Bývanie s výhľadmi
Stavba poskytuje obyvateľom výnimočné prostredie, v ktorom sa prelína interiér s exteriérom a pôsobí harmonicky v ktoromkoľvek ročnom období. Vďaka súhre objemov a zasklených plôch umožňuje architektúra domu užívať si veľkorysé panoramatické perspektívy. Zároveň však dostatočne chráni súkromie domácich. Prízemie tvoria dva obdĺžnikové kubusy, umiestnené paralelne na seba a zároveň súbežne s riekou sv. Vavrinca, pričom lemujú okraj vyvýšeniny. Tretie podlažie je situované kolmo na obidva objemy, čím obyvateľom otvára nové výhľady do okolia.
Prelínanie prírodných materiálov
Materiály architekti vyberali tak, aby vytvárali prirodzený súlad so zeleným prostredím. Murivo tvorí pevný základ domu a priznané je tiež na vonkajšej fasáde v podobe lícového obkladu v sivej farbe. Tento odtieň jemne odkazuje na skalnaté podložie stavby. Vrchné podlažie a tieniace paravány pri vstupnej časti zasa pokrýva svetlý borovicový obklad, ktorý architektúre dodáva ľahkosť. Dom tak aj napriek väčšej podlahovej ploche pôsobí navonok nevtieravo a menej rozložito.
Pochôdzne plochy dotvárajú priestranné betónové terasy a visutý bazén, vybudovaný prakticky priamo na skalnom „útese“. Vodný prvok obklopený početnými stromami pôsobí v prostredí príjemne a osviežujúco.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Minimalistický interiér
Veľkolepým výhľadom sa prispôsobil prakticky celý interiér, kde architekti stavili hlavnú kartu na jednoduchosť a hrejivý minimalizmus. V centre pozornosti sú veľké zasklené plochy a divoké scenérie za nimi. Materiálová skladba vnútorných priestorov odzrkadľuje vonkajšiu architektúru, takže základom sa stávajú prirodzené surové textúry dreva, betónu a tehly. „Ošatenie“ interiéru však oživujú aj terazzové obklady ladené do sivých tónov či keramické prvky s motívom rybej kosti v rovnakom odtieni. Na zvislých plochách sa taktiež vynímajú lamelové drevené prvky či biele lícové pásiky uložené vcelku netypicky – vertikálne. Zvislé línie pritom opticky predlžujú svetlú výšku stropu.
Zapustený do skaly
Centrálnu os domu tvorí architektonicky tvarované schodisko, ktoré vedie do spálňových priestorov na hornom poschodí aj do suterénu. Ten je čiastočne otvorený smerom k rieke a prepojený s exteriérom, z opačnej strany ho zapustili do skalnatého terénu. Do tejto časti architekti umiestnili herné a technické priestory.
Všetky interiérové prvky domu navrhli na mieru. Okrem základnej palety bielej, sivej a svetlých odtieňov dreva by ste v dome našli niekoľko jednoduchých farebných dotykov, ako modrá či mentolová zelená. Autori riešenia ich využili na miestach určených pre deti, aby priestorom dodali hravý nádych.
Dom na skale: Résidence de la Promenade
Miesto: Quebec, Kanada
Architektonické riešenie a interiér: LemayMichaud
Inžiniering: Douglas Consultants
Generálny dodávateľ: Érige Construction
Terénne úpravy: Nvira a Relief constructeur de paysages
Domáca automatizácia: MTM Design
Rok dokončenia: 2022