Manželia s dospievajúcou dcérou žili donedávna v byte, ale okúsili aj bývanie v dome a to ich lákalo oveľa viac. Už dávnejšie vlastnili pozemok v krásnom a tichom prostredí na okraji mesta, a tak začali spriadať predstavy o svojom novom dome.
„Veľmi dlho a dôkladne sme ho plánovali, kreslili. Veľa cestujeme po svete a z každej stredomorskej krajiny, najmä z Francúzska, Španielska a aj Floridy sme si niečo preniesli do nášho domova. Takýto odvážny mediteránny dom je tu na Slovensku asi neštandardný,“ vysvetlila nám domáca pani.
Projekt domu riešili s architektom, dokonca s dvomi.
Diskusie s architektom o finálnej podobe domu a jeho dispozičnom riešení boli dlhé a niekedy aj komplikované. Návrhy architekta však majiteľom neulahodili a až ďalší pretavil ich predstavy do projektu. Nakoniec dospeli k riešeniu, ktoré im vo všetkých smeroch vyhovovalo. Na to nadviazala dizajnérka Jana Cymorková, ktorá dotvorila a zladila architektúru domu aj celý jeho interiér.
Mohlo by vás zaujímať
Interiérové ladenie
Vnútorné usporiadanie domu predstavujú štyri základné celky: hlavný obytný priestor s kuchyňou a jedálňou na prízemí, ku ktorému je pričlenený aj relaxačný priestor s bazénom, vstupná zóna s hosťovskou izbou a pracovňou, na poschodí je spálňová časť a technické zázemie domu s parkovaním je v suteréne.
Autorka interiéru, Jana Cymorková, dostala od majiteľov jasné indície – nechceli, aby bolo ich bývanie strohé, sterilné, ale naopak, teplejšie a domáckejšie. Stavili na prírodné materiály a Janka sa nebála prepojiť masívne drevo s kameňom a kovom, a to všetko doplniť nábytkom vyrobeným na mieru. Jej návrh majiteľom vyhovoval štýlom aj kombináciou farieb.
Mohlo by vás tiež zaujímať
„Keď Janka nakreslila vizualizácie interiéru aj exteriéru, v ktorých dotvárala rôzne detaily, napríklad vstupné dvere, zábradlie, pozerali sme sa na papier, že toto my nedáme. A dali sme to,“ spokojne konštatuje majiteľka.
Vnútri prevažujú na stenách svetlé odtiene, ktoré sú výborným základom pre harmonický celok s kamennými či drevenými podlahami a podporujú optimistické a teplé ladenie interiéru.
„Chcela som sem vniesť niečo živšie a originálne, preto som oslovila aj všestranného výtvarníka Martina Hamráčka, ktorý vytvoril krásne kované dvere, schodiskové zábradlie a zopár detailov, napríklad mriežku na kozube,“ hovorí dizajnérka Janka Cymorková a dodáva: „V interiéri pracovalo neskutočne veľa ľudí – kamenári, elektrikári, tapetári…, bolo náročné ich ustrážiť a koordinovať, aby vyšlo všetko tak, ako sme si naplánovali.“
* článok pokračuje pod formulárom *
Tlmené farby s výraznými akcentmi
Dizajnérka v spolupráci s majiteľmi domu kládla dôraz na zladenie všetkých farieb a výber vhodných doplnkov. V spoločenskej časti prevládajú prírodné a zemité farby. „Chceli sme prírodné odtiene, nemám rada čiernu, som spokojná, ako nám to Janka zladila,“ hovorí majiteľka a s úsmevom dodáva: „Niekedy sme trošku medzi sebou aj bojovali, napríklad sedačku vyberala Janka s manželom, ja som ju nechcela, ale spoločne ma presvedčili. Koberec som zasa vyberala ja s Jankou a on ho nechcel. Raz my dve proti nemu, raz ja s mužom proti nej, ale vždy sme sa dohodli.“
Janka oživila interiér tapetami a farebnými akcentmi, napríklad vankúšmi, závesmi, ktoré možno jednoducho vymeniť v prípade, že sa okukajú. Rátala aj s tým, že majitelia často cestujú a odvšadiaľ si niečo prinesú, a tak si interiér dotvoria.
Väčšina nábytku je vyrobená na mieru podľa návrhu dizajnérky. Vo vstupnej hale sa za dreveným obkladom skrýva obstavaný úložný priestor aj dvere do hosťovskej izby, toalety a pracovne. Hneď vedľa, v jedálenskej časti, zasa upúta stôl z masívneho dreva s ozdobným drážkovaním, ktoré sa objavuje aj na susediacej komode.
Čarovnú atmosféru celému interiéru dodáva osvetlenie. V spoločenskej časti domu upúta zaujímavá kompozícia textilných stropných svietidiel nad sedacou časťou a priehľadných sklených lámp visiacich nad jedálenským stolom. Moderné a jednoduché závesné svietidlá osvetľujú schodiskový priestor, aby v ňom vynikli všetky obrazy na stenách. Tu chcela majiteľka pôvodne veľký krištáľový luster. Tomu našli miesto vo vstupnej predsieni. Je síce menší, ale štýlovo sem lepšie zapadol.
Bazén ako súčasť interiéru
Je neobvyklé mať vnútorný bazén hneď vedľa obývačky. Tým, že sú v bazénovej miestnosti závesy, kameň, drevo aj obraz, majitelia ju ponímajú ako obytnú, ako súčasť obývačky, relaxu.
„Pôvodne malo byť z obývačky veľké okno priamo na bazén a dlho sme bojovali, ako to vyriešiť. Z praktického aj estetického hľadiska sme uprednostnili iba sklené dvere. Bazén je relaxačná časť, obývačka oddychová, nerušíme sa navzájom, zároveň sa vidíme, aj vieme komunikovať, je to takto fajn,“ pochvaľuje si majiteľka.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Tiež je nezvyčajné dopriať dcére samostatný, veľkolepý apartmán s obývačkou, spálňou, šatníkom a kúpeľňou. „Aj keď má dcéra takýto svoj priestor, trávi čas s nami. Prichádza však do veku, keď sa v ňom možno začne zatvárať. Potom prídeme my za ňou do jej obývačky,“ žartuje domáca pani. „Ja mám takéto zázemie urobené u svojich rodičov a kedykoľvek sa tam môžem vrátiť. Chceli sme ho vytvoriť aj pre našu dcéru, aby mala miesto, kam môže prísť kedykoľvek a s kýmkoľvek, ak bude niekde vo svete študovať či žiť.“
K príjemnej atmosfére v tomto dome prispieva aj fajčiarska miestnosť s kozubom, ktorá je bezprostredne prepojená s vonkajšou terasou a záhradou. A spomenúť treba aj úžasnú pracovňu, ktorá spolu s ostatnými priestormi vytvára útulný domov, z ktorého je príjemné vstupovať do sveta biznisu.
Celá galéria