Dom s plochou strechou bojuje s predsudkami
V nedávnej minulosti sa ploché strechy často používali na typových rodinných domoch a panelákoch. Ich vtedajšia konštrukcia, dostupné materiály a vyhotovenie ich robili náchylnejšie na zatekanie. Potrebovali časté opravy, mali nižšiu životnosť, a preto sa ešte aj dnes stretávame s predsudkami voči nim. Odvtedy sa však konštrukcie aj materiály zdokonalili a obavy z vtedajších problémov sú v súčasnosti už zbytočné. Dom s rovnou strechou má však množstvo výhod. Povedzme si teda o nich viac.
Plusy a mínusy plochej strechy
Jednou z najväčších výhod poschodového domu s plochou strechou je väčší úžitkový priestor a jednoduchšie riešenie dispozície na poschodí než pri šikmej streche. To je veľkým plusom napríklad pri malých pozemkoch, kde sa ráta s každým centimetrom. V dome s plochou strechou si zariadite miestnosti na poschodí tak, ako potrebujete, a nemusíte dispozíciu a výber nábytku prispôsobovať sklonu strechy.
Ploché strechy sú tiež výborným riešením pre domy s atypickým alebo členitým pôdorysom. Hodia sa aj v prípade veľkého rozponu, kde by šikmá strecha mala príliš malý sklon, alebo by musela byť príliš vysoká. Vybrať si ju môžete aj pre jej estetický vzhľad a kvôli kontextu s okolitými stavbami, prípadne vtedy, ak plánujete v budúcnosti pristavať ďalšie podlažie. Moderný dom s rovnou strechou ideálne zapadne do mestského prostredia.
Mohlo by vás zaujímať
Vhodná pre fotovoltiku
Plochá strecha má menšie tepelné straty a vychádza oproti šikmej streche lacnejšie. Nie je totiž potrebný zložitý krov a jej konštrukcia je jednoduchšia. Navyše si tu môžete urobiť terasu s príjemným výhľadom do okolia, alebo ju osadiť rastlinami a tým rozšíriť rekreačnú časť záhradky. S tým však treba počítať už pri plánovaní a prispôsobiť konštrukciu strechy väčšiemu zaťaženiu. Ak uvažujete nad alternatívnymi zdrojmi elektrickej energie, ploché strechy sú vhodné aj na inštaláciu fotovoltických panelov.
Dom s plochou strechou má aj mínusy. Plochá strecha sa menej hodí do oblastí s veľkým množstvom dažďových a snehových zrážok. Musíte ju tiež pravidelne udržiavať. Domy s rovnou strechou sa tvarovo aj funkčne nehodia do horského prostredia. Pri väčšej snehovej pokrývke, keď hrozí nadmerné zaťaženie, sa odporúča sneh zo strechy zhadzovať.
Chcete mať pochôdznu plochú strechu?
Plochú strechu môžete riešiť ako pochôdznu a tým rozšíriť využiteľný priestor. Je však potrebné dbať na správnu skladbu vrstiev strešného plášťa, ale aj na bezpečný prístup a ďalšie prvky umožňujúce bezpečné využívanie tohto priestoru, napríklad zábradlie. Vrchná, nášľapná vrstva strešného plášťa môže byť ukladaná nasucho (napr. na podložky z PVC) alebo namokro (napríklad klasická dlažba ukladaná do betónovej mazaniny).
* článok pokračuje pod formulárom *
Rovná strecha a jej vegetačný variant
Zelené strechy sú nielen estetické, ale tiež prínosné pre životné prostredie. Okrem toho, že zadržiavajú vodu, zlepšujú kvalitu vzduchu, fungujú aj ako zvuková a tepelná izolácia. Je však potrebné rátať s vyššou záťažou strechy kvôli vrstve zeminy pre výsadbu rastlín. Skladba vegetačnej strechy obsahuje okrem základných vrstiev aj geotextíliu, drenážnu fóliu a spomínanú primerane veľkú vrstvu zeminy, do ktorej zasadíte rastliny. Strecha s vysadenými machmi a sukulentmi je takmer bezúdržbová. V prípade, že sa rozhodnete pre trávy či vyššie rastliny, je potrebné sa o ne vhodne starať.
Konštrukcia plochej strechy
Ploché strechy delíme na vetrané a nevetrané. Vetraná strecha má vzduchovú vrstvu nad tepelnou izoláciou. Táto medzera slúži na odvetrávanie a minimalizovanie rizika hromadenia vlhkosti. Nevetraná strecha má vrstvy uložené na sebe, bez medzery. Jej konštrukcia je jednoduchšia, no môže sa v nej zbierať vlhkosť.
Aj plochá strecha potrebuje byť vyspádovaná, aby z nej odtekali zrážky. Sklon plochej strechy je od 2 do 10 stupňov. Odvodnenie je dôležitým aspektom plochej strechy a máte niekoľko možností, ako ho vyriešiť. Obvykle má plochá strecha atiku po celom obvode. Voda sa môže odvádzať do vnútorného vpustu a cez zabudované rúry v interiéri domu. V tomto prípade je potrebná izolácia týchto rúr, aby na ich povrchu nekondenzovala voda.
Druhou možnosťou je odvedenie vody cez atiku do exteriérového zvodu. Pri týchto dvoch je potrebné pravidelne kontrolovať vpusty, či nie sú zanesené napríklad lístím – treba ich čistiť, inak by voda zostávala na streche. Ak má plochá strecha atiku z troch strán a na strane, kam sa zvažuje, je bez atiky, je tu možnosť odvedenia vody do žľabu podobne ako pri šikmých strechách.
Rozhodli ste sa pre moderný dom s rovnou strechou? Pri zvažovaní typu a konštrukcie strechy sa poraďte s odborníkmi, ktorí vám navrhnú ideálne riešenie pre váš dom. Majte na mysli, že plochá strecha si vyžaduje kvalitný projekt aj odbornú realizáciu. Určite sa na nej neoplatí šetriť.
Mohlo by vás zaujímať