Manželia mali od začiatku jasno v tom, že dom nemá byť katalógový. „Chceli sme niečo originálne, presne pre nás,“ zdôrazňuje domáca pani. Obrátili sa preto na architekta Mariana Rusnáka, na ktorého mali dobré referencie. A dôverovali mu. „Vďaka tomu mohol vzniknúť koncepčný dom, ktorý má hlavu aj pätu,“ pochvaľuje si architekt. Z niekoľkých jeho návrhov si nakoniec manželia vybrali ten najzvláštnejší, ktorý ušil presne na mieru podľa rodiny aj parcely.
K slnku
V prvom rade osadil architekt dom na pozemku tak, aby všetky miestnosti, v ktorých je dôležité svetlo, otočil pekne k slnku. „Odkedy ráno vyjde, až kým popoludní nezapadne za vinohradmi, je dom stále plný slnka – putuje od kuchyne cez obývačku až po detské izby,“ vysvetľuje Marian Rusnák.
Zároveň sa snažil vytvoriť čo najväčšiu nerušenú záhradu – zaberá južnú a západnú časť pomerne veľkého pozemku a cez zasklené steny a kryté terasy je v kontakte s dennou zónou domu aj s detskými izbami. Na severnej strane dodržal normou stanovenú vzdialenosť stavby 2 m od hranice pozemku, na východnej – uličnej – zasa uličnú čiaru.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Keďže s veľkými oknami orientovanými k slnku je okrem pozitív spojené aj riziko prehrievania, architekt navrhol systém slnolamov a strešných presahov nad terasami. „Celý interiér je bez klimatizácie, chladený len prirodzene – tienením,“ upozorňuje. Domáca pani potvrdzuje jeho účinnosť z vlastnej skúsenosti: „Keď sme namontovali slnolamy, bola to citeľná zmena. Ale určite to nie je chladný dom – bol navrhnutý tak, aby dovnútra svietilo slnko.“
Originál
* článok pokračuje pod formulárom *
Architekt Rusnák navrhol pre manželov dom, aký chceli, a zároveň taký, o akom ani nesnívali. Jednoducho originál na mieru. Presne podľa ich želania je prízemný a plný prírodných materiálov, skrýva však niekoľko prekvapení, ktorých praktickú stránku oceňujú tým viac, čím dlhšie v ňom bývajú. „Väčšinou majú ľudia dennú a nočnú časť, my máme rodičovskú a detskú. Je to praktické,“ hovorí domáca pani.
Rodičovská spálňa je pri obývačke, na mieste, kde by ste možno čakali hosťovskú izbu. „Ľudia sa obvykle na starobu presťahujú zo spálne na poschodí do hosťovskej izby na prízemí. My sme presťahovaní od začiatku,“ smeje sa. „Máme najmenej slnečnú izbu, ale na spanie nám to vyhovuje.“
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Detské izby sú v najtichšej časti domu – najďalej od ulice aj od obývačky, takže ich neruší ani prípadná „dospelácka“ návšteva. Navyše sem svieti slnko takmer po celý deň, čo je dôležité, keďže tu deti trávia veľa času. „Kým sú malí, spávame pri nich. Ale toto obdobie trvá omnoho kratšie než to, keď budú chcieť mať svoje súkromie. Zatiaľ majú spoločnú spálňu a herňu, neskôr bude mať každý vlastnú izbu. Všetko sa tu jednoducho prispôsobuje tomu, ako rastú,“ vysvetľuje mama jedno z nie celkom typických, avšak praktických riešení.
Dom pre štvorčlennú rodinu
- Autor: Ing. arch. Marian Rusnák
- Projekt: 2011
- Dokončenie: 2013
- Zastavaná plocha: 259 m²
- Úžitková plocha: 225 m²
- Konštrukcie: obvodové steny z presných keramických tvaroviek hrúbky 45 cm bez zateplenia, železobetónové stropy v kombinácii s dreveným krovom v galérii obývacej izby
- Základy: železobetónové pásy na štrkovom podsype
- Zastrešenie: nepochôdzna plochá strecha, tepelná izolácia strešný polystyrén, hydroizolačná fólia Fatrafol
- Fasáda: omietkový silikátový systém kombinovaný s obkladom z andezitu
- Okná: plastové s hliníkovými interiérovými žalúziami
- Vykurovanie a príprava teplej vody: plynový kondenzačný kotol so zásobníkom, podlahové vykurovanie v kombinácii s radiátormi, kozub ako doplnkový zdroj tepla
- Potreba energie na vykurovanie (energetická trieda): B v zmysle platných predpisov v termíne stavebného konania
- Dodávateľ: MatiStav
Celá galéria: