Túžba mať na štandardnom (teda pomerne malom) pozemku v novej štvrti rodinných domov súkromie mala logické riešenie – vďaka tvaru L a dispozícii, ktorá sa otvára do vnútorného átria, chráni dom svojich obyvateľov od ruchu ulice aj od najbližších susedov.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Dovolenka s veľkým L
Mladý pár mal o svojom budúcom dome jasnú predstavu – mal mať tvar L, ktorým by chránil ich súkromie, interiér plynulo prepojený so záhradou a určite mal byť prízemný. „Behanie po schodoch sa nám zdalo nepohodlné,“ zdôvodňuje on. Jasno mali aj v minimalistickom vzhľade, na základe predchádzajúcich realizácií preto oslovili architekta Ditricha.
Ten im navrhol jednoduchý a funkčný prízemný dom sformovaný okolo átria s bazénom, do ktorého sa veľkými zasklenými stenami otvárajú všetky miestnosti. Majitelia, ktorí radi cestujú a milujú Stredomorie, si tak môžu podobnú atmosféru užívať aj doma. „Najmä v lete tu máme naozaj pocit ako na dovolenke,“ pochvaľujú si.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Interiér ako moderné umenie
Na bielom podklade stien kreslia kontrastné linky rámy hliníkových okien, farebné akcenty vytvárajú starostlivo zvolené doplnky v čistých tónoch, z jednoliatej plochy tmavých drevených podláh vystupuje geometricky tvarovaný biely nábytok.
* článok pokračuje pod formulárom *
Dojem priestoru tvarovaného ako moderné umenie podčiarkujú obrazy, očividne inšpirované dielami známeho umelca. „Presne také tento interiér potreboval, nič podobné som však nevedel zohnať. Dal som ich preto namaľovať mladému výtvarníkovi. Ani jeden však nie je presnou kópiou niektorého z Mondrianových obrazov, takže sú to vlastne originály. I keď, samozrejme, nie od Mondriana,“ smeje sa domáci pán.
Prednosti nepreplnenosti
Majitelia domu dospeli k minimalizmu cez záujem o moderné umenie a architektúru. Čistý minimalistický domov však musí byť úprimným prejavom stavu mysle, nie módnou záležitosťou, nemohla som sa preto nespýtať, či sú so svojím striedmym domovom aj po dvoch rokoch bývania spokojní. Odpoveď „čím ďalej viac“ bola veľmi spontánna. „Nič by sme na ňom nemenili,“ uisťuje ma domáci pán. „Voľný a vzdušný priestor nerušený zbytočnými vecami je na bývanie úplne úžasný. V lete žijeme najmä na terase pri bazéne, bez obmedzení môžeme prechádzať z izby do izby, vyjsť si k bazénu…“ jednoducho dovolenková idyla.
V lete bazén, v zime kozub
Dom s atmosférou letnej dovolenky má však aj v zime svoje čaro. Veľkou mierou sa na ňom podieľajú južne orientované zasklené steny, ktoré siahajú od podlahy až po strop. „Milujeme slnko a v tomto dome je vďaka nim aj v zime dostatok svetla,“ upozorňuje ona.
Chladné časy tu spríjemňuje aj plynový kozub – i keď naň mnohí z princípu hľadia cez prsty, majiteľ domu si ho nevie vynachváliť. „Je veľmi praktický a pohodlný,“ zdôrazňuje. „Netreba chystať drevo, upratovať popol, len ho zapnete diaľkovým ovládačom a rozhorí sa. Aj vďaka tomu ho využívame naozaj často, či už kvôli atmosfére, alebo na kúrenie v prechodnom období. A plamene vyzerajú veľmi prirodzene, majú červenkastú farbu ako v bežnom kozube, aj hrejú rovnako.“ Nakoniec som musela uznať, že do minimalistického interiéru by ste vhodnejší kozub hľadali len ťažko.
Celá galéria: