Vďaka tomu pôsobí priestor maximálne vzdušne a variabilne sa prispôsobuje aktuálnym potrebám.
Mohlo by vás zaujímať
Tehla ako ideálne riešenie
Po konštrukčnej stránke je prístavba riešená prevažne ako murovaná konštrukcia. Pre obvodové steny zvolili murivo HELUZ Family 2in1 hrúbky 500 mm, plnené polystyrénom.
* článok pokračuje pod formulárom *
„Vhodný materiál pre danú stavbu vždy posudzujem individuálne. Pre občianske stavby sa väčšinou používa železobetón, v tomto prípade ale bolo najlepším riešením práve murivo,“ vysvetľuje jeden z projektantov technickej dokumentácie, Ing. Ondřej Gaudl. Materiál typický predovšetkým pre pasívne rodinné domy našiel uplatnenie v tejto výnimočnej stavbe hneď z niekoľkých dôvodov. „Hlavným kritériom bola tepelnoizolačná schopnosť, pretože jednou z podmienok zadania bolo získanie dotačného titulu,“ približuje projektant.
Bez dodatočného zateplenia
Tehla HELUZ Family 2in1 hrúbky 500 mm bez problémov splnila požiadavky na tepelnoizolačnú schopnosť muriva. Jej súčiniteľ prestupu tepla U dosahuje hodnotu 0,11 W/m2K, čo je mimochodom najnižší súčiniteľ prestupu tepla pre jednovrstvové konštrukcie dostupné na trhu. Pre predstavu, normová požiadavka na výstavbu nových budov je 0,25 W/m2K pre ťažký obvodový plášť. HELUZ Family 2in1 spĺňa i bez dodatočného zateplenia dokonca prísne požiadavky na obvodovú konštrukciu pasívnych domov, kde je odporúčaný súčiniteľ U medzi 0,12 – 0,18 W/m2K.
„Tento výrobok v sebe spája statickú aj tepelnoizolačnú funkciu. Vďaka tomu sme nemuseli riešiť dodatočné zateplenie a s tým spojené riziká jeho realizácie. Dôležité bolo aj to, že sme získali homogénny pevný podklad pre realizáciu fasády, na ktorú boli kladené pomerne vysoké nároky z hľadiska estetiky,“ dopĺňa projektant. Ten uvádza aj veľmi dobré difúzne parametre muriva v náročnej prevádzke s klimatizáciou.
Chlad aj teplo z obnoviteľných zdrojov
Súčasťou kvalitnej obálky budovy je aj zelená strecha, ktorá znižuje prehrievanie v letných mesiacoch a pomáha s odvádzaním vody na pozemku. Jej presah pomáha tieniť presklenú západnú fasádu. Vykurovanie aj chladenie zaisťuje tepelné čerpadlo zem-voda s tromi zemnými vrtmi pod budovou. „Aby sme mohli budovu tepelným čerpadlom chladiť v letných mesiacoch, je vykurovacie a chladiace potrubie rozvedené v strope,“ vysvetľujú architekti.
Mohlo by vás zaujímať