Projekčná príprava
Výstavba rodinného domu vyžaduje primeranú projekčnú prípravu. Počas stavby sa vám totiž môže stať, že sa nebudete mať o čo oprieť, respektíve nebudete mať možnosť porovnať plán so skutočnosťou. Môže nastať stav, že budete konfrontovaní s nepríjemným nedorozumením – čo ste pôvodne chceli a čo máte zrealizované.
Dispozičné riešenie
Rozkreslite si dispozičné riešenie domu aj so zohľadnením použitých materiálov. Týka sa to najmä hrúbky stien a umiestnenia otvorov, ktoré ovplyvňujú efektívnosť využitia obostavaného priestoru v izbách. Nutné sú aj projekty zdravotechniky, aby boli všetky zariaďovacie prvky v reáli účelne umiestené a návrh vykurovania so zohľadnením možností napojenia na plyn alebo elektrinu a ekonomickej návratnosti pre tepelné čerpadlo s ohľadom na veľkosť domu a absolútnu mieru finančných úspor.
Iba jeden projektant
Oplatí sa, ak celkový koncept všetkých profesií navrhne jeden projektant. Vyhnete sa tak neskoordinovaným súvislostiam, ktoré môžu z jednotlivých návrhov vyplynúť a tieto potom neskôr musí realizátor profesie (napríklad zdravotechniky) operatívne zložitejším spôsobom vyriešiť.
Nevyhnutný stavebný dozor
Počas realizácie je dôležité, aby na realizované výkony pravidelne dohliadal odborník – zodpovedný stavbyvedúci a aby stavebný dozor dôkladne zaznamenával okolnosti a priebeh stavby a prípadne ich doplnil fotodokumentáciou. Na zahodenie určite nie je ani to, ak si dáte stavbu poistiť.
Kvalitné materiály sú základ
* článok pokračuje pod formulárom *
Aby ste dosiahli kvalitný výsledok, je potrebné zvoliť kvalitný materiál. Aj pri obmedzenom rozpočte sa orientujte na produkty od dodávateľov s referenciami a dlhoročným pôsobením, ktorí ponúkajú záruky a servis. Základom je výber materiálu na výstavbu, pričom to skutočne nemusí byť drevo. Dnešná tehla spĺňa nároky v takej miere, že i bez zateplenia hravo zvládne podmienky pre nízkoenergetický, ba i pasívny dom.
Podceniť by ste nemali ani výber kvalitnej hydroizolácie spodnej stavby, správne a dôsledné vykonanie tepelnej izolácie so zaručenou životnosťou a zdravotnou neškodnosťou vo všetkých detailoch (rohy, kúty, nadpražia, ostenia). Dajte si pozor tiež na výber strešnej krytiny s vyhodnotením životnosti aj estetických požiadaviek, výber kvalitných, difúzne otvorených fasádnych, ako aj dobre čistiteľných vnútorných povrchov. Štandardom sú okná s trojskom. Materiál je otázka predovšetkým estetického cítenia a financií, dôležité sú však kvalitné kovanie a systém tesnení. Vlastné osadenie okien je nevyhnutné voliť s prelepením obvodu okna na obvodový plášť a s priteplením – ide totiž o najslabšie miesto celej obálky domu. Vyhnete sa tak kondenzácii aj plesniam.
Vzduchotesnosť plášťa
Dôležité je zabezpečiť vzduchotesnosť plášťa, ktorý musí byť difúzne otvorený pre vodnú paru, ale súčasne utesnený proti infiltrácii vzduchu cez škáry. Preto je potrebné vykonať Blower-door test (test vzduchotesnosti domu) a dosiahnuť kritériá pre požadovaný typ domu. Vďaka tomu eliminujete stratu tepla vetraním na prijateľnú mieru (minimálnu podľa predpokladov projektanta).
Jeden dodávateľ
Techniku domu, vykurovací a vetrací systém, prípadne zdravotechniku dajte nielen navrhnúť, ale aj zrealizovať jednému dodávateľovi. Docielite tým optimálne nastavenie chodu jednotlivých zariadení spojené so zárukou a servisom.
Investícia do kvality sa oplatí
Aj keď je vaším cieľom pri stavbe domu čo najviac ušetriť, v prípade, že súčasťou vašej stavby sú špeciálne prvky ako svetlíky, komíny, strešné okná či predstriešky, voľte produkty od renomovaných dodávateľov. Vyhnete sa tak možným problémom.