Skúsené oko stavbára u českých susedov sa totiž nezameralo na to, prečo sa to nedá, ale naopak, videlo potenciál v podobe pokoja a výhľadu na známe Konopiště. Takže bolo rozhodnuté a investor si na bývanie vybral toto miesto na okraji obce.
Šikovné úpravy projektu
„Bola to súhra okolností, chodili sme sem za kamarátom na chalupu a veľmi sa nám tu páčilo,“ spomína, čo ho motivovalo postaviť si dom práve tu. Ochotne vysvetľuje aj to, ako vyriešil problémy s pozemkom: „Toho pozemku sa každý bál, pretože na ňom stála trafostanica, ale keďže v tomto odbore pracujem, vedel som, že tzv. preložka sa dá realizovať. Teraz už stožiar v našej záhrade nestojí.“
V tej sa už rozkladá typový projekt, ktorý si investor vďaka skúsenostiam sám doladil – upravil prízemie, materiálové a farebných kombinácie. Vedel, ktoré praktické detaily sa oplatí využiť, takže sa rozhodol pre svetlovod v chodbe na hornom poschodí, pretože chcel súkromie v jednotlivých miestnostiach, ale zároveň sa nechcel vzdať denného svetla. Výsledkom je moderne vyzerajúci dom s členitým pôdorysom, dispozične riešený ako 5 + 1, ktorý poskytuje dostatok súkromia nielen jednej, ale prípadne aj dvom generáciám.
Slnečné prízemie
Na prízemí sa nachádza obývačka spojená s kuchyňou do veľkej miestnosti. Svoje súkromie tu má aj svokor domáceho (izba so šatníkom). Vďaka zaskleným plochám sú tieto miestnosti dôsledne preslnené a v podstate z každej sa dostanete do záhrady či na terasu. Letnú horúčavu do domu nepustia vonkajšie žalúzie.
Na prízemí je aj priestranná technická miestnosť, v ktorej sa dá rozložiť pingpongový stôl aj cvičiť, dokonca zostalo aj miesto na saunu. Predovšetkým sú tu však ukryté najmodernejšie technológie vrátane tepelného čerpadla a rekuperačnej jednotky.
* článok pokračuje pod formulárom *
V znamení ticha
Na poschodí je pokojnejšia zóna domu. Patrí do nej spálňa, detská izba, pracovňa so vstupom na rozľahlú terasu, šatník aj kúpeľňa. A k „vybaveniu“ domu treba ešte prirátať aj vonkajší bazén a hlavne neďaleký les, kam si majiteľ so psom chodí. vyčistiť hlavu. „To ticho tu počujete,“ pochvaľuje si lokalitu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Podstata komfortu je v materiáloch a technológiách
Komfort si však okrem okolitého ticha vyžaduje aj pohodu v interiéri. Tá by ľadom nebola možná bez príjemnej teploty. V lete aj v zime sa o ňu okrem iného stará obvodové murivo z tepelnoizolačných tehál so súčiniteľom prechodu tepla U = 0,13 W/(m².K). „V zime drží teplo vnútri a naopak, v lete zasa vonku, a to bez dodatočného zateplenia. Aj keď neotvárame okná, máme doma príjemný vzduch, a to vďaka efektívnemu vetraniu, o ktoré sa postará rekuperačná jednotka,“ vysvetľuje majiteľ a vnútorný teplomer ukazujúci mierne nad 20 °C aj v najsparnejších letných dňoch jeho slová potvrdzuje. „Kombinácia tehál so správnymi parametrami, rekuperačnej jednotky a tepelného čerpadla sa stará o vysoký komfort bývania, pritom náklady na teplo sú super nízke. Za elektrinu platíme ročne vrátane ohrevu teplej vody, osvetlenia a ohrevu vody v bazéne zhruba 28 tisíc korún (cca 1 100 eur),“ zhrnie zásluhy použitých materiálov a technológií majiteľ. „Chcel som seriózny tehlový dom a tehly s izoláciou vnútri sú certifikovaný materiál, ktorý funguje,“ dodáva.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Celá galéria