Vydarené realizácie
Niektoré rodinné domy pritiahnu vašu pozornosť peknou estetikou alebo originálnym prístupom k architektúre domu, obzvlášť pri stvárnení jeho fasády.
Krása pôvodnej tehlovej fasády
Všetko staré netreba hneď odpísať, prerábať či zakrývať. K rekonštrukcii starej usadlosti pristúpili originálne a s vtipom aj českí architekti Jan a Barbora Horovci v spolupráci s Janom Veisserom zo znojemského štúdia ORA. Dom aj naďalej chráni pôvodný tehlový plášť.
Moderný pohľadový betón
Príklad zo zahraničia – pohľadový betón na fasáde. Architektmi milovaný a verejnosťou väčšinou nepochopený. Nájde sa však pár investorov, ktorí jeho estetiku chápu a nechajú sa presvedčiť, že výsledok bude stáť za to. Dobre, že to občas nechajú na architekta, aspoň občas vidíme aj takýto moderný pohľad na estetiku fasádu.
Fasáda v harmónii s prírodou
Ak je dom situovaný v lone prírody, je ideálne riešiť jeho fasádu tak, aby harmonizovala s okolitým prostredím. V tomto prípade sa to architektovi mimoriadne vydarilo – tehlové murivo suterénu ladí s farbami okolitého lesa rovnako ako patinovaná medená fasáda ďalších dvoch podlaží, ktorá reflektuje hru svetla a tieňov.
Nezvyčajný fasádny materiál
Fasáda s obkladom z drevených šablón pôsobí ako režné murivo a spolu so šikmou strechou pekne zapadá do okolitej zástavby. U nás sa, veru, často zabúdame obzrieť okolo seba. Tu nepotrebujú na seba upozorňovať výraznými farbami na fasáde. Rozmýšľajú skôr, ako zapadnúť a rešpektovať okolie A to sa nám páči – hlavne, keď sa k tomu pridá zaujímavý materiál.
Jednoliata tehlová fasáda
Fasáda z neomietanej tehly sa nám vždy páči, najmä ak je na celom dome. Ak sa k tomu pridá jednoduché tvaroslovie spod ceruzky skúseného architekta, výsledok je perfektný.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Takto sa to určite nerobí
Pri prechádzke našimi mestami nájdeme aj fasádne riešenia, ktoré buď nekorešpondujú s okolitou zástavbou, alebo, ako sa hovorí, si úplne „idú svoje“. A to bez ohľadu na následky. Veď posúďte sami.
Nesúlad proporcie a farebnosti
Zápas okná verzus odtieň
Toto ste skutočne chceli? Chápeme, že prioritou je vnútorné usporiadanie domu, ale ono sa to dá vyriešiť aj bez toho, aby bolo každé okno inej veľkosti. Umiestnenie? Bez ladu a skladu. A tá príšerná farba! Stačilo by obetovať zopár eur za rady architekta.
Bez ladu a skladu
Pôvodne to boli pekné domy v radovke s dušou. Už nie sú. Ten biely by nám až tak neprekážal, nesnaží sa vypínať hruď ako ten oranžový a decentná farebnosť sa nám páči. Okná sa však akosi stratili pri zväčšovaní fasády. Ani pôvodný dom nemal veľké okná, ale boli adekvátne k veľkosti fasády. Snaha o zachovanie typu okien a ich znásobenie v rovnakom duchu sa cení, no celé to ostalo akési neproporčné. Čerešničkou je umiestnenie a veľkosť vstupných dverí.
Elegantný verzus neohrabaný
Príklad výborného vkusu majiteľov domu vľavo a citu pre detail, farbu a šarm v kontraste so susedným domom vpravo. Neprekážala by nám odpadnutá pôvodná výzdoba a horší stav fasády, katastrofou je však jej farebnosť, tá ju úplne ničí.
Vrchol nevkusu
Na záver sme si nechali absolútnu čerešničku staviteľských prešľapov. Tvorcom z instagramového profilu @delniq sa podarilo zachytiť takúto bizarnú stavbu, ktorá síce púta pozornosť, avšak nie práve v dobrom zmysle slova. Tehlový dom, ktorý pripomína chalúpku na stračej nôžke, nepochopiteľne dopĺňa hmota pripomínajúca drevostavbu. Nuž, proti gustu žiaden dišputát.