Na povrchové úpravy fasád – nátery alebo finálne omietky – neustále vplývajú negatívne mikroklimatické faktory, ako smog, prach a rozličné mikroorganizmy. Spoločne spôsobujú znečistenie povrchu a postupne až jeho degradáciu, teda mechanické narušenie. Na fasáde toto znečistenie spoznáte ako nevzhľadné sivé alebo zelené fľaky.
Prečo na fasáde vznikajú riasy a plesne?
Riasy sú fotosyntetické organizmy s obsahom chlorofylu. Na svoje prežitie preto potrebujú dostatok svetla, vysokú vlhkosť, minerálne soli a bežné zložky, ktoré sa vyskytujú na povrchu stien. Vzhľadom na tieto charakteristiky sa riasy objavujú najmä vo vonkajšom prostredí.
Plesne sú rastlinné organizmy, ktoré sa zaraďujú medzi huby. Nie sú schopné vykonávať fotosyntézu. Na svoj rast potrebujú okrem vlhkosti aj organickú výživu. Priaznivým prostredím na rast plesní sú preto všetky druhy povrchových úprav, ktoré obsahujú takúto „výživu“, ako napríklad zmes prachu a organických častíc alebo deriváty celulózy, ktoré sú v náterových nástenných farbách.
Znečistenie fasády treba riešiť čo najskôr
S odstránením neželaného znečistenia z fasádnej omietky dlho neotáľajte. Dlhodobé pôsobenie mikroorganizmov, ako sú riasy, machy či plesne, totiž môže spôsobiť veľké problémy. Dokážu totiž prenikať hlboko do vrstvy povrchovej úpravy a zapríčiniť jej značné poškodenie.
Cez mikrotrhliny v narušenej povrchovej štruktúre môže prenikať vlhkosť do hlbších štruktúr opláštenia domu (jednotlivých vrstiev zateplenia) a dokonca až do muriva. Takto znehodnotený systém potom musíte odstrániť a obvodový plášť domu sanovať. Okrem estetických problémov a mechanického narušenia predstavujú mikroorganizmy na fasáde aj zdravotné riziko. Spóry plesní, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia, znamenajú hrozbu nielen pre alergikov, ale aj pre zdravých ľudí.
* článok pokračuje pod formulárom *
Aký náter na obnovu fasády použiť?
Najdôležitejším parametrom je v tomto prípade paropriepustnosť. Náter, ktorý použijeme na fasádu, musí mať lepšiu paropriepustnosť ako vrstvy pod ním. V opačnom prípade odchádzajúce vodné pary natrafia na prekážku a vytvoria sa odlupujúce sa bubliny.
Podklad by mal byť bez prasklín. Pred nanesením fasádneho náteru je potrebné odstrániť plesne a riasy. Ak sa ich nezbavíte a povrch iba premaľujete, riasy a plesne veľmi rýchlo prerastú cez náter na povrch, takže efekt obnovy fasády sa úplne stratí. Na odstránenie týchto „škodcov“ na fasáde použite sanačný koncentrát – prípravok proti hubám. Následne podklad očistite od prachu, napríklad tak, že ho umyjete vysokotlakovým čističom.
Podklad treba nechať vyschnúť a potom napenetrovať. Väčšina výrobcov renovačných náterov ponúka systémové riešenia. Penetračný náter zabezpečí spevnenie povrchu a zníži nasiakavosť podkladu. Po uschnutí penetrácie môžete začať s nanášaním fasádneho náteru. Ak však potrebujete fasádu len farebne obnoviť a zároveň obnoviť ochrannú funkciu povrchovej vrstvy, potom je ideálnou voľbou fasádny náter.
Mohlo by vás zaujímať