Mohlo by vás tiež zaujímať:
Veľké výzvy malého pozemku
Grafický dizajnér Pieter Gaerdelen a jeho partnerka Lot Claesová si svoj sen o vlastnom dome začali plniť v roku 2008. V ich rodnom meste, belgickom Gente, ich vtedy zahrnuli do programu pre mladé rodiny, v rámci ktorého bolo možné získať stavebný pozemok za výhodnú cenu. O rok neskôr tu pozemok aj kúpili, a to dokonca výnimočný – priamo v centre mesta medzi historickými budovami. V ich prípade sa potvrdilo, že šťastie praje pripraveným. Ostatných záujemcov totiž odradil nezvyčajný tvar a malá rozloha. „Myslím, že ľudia nedokázali odhaliť možnosti, ktoré pozemok ponúkal. No my sme nezaváhali a hneď sme podpísali zmluvu,ׅ“ hovorí Pieter.
Návrh a realizáciu domu zverili londýnskemu ateliéru CH-Architects, v ktorom mali s kompaktnými, nízkonákladovými stavbami skúsenosti. „Vzhľadom na taký malý pozemok sme mali pomerne dlhý zoznam požiadaviek, ale architektom sa podarilo perfektne ich splniť,“ chváli Pieter. Stavať začali v novembri 2010 a do nového domu sa rodina sťahovala v decembri 2011. Bola to priam závratná rýchlosť, ak vezmeme do úvahy, že si väčšinu prác spojených s inštaláciami a podlahovým kúrením a tiež časť nábytku robili sami.
S otvoreným srdcom
Po dokončení hrubej stavby nastal čas uvažovať nad interiérom. Víziou dvojice bol funkčný dom pre celú rodinu, v ktorom by sa nemuseli vzdať čistého a moderného dizajnu. Jeho základ vytvorilo premyslené členenie priestoru na tri úrovne a to, že dennému svetlu umožnili preniknúť hlboko do interiéru. A keďže Pieter a Lot sa neboja farieb, rozhodli sa využiť práve farebnosť na to, aby ich bývanie pôsobilo prívetivo a veselo.
* článok pokračuje pod formulárom *
Na prízemí bolo pre rodinu dôležité vytvoriť dostatok praktických odkladacích priestorov pri vstupe a pri kuchyni. Postarali sa o ne priestranný šatník, v ktorom je dostatok miesta aj na bicykle, a veľká komora. Srdcom prízemia je však kuchyňa na opačnej strane úzkej a hlbokej dispozície. Keďže je sčasti otvorená cez dve podlažia, obrovské okná v nej poskytujú dostatok svetla aj príjemný výhľad do záhrady. Interiér tu charakterizujú dve kontrastné farby – biela a čierna. „V kuchyni sme chceli mať čiernu, pretože do priestoru vnáša intimitu a zútulňuje ho,“ vysvetľuje Pieter. Práve túto farbu zvolil aj na skrinky, otvorené police a obklad z drevovláknitých dosiek, ktoré doplnili jednoduchú kuchynskú linku.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Pestrá hra
Prvé poschodie je vyhradené pre obývačku a Pietrovu pracovňu, na druhom sú tri spálne a rodinná kúpeľňa. „Spálňa detí je ešte stále jeden spoločný priestor, no okná, elektroinštalácie aj dvere sú už navrhnuté tak, aby sme miestnosť mohli rozdeliť na dve, keď budú deti väčšie a budú potrebovať svoj vlastný priestor,“ vysvetľuje Pieter. „Snažili sme sa pri plánovaní domu myslieť na všetko, pravdou však je, že sme ho zariaďovali pre štvorčlennú rodinu a už je nás päť, takže budeme musieť funkciu niektorých priestorov prispôsobiť,“ smeje sa.
Všetky tri podlažia spája kovové schodisko. „Schody z betónu by boli lacnejšie, neposkytli by však nášmu domu to, čo sme dosiahli kovovými. Ľahké a vzdušné schodisko prepúšťa oveľa viac slnečných lúčov – od svetlovodov v streche prenikajú až na prízemie. A hra svetla a tieňov za slnečného dňa je úžasná,“ nadchýna sa grafický dizajnér. Zvláštne svietidlá oživujú priznaný betón, narúšajú nadvládu čierno-bielej farebnosti a pôsobia ako umelecké diela. Každý kus nábytku, od pohovky v kuchyni až po pestré postele v detskej izbe, je kamienkom v mozaike farieb, ktoré sú nosným prvkom dizajnu zariadenia na všetkých troch podlažiach.
Celá galéria: