Majiteľka domu si vybrala pozemok na mieste s úchvatným výhľadom. Je húževnatá. Takže svah s veľkým prevýšením, dokonca ani miestna stavebná regulácia ju nezastavili v realizácii jej sna o nevšednom bývaní.
Architekta si vybrala pre jeho originálne myslenie. „Veľmi som ocenil, že klientka išla za jasným cieľom s veľkorysým nadhľadom. A skvelé je, že ponechala priestor aj mojej fantázii,“ usmieva sa autor návrhu.
„Moderne a komfortne vybavený dom pre štvorčlennú rodinu, s veľkým spoločným priestorom, architektúra bez obmedzenia – to je zadanie snov pre každého architekta,“ dopĺňa.
Rolling Stones v bielom
Stavba na prvý pohľad pripomína spleť veľkých kusov kriedy či mramoru. V skutočnosti vyrastá z presného geometrického plánu: dva rôzne veľké, výškovo mierne posunuté kvádre kopírujú terén a spadajú zo svahu v sklone, aký si želal stavebný úrad, teda 25°. V hornej časti pozemku sa kvádre spájajú, smerom nadol (na juh) sa kompozícia otvára do tvaru písmena V.
Obe hmoty sú vnútorne prepojené, navzájom ich spája otvorený priestor s priamym schodiskom, ktoré smeruje ako jasná os od vstupu do domu až k terase pred obývacou izbou. V najvyššej časti domu sa nachádza garáž, veľká vstupná hala a sú tu aj dve detské izby s vlastnými kúpeľňami a šatňami.
Medzipodesta schodiska sa mení na otvorenú pracovňu, ktorá má výhľad do interiéru a rovnako aj von do krajiny. V úpätí schodiska leží rozľahlá spoločná obývacia časť, rozdelená na sedenie s kozubom a kuchyňu s jedálňou.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Za zaskleným južným priečelím leží terasa s výhľadom do údolia a na protiľahlú panorámu kopcov. Apartmán pre hostí a zázemie domu sú orientované na odvrátenú stranu – do svahu. Kratšie schodisko pokračuje do suterénu, kde je hlavná spálňa s veľkou šatňou a kúpeľňou. „Spálňa mala byť pôvodne o poschodie vyššie. Tam, kde máme teraz kuchyňu. No pri realizácii sme sa rozhodli ju presunúť. Prízemie sa krásne otvorilo a uvoľnilo, dole v suteréne je pokoj a príjemne chladno,“ pochvaľuje si majiteľka.
* článok pokračuje pod formulárom *
Technológia v službách pohody
Základom stavby sú osvedčené technológie – murivo z keramických tvárnic a monolitické železobetónové konštrukcie, ktoré si poradili s osadením do svahu, veľkým prevýšením (spoločný obývací priestor dosahuje výšku stropu až 8 m) a atypickou skosenou južnou fasádou.
Architekt tohto domu štandardne navrhuje energeticky pasívne domy vybavené podlahovým vykurovaním a riadeným vetraním s rekuperáciou tepla. Špeciálny dôraz kladie na príjemnú vnútornú klímu bez prehriatia, preto má dom s veľkými zasklenými plochami hlboký otvorený vnútorný priestor, ktorý nebráni voľnej cirkulácii vzduchu. V tomto prípade sú samozrejmosťou aj predokenné žalúzie.
Zvláštnu funkciu tu majú skosené okná. „Južná fasáda sklonená o 10° sa logicky vyvinula z geometrickej kompozície domu, no má aj ďalší význam. V našej zemepisnej šírke slnečné lúče dopadajú na južnú fasádu pod uhlom približne 23 – 60 ° (podľa ročných období) a izolačné trojsklo tieto lúče v rovnakom uhle odráža.
Najväčší odraz je v lete, keď je slnko vysoko. Ak je zasklená plocha sklonená, odraz je ešte väčší a prestup slnečného žiarenia do interiéru menší, takže sa znižuje riziko prehrievania domu. V zime, naopak, taký sklon prieniku slnečných lúčov príliš nebráni,“ vysvetľuje autor návrhu.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
- Zastavaná plocha: 221 m²
- Úžitková plocha: 344 m²
- Konštrukcia: betónové základové pásy, keramické murivo + železobetónové výstužné a nosné prvky
Celá galéria:
Pripravené v spolupráci s www.stavbadomu.net.