Zašli sme sa teda pozrieť až na slovensko-moravskú hranicu, do malej obce medzi Vizovickými vrchmi a Javorníkmi. Prišli sme v čase, keď bola hrubá stavba krátko pred dokončením. Bolo treba len osadiť okná a dvere, a ako nám povedal investor domu, iba silné mrazy nedovolili rozostavané dielo dokončiť.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Ceny energií rozhodli
„Ešte dokonca v čase, keď sme začali stavať, sme neboli rozhodnutí pre konkrétny typ domu,“ vysvetľuje investor. „Nevedeli sme, či bude pasívny, nízkoenergetický alebo štandardný. A preto, že som sa nikdy nebránil novým technológiám, a tiež preto, že ceny energií sú limitujúce, som sa rozhodol, že sa spojím s niekým, kto mi poradí, pre aký typ domu sa rozhodnúť.“
Už pred viacerými rokmi sa budúci domáci pán stretol s človekom, ktorý rozumie staviteľstvu, navyše je odborníkom v oblasti energeticky úsporných projektov. „Tento energetický špecialista mi pomohol s rozhodnutím. Jeho argumenty ma presvedčili ísť cestou, ktorá má budúcnosť. Padlo rozhodnutie postaviť pasívny dom. Odporučil mi, z čoho dom postaviť, aby spĺňal kritériá pasívneho domu. Za veľkú výhodu tiež považoval, že moja parcela je na slnečnej strane,“ dopĺňa investor.
Tehlový a úsporný
Investor mal aj o materiáli nejasnú predstavu. „Drevostavbu som nechcel, pretože ceny nie sú ešte na takej úrovni, akú by som si predstavoval, a drevostavba ani nemá úroveň, akú má murovaný dom. Chcel som murovaný dom a v našom vnútornom ,výberovom konaní‛ nám ako hlavný stavebný materiál vyšla brúsená tehla.“
Aj investorov známy – energetický audítor – jednoznačne podporil stavbu domu z tohto materiálu. Podľa jeho slov dokáže komplexný stavebný systém z brúsenej tehly zaistiť kritériá, ktoré sú potrebné na posúdenie stavby ako pasívneho domu. Práve nová generácia tehlových blokov s izoláciou vo vnútri spĺňa požiadavky na nízkoenergetické a pasívne stavby bez zateplenia. Prizvali aj odborníka na tlakové testy, ktoré sú nutné na schválenie stavby ako pasívneho domu. „Keď videl, že dom je postavený z brúsenej tehly s integrovanou izoláciou, povedal, že s týmto materiálom nebudú žiadne problémy,“ spomína majiteľ.
* článok pokračuje pod formulárom *
Stavba je kombinovaná s drevenými stropmi. Dnes, s odstupom času, majiteľ ľutuje, že aj stropy neurobil z keramických materiálov: „Mal by som oveľa menej komplikácií so zateplením strechy a stropov, ako mám teraz. Tiež som si myslel, že by to bolo omnoho drahšie, ale nebolo. Toto rozhodnutie by výstavbu zjednodušilo a urýchlilo. Keby som už od počiatku uvažoval o tom, že chcem postaviť pasívny dom, tak by som využil na celú hrubú stavbu keramický systém,“ povedal nám v závere nášho stretnutia investor.
Tepelná strata domu menej ako 2 kW
Dom ešte nie je dokončený, ale predpokladá sa, že jeho tepelné straty budú do 2 kW. Áno, čítate správne, napríklad varná kanvica má príkon okolo 2,2 kW.
Táto nízka tepelná strata domu je daná predovšetkým použitím materiálu na obvodové múry. Samozrejme, bolo nutné dimenzovať aj ostatné konštrukcie – dom vybavili kvalitnými oknami a dostatočne izolovali aj stropy i podlahy. Komfortné a úsporné podlahové vykurovanie je v dome napojené na špičkový systém tepelného čerpadla – medený zemný kolektor – s priamym vyparovaním chladiva. Tento systém je oveľa účinnejší než predtým používaná plastová rúrka.
S investorom aj energetickým špecialistom sme sa zhodli, že vyprojektovať dom a zvoliť správny materiál sú predpoklady na to, aby správna stavebná firma tieto predstavy a zámery naplnila.
Dom v kocke
Merná spotreba tepla: do 20 KWk/m². rok (vykurovanie a teplá voda)
Energetická náročnosť: A
Zaradenie: pasívny dom
Skladba konštrukcie: jednovrstvová – bez zateplenia
Obvodové murivo: brúsená tehla s hrúbkou 50 cm, keramické preklady, nosné roletové a žalúziové keramické preklady
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Pripravené v spolupráci so stavbadomu.net.