Máloktorý stavebný materiál ponúka toľko rozličných riešení ako tehla. Lícové tehly sa používajú na zhotovenie neomietnutého lícového muriva, ktoré vytvára zaujímavý a architektonicky pôsobivý charakter stavby. Možno povedať, že kolískou architektúry lícových tehál sú Holandsko, Belgicko a Anglicko. Aj na Slovensku sa však realizujú zaujímavé tehlové stavby.
Inšpirácia z Čiernej Vody
Rodinný dom v Čiernej Vode pri Bratislave má sendvičové obvodové murivo, ktoré sa skladá z nosného tehlového muriva, tepelnej izolácie, vzduchovej medzery a lícového muriva.
V tomto prípade bol dôležitý nielen architektonický návrh konštrukcie, ale aj jeho odborná realizácia.
Lícové tehly na fasáde sú odolné proti poveternostným vplyvom, majú vysokú pevnosť, minimálnu nasiakavosť, vysokú mrazuvzdornosť a sú stálofarebné. V praxi to znamená, že fasáda zhotovená z týchto tehál je prakticky bez nároku na údržbu, čo v porovnaní s klasickým zatepľovacím systémom a omietkami výrazne predlžuje životnosť stavby.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Realizácia projektu
* článok pokračuje pod formulárom *
Pri projektovej príprave a následnej realizácii architekt spolu s investorom upravili niektoré konštrukcie lícového muriva. Prvý rad tehál lícového muriva sa uložil na vopred upravený základ domu, ktorý sa predtým izoloval proti vlhkosti vhodnou hydroizolačnou fóliou; okná a dvere sa osadili k vonkajšiemu lícu nosného muriva.
Pomocou drôtených (antikorových) kotiev sa lícové murivo kotvilo k nosnej časti konštrukcie sendvičovej steny. Súčasťou kotiev sú aj plastové prítlačné kotúče, ktoré slúžia na fixáciu tepelnej izolácie.
Medzi tepelnou izoláciou a lícovým murivom sa vytvorila prevetrávaná vzduchová medzera, ktorá má priaznivý vplyv na vlhkostný režim obvodovej steny. Aby táto medzera plnila svoju funkciu, musí mať systém vetracie otvory. Tie sa v tomto prípade pri realizácii lícového muriva zriadili v styčných škárach, ktoré sa nepremaltovali. Do vzniknutých vetracích otvorov sa vložili ochranné mriežky, ktorých funkciou je zabrániť vniknutiu hmyzu alebo drobných hlodavcov do konštrukcie steny.
Pri realizácii sa jednotlivé tehly ukladali tak, že tehly v nasledujúcom rade sa posunuli o polovicu tehly, čím sa vytvorila tzv. polovičná behúňová väzba.
Pri murovaní treba dbať aj na správnu konzistenciu malty. Dôležitým krokom pri realizácii je škárovanie muriva. Škárovanie prebiehalo zároveň s murovaním. Po uložení niekoľkých radov tehál sa vyčnievajúca malta opatrne stiahla murárskou lyžicou a škáry sa zahladili do vhodného tvaru. V konečnom dôsledku však celkový vzhľad a kvalita hotového muriva závisí aj od skúseností a precíznosti realizačnej firmy.
Je zrejmé, že už pri návrhu konštrukcie treba správne navrhnúť niektoré detaily. Ide najmä o detaily pri okenných a dverných konštrukciách, detaily pri ukončení lícového muriva pri streche a základovej konštrukcii. Dôležitá je potom správna realizácia detailov pri murovaní na stavbe, ako aj použitie špeciálnej murovacej malty v závislosti od nasiakavosti tehál.
Samotný výber lícovej tehly, rôzne väzby pri murovaní, rôznorodosť farebných odtieňov murovacích a škárovacích mált a tmelov ponúkajú množstvo variantov riešenia lícového muriva, a to robí stavbu naozaj originálnou. Tehla, ako vieme, je prírodný materiál a príroda vytvára neopakovateľné čaro – a také sú aj lícové tehly.
Mohlo by vás tiež zaujímať: