Miesto, ktoré ich okúzlilo
Investor pracuje pre architektonický ateliér INAR, ktorý sa špecializuje na vysokohorské objekty, reštaurácie a interiéry. Keďže rodina sa rozrastala, začali sa spolu s manželkou obzerať po novom bývaní. Nakoniec zaň vďačia náhode. Manželka pri vychádzke s kočíkom neďaleko ich súčasného bydliska narazila na pozemok, ktorý ju okúzlil. Mostom, vodou a pokojnou atmosférou, ktorá tam panuje. „Vstup na pozemok je cez betónový most a Skalnatý potok, ktorý tečie zo Skalnatého plesa. Išiel z neho taký pokoj, preto sme si tú lokalitu zvolili. Je to síce priamo uprostred Veľkej Lomnice, ale zároveň ide o veľmi pokojnú oblasť. Pochádzam odtiaľto a bývame blízko, tak sa nebudeme musieť sťahovať ďaleko,“ vysvetľuje stavebník.
Opatrenia proti vysokej vode
Pozemok sa nachádza v miernom svahu. Majiteľ vylúčil hlboké zakladanie, radšej dom urobili ľahko uskočený. Sú tam dve výškové úrovne – na spodnej je nočná časť a na tej vyššej denná. Výškový rozdiel robí 95 cm, pričom v zlome je vnútorné schodisko. Doň umiestnili aj kúpeľňu a nad ňu pracovňu, odkiaľ má domáci pán navrhnutý výstup na zelenú strechu. Tam bude čiastočne pobytová terasa.
Napriek blízkosti potoka im nehrozí veľká voda. Nejde o záplavovú oblasť. Objekt oproti pôvodnému plánu od potoka ešte viac odsunuli, takže okraj domu je teraz od neho vzdialený 22 metrov. Vstup je od hladiny potoka o štyri metre vyššie – dva metre od storočnej vody. „Keď sme nedávno mali veľkú vodu, zdvihol sa potok o pol metra. Máme navrhnutú čističku odpadových vôd, pretože sa kanalizácia na pravom brehu potoka ešte len chystá. Elektrina vedie na pozemok po moste a voda pod potokom,“ pokračuje majiteľ.
Mohlo by vás zaujímať
Ako zväčšovali dispozíciu
Hlavný vstup je zo severovýchodu cez exteriérové schodisko, vedie k nemu mlatová cesta. Nasleduje vstupná časť, chodba a za ňou technická miestnosť so špajzou. Dominantu dennej časti predstavuje sedlová strecha z falcovaného plechu, ktorá je v interiéri otvorená, takže tvorí galériu. Nad detskými izbami a spálňou, čiže v nočnej časti, je rovná zelená strecha. „V dennej časti sme chceli spojiť obývaciu zónu s kuchyňou. Manželka mi určila minimálnu priestorovú požiadavku, ktorú sa mi ale nedarilo splniť. Takže som zväčšoval a zväčšoval, až sme sa dostali na celkovú úžitkovú plochu 124 m2 (dennú a nočnú časť), kam sa nám už všetko podarilo zmestiť. Kuchyňa je jednoduchá, rovná s ostrovčekom a v rohu je jedálenská časť s rohovým oknom a knižnicou. Južnú stranu som navrhol ako tú pokojnejšiu, je tam najväčšie preslnenie a priestupnosť do záhrady,“ podotýka stavebník.
V dome majú otvorenú galériu, ktorá bude zaklopená sadrokartónom. Vidieť budú len klieštiny, aj to len čiastočne. „V hrebeni strechy tak vznikne priestor s výškou 5,3 metra. Sme so ženou fanúšikmi filmu, tak si tam plánujeme dať projektor a budeme si premietať,“ teší sa investor.
Viac svetla, zelene a tepla
Obývačka je orientovaná na juhozápad a spálňa na juhovýchod. Samotným pootočením získali o 3,5 až 4 hodiny lepšie presvetlenie v detských izbách. „Nasimulovali sme si to v Archicade a zistili sme, že bude lepšie to takto vytočiť. Zároveň je takto bývanie viac odklonené od cesty, takže máme vďaka tomu aj väčšie ticho. Z rovnakého dôvodu je v stenách na severnej strane minimum okien, žena si jedine vyžiadala, aby sme z chodieb mali priehľad na Lomnický štít.“
Objekt je vo výške asi 650 metrov nad morom, nejde teda o horskú oblasť. Snehových prehánok je však dosť, takže sa vegetačná strecha nezdá veľmi výhodná. Chceli ju však kvôli zníženiu teploty v miestnostiach pod ňou. Dom síce ešte nie je dokončený, ale už teraz je to podľa slov majiteľa cítiť. Na vnútornom schodisku je rozdiel teplôt až 3 – 4 °C.
* článok pokračuje pod formulárom *
Okná sú zvonku hliníkové, zvnútra drevené. Krov je zo smrekového dreva. Vo finále by mal mať dom kamenný, pričom bude mať drevený obklad bez omietky. Vnútorné podlahy majú byť v spoločenských miestnostiach z liateho betónu s jemným pastelovým pigmentom, aby priestory neboli príliš sivé. Ostatné podlahy budú z vinylu a doplní veľkoplošná keramika v kúpeľni.
Mohlo by vás zaujímať
Zaťažkávacia skúška
Hoci stavba prebiehala v poriadku, museli nevyhnutne riešiť jeden technický problém, a to je most. Vybudovali ho z dutinových panelov a má nosnosť 12 ton. Miešačka s betónom ale vážila okolo 40 ton. „Zo začiatku sme to betónovali spoza mosta veľkým ramenom, ale smerom na západ už rameno nedosiahlo. Ponúkali sa už len dve väčšie ramená, tie však boli vyťažené niekde na diaľnici a finančne to už pre nás nebolo únosné. Zvolili sme teda firmu, ktorá sa špecializuje na čerpanie betónu a betónových zmesí. Tá nám betón doliala maličkými čerpadlami z cesty. Bolo to dosť prácne, pretože sa to muselo rozdeliť na 10 až 12 betonáží. Malé čerpadlá mali tiež malé priemery, takže sa stávalo, že sa upchávali väčším kameňmi. Hodinová práca sa pretiahla napríklad na štyri. Odmenou nám za to je, že sme dom mohli postaviť ďalej od komunikácie a mať tam vďaka tomu väčší pokoj. Najbližší kraj domu je od nej vzdialený 55 metrov,“ opisuje stavebník náročný proces.
S tehlami sa pracovalo perfektne
Základová doska je betónová, dom je zhotovený z tehál HELUZ FAMILY 30 2in1 brúsené. Od rovnakého výrobcu majú ešte nadokenné preklady na vonkajšie žalúzie v krytých schránkach so zabudovanou tepelnou izoláciou.
„S tehlami sa pracovalo úplne perfektne, stavali to živnostníci z vedľajšej dediny, boli sme s nimi spokojní, perfektne čítali výkresy, zvládali detaily. Síce chceli pôvodne použiť PUR penu, ale to som im vyhovoril a prešli na škárovaciu maltu. Severnú stranu zateplíme polystyrénom, naň potom príde spomenutý kamenný obklad. Južná strana s prevetrávanou fasádou bude bez polystyrénu kvôli lepšej vnútornej mikroklíme,“ vyratúva majiteľ.
Elektrokotol a komín
Primárnou energiou by mal dom dosiahnuť štandard A0, čiže tak, ako stojí v Energetickom hodnotení budovy, ktoré sa prikladalo k stavebnému povoleniu. Dom bude vykurovať elektrokotol, k dispozícii tiež budú výmenníkový ohrievač a fotovoltaické panely na južnej strane. Zatiaľ ich majú navrhnutých 18, podľa potrieb rodiny ich pridajú alebo z nich uberú. Do plynu nechceli ísť aj kvôli komplikáciám s prípojkou. Keďže plyn je ďaleko, prípojka by musela ísť pod potokom a vyšla by ich draho. „Nemáme tam navrhnuté tepelné čerpadlá, z vlastnej skúsenosti viem, že vstupné a prevádzkové náklady bývajú rôzne a nechceli sme si to komplikovať. „Využívať budeme elektrické podlahové kúrenie so systémom heatflow, ktoré sa položí na polystyrén a zaleje betónom, u nás to bude 9 cm vrstva. Máme tam čierny komín napojený na krb v rohu obývačky s výkonom 5 – 7 kW, ktorý by mal priestor sám v pohode vykúriť,“ dodáva spokojný majiteľ.
Mohlo by vás zaujímať