Príbeh tohto domu sa začal celkom tradične – rodičia chceli, aby ich dve malé deti vyrastali v krajšom, lepšom a zdravšom prostredí, a tak sa rozhodli odsťahovať z mesta. Pustili sa teda do hľadania pozemku na tichom mieste, odkiaľ nebude ďaleko ani do mesta, ani do prírody, a nakoniec sa rozhodli pre stavebnú parcelu v štvrti nových rodinných domov na okraji mestečka na úpätí moravských Beskýd.
Mohlo by vás tiež zaujímať
S požiadavkou na návrh domu sa potom obrátili na architekta z okruhu svojich známych. A hoci s ním výber pozemku nekonzultovali, mali pri ňom šťastnú ruku – poloha prístupovej cesty a orientácia na svetové strany umožnili osadiť dom tak, aby podstatná časť parcely ostala venovaná súkromnej záhrade, chránenej od ulice samotným domom, a zároveň mohol architekt situovať všetky obytné miestnosti priam ideálne, obrátené veľkými oknami na juh a súčasne do záhrady. Pri severnej stene domu, nasmerovanej do ulice, zas usporiadal pomocné a obslužné priestory. Logickým dôsledkom túžby po súkromí a užívaní si najväčšieho benefitu rodinného domu – záhrady – tak bola stavba s dvoma odlišnými fasádami: odľahčenou južnou, ktorú charakterizujú veľké zasklené plochy, a nenápadnou severnou, chrániacou súkromie a komfort obyvateľov plnými hmotami obvodových konštrukcií.
Celá galéria
Na terénnej vlne
* článok pokračuje pod formulárom *
Majitelia stavebného pozemku síce nemali žiadnu konkrétnu predstavu o podobe svojho budúceho domu, mali však dôveru v architekta, čo je pre kreatívny návrh priam bezchybná kombinácia. Vďaka dôvere sa zároveň podarilo vyriešiť všetky detaily návrhu tak, aby sa vyhovelo investorom aj autorom, čo viedlo k spokojnosti dnešných obyvateľov. Architekt David Kotek z ateliéru Projektstudio sa v prvom rade snažil splniť v dispozícii domu požiadavky štvorčlennej rodiny – vytvoriť dostatočne veľký, otvorený denný priestor obývačky spojenej s kuchyňou a jedálňou, kde by mohla rodina tráviť spoločné chvíle, pre každé z detí vlastnú izbu a pre rodičov okrem spálne s kúpeľňou en suite a šatníkom aj pracovňu.
Samozrejme, dôležitý bol tiež dostatok úložných priestorov. Zároveň však bolo jeho cieľom navrhnúť stavbu, čo by tieto požiadavky zhmotnila v zaujímavej forme. „Využili sme terénnu vlnu na pozemku, ktorá nás inšpirovala vytvoriť v časti domu priestor s vyššou svetlou výškou. Tu logicky vznikla otvorená denná miestnosť, ktorá je vďaka týmto proporciám zaujímavejšia, komfortnejšia a pôsobí príjemnejším dojmom,“ vysvetľuje architekt. Dotiahnutím myšlienky priestorov s rôznymi výškami do logických detailov potom vznikol originálny koncept domu s nie celkom zvyčajným vertikálnym členením, čo zároveň korešponduje s jeho rozdelením na tri funkčné zóny: nižšie položená časť prízemia je ako denný priestor vyhradená pre celú rodinu, jeho druhá časť je určená pre rodičov (so spálňou, kúpeľňou, šatníkom a pracovňou). Na poschodí sú potom dve detské izby so samostatnou kúpeľňou.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Nezvyčajne tvarovaný dom bol, samozrejme, aj konštrukčne náročnejšou záležitosťou – základom jeho nosného systému je montovaný oceľový skelet, doplnený nosným murivom z pálených tehál. Ide totiž o prírodný materiál, ktorý má nielen požadované statické vlastnosti, ale aj pozitívny vplyv na zdravé bývanie. Oceľobetónové stropy sú potom vyhotovené ako dosky do trapézových plechov.
Dom v kocke
Návrh domu: Ing. arch. David Kotek a Ing. Pavel Nitra (projektant), PROJEKTSTUDIO EUCZ
Návrh interiérov: Ing. arch. David Kotek a Ing. arch. Zuzana Sýkorová
Projekt: 2008 – 2010
Realizácia: 2010 – 2012
Zastavaná plocha: 365 m2 (dom) + 80 m2 (garáž)
Obytná plocha: 332 m2
Základy: monolitická ŽB doska
Nosné konštrukcie: montovaný oceľový skelet, stropy sú vyhotovené ako oceľobetónové dosky do trapézových plechov; na 1. NP dopĺňajú oceľový skelet nosné konštrukcie vymurované z pálených tehál šírky 30 cm P+D
Obvodový plášť: na 1. NP murivo hrúbky 25 a 30 cm s dostatočnou únosnosťou, na poschodí pórobetón hrúbky 25 cm, v oboch prípadoch v kombinácii s fasádnym systémom s kontaktným zateplením na báze EPS a omietkou
Zastrešenie: jednovrstvové ploché strechy s vnútornými zvodmi vody, zateplené EPS; nepochôdzne majú povrchovú vrstvu z modifikovaných asfaltových pásov s ochranným posypom, povrch pochôdznych terás tvorí rošt z exotického dreva
Okná: hliníkové s izolačným dvojsklom