Malá záhrada vyžaduje kompromis
V prvom rade si musíte uvedomiť, že do malého priestoru sa zrejme nezmestí všetko, po čom túžite. Malá predzáhradka či skromný kus dvorčeka za domom nespĺňajú nároky na veľký bazén, terasové sedenie pre dvanásť osôb ani veľký vykosený trávnik. Čím menej prvkov zvolíte, tým bude záhrada vyzerať prirodzenejšie a nebude pôsobiť stiesnene. Jednoducho, keď dáte niečomu priestor, z druhého musíte upustiť.
Na rozľahlý trávnik rovno zabudnite
Nesnažte sa mať za každú cenu trávnik – v záhrade zaberie miesto a vám zoberie vám aj voľný čas. Viac vyniknú plochy porastené pôdopokrývnou zeleňou a plocha s odpočívadlom. Ak je pre vás záhrada miestom pre odpočinok v prírode, zvoľte vhodne skombinované rastliny, ktoré nekvitnú všetky naraz a sú zaujímavé tiež svojím tvarom, prípadne listami, nezabudnite na kus spevnenej plochy. K tomu pridajte pohodlné ležadlo či drobné sedenie a máte všetko, čo potrebujete.
Zredukujte dláždené plochy a obrubníky
Krásne vydláždené chodníčky síce pôsobia príjemne, ale v malej záhrade vám iba zbytočne zaberú priestor. Nie je dobré preplniť stiesnenú plochu množstvom chodníkov a plôch z odlišných materiálov či rozličnými druhmi osvetlenia. Keď zvolíte jednotné oplotenie a dlažobný materiál, neurobíte krok vedľa, naopak, takto v záhradke vytvoríte harmonickú atmosféru. Navyše, načo brániť vysadeným rastlinám v raste nevkusnými a drahými obrubníkmi? Lepšou voľbou sú kamene, tehly alebo kamenné nášľapné plochy, pretože v záhrade pôsobia prirodzene.
Vytvárajte priestor na objavovanie
Záhradu si môžete „zväčšiť“ rôznymi spôsobmi. „Vyskúšajte aj vizuálne triky,“ radí Paul Hervey-Brookes, ktorý získal zlatú medailu za svoje záhradné výtvory na prestížnej Chelsea Flower Show. „Vytvorte tajomstvo a ilúziu väčšej záhrady tým, že časť z nej skryjete. Naša myseľ má totiž tendenciu túžiť, aby boli veci väčšie. A ak nemôžete vidieť celý svoj pozemok, môže sa vo vašej mysli zdvojnásobiť alebo strojnásobiť.“
Vytvorte kľukatiace sa záhradné chodníčky, rôzne zákutia a zákruty. Podvedome budú vyvolávať túžbu objavovať a viac sa sústrediť na detaily. A to, že je záhrada malá, už potom nebude nikoho zaujímať. Môžete dokonca v poraste ukryť rozličné zaujímavé prvky, napríklad kŕmidlo pre vtáky na stračej nôžke.
Farby a dekorácie
Ani veľa vodných prvkov, ako bazén či jazierko, nebude veľkou výhrou. Ak túžite zapojiť vodný živel, urobte tak v podobe maličkej fontánky. Rovnako množstvo dekoračných predmetov a plastík nerobí v malom priestore dobrotu. Skôr si dajte záležať na nenápadných detailoch, ako je napríklad malá dekorácia ukrytá medzi papraďami či okrasnými trávami, prípadne lampáš pre náladu.
Ak je to možné, uprednostnite svetlé materiály a reflexné plochy, ktoré priestor opticky zväčšia. Jasné farby totiž lepšie odrážajú denné svetlo, a tak priestor vizuálne nafúknu. Dobrú službu vám môžu urobiť aj črepníky z leštenej ocele či dokonca obyčajné zrkadlo, ktoré môžete umiestniť buď na múr plota alebo zavesiť na strom.
Rastliny vyberajte starostlivo
Ak do malej, tienistej a stiesnenej záhrady vyberiete drevinu náročnú na svetlo, bude sa naťahovať, aby sa k nemu dostala, čiže v konečnom dôsledku rastlina zaberie viac miesta. Preto pri výbere rastlín naozaj dôsledne prihliadajte na podmienky vášho pozemku.
Trvalú výsadbu doplňte sezónnou (letničky, dvojročky), aby ste získali dojem neustále sa meniaceho prostredia. Vzdajte sa drevín rastúcich do šírky, skôr sa sústreďte na druhy so štíhlym rastom do výšky. Zvlnenie terénu, prípadne stupňovité riešenie malej záhrade takisto neuškodí, naopak, rastlinstvo môže lepšie vyniknúť a tiež na tú istú plochu dostanete toho viac.
* článok pokračuje pod formulárom *
Využite výšku
Nechajte popínavé ruže (alebo iné rastliny, napríklad plamienky) ťahať po plotoch, výškových konštrukciách a trelážach. Okrem iného tak zužitkujete aj prázdne múry. Záhrada takto získa na výške to, čo nemôže ponúknuť vo svojej šírke. Takto dokážete šikovne predeliť záhradný priestor a zároveň sa tešiť z opojných vôní. Samozrejme, zvoliť môžete aj opačný prístup, a to tak, že rastlinky vysadíte do visiacich kvetináčov. Upriamite tak pozornosť smerom nahor namiesto do priestoru.
Závesné systémy na hrantíky môžete využiť nielen na kvety, ale napríklad aj na jahody, drobné odrody rajčín alebo bylinky. Ak máte deti a zavesíte ich vo vhodnej výške, určite im urobíte radosť. Rastliny, hlavne sezónneho charakteru, môžete pestovať aj netradičným spôsobom – v paletách. Nezaberie to veľa miesta a záhrada získa zaujímavý pohľadový prvok. Výsadbu môžete každoročne meniť. Ak milujete bylinky, neváhajte!
Vytvárajte zóny
Bez ohľadu na tvar rozdeľte priestor záhrady na menšie zóny, napríklad pomocou výsadby, drevených mriežkových konštrukcií či altánkov. Záhradu pomôžu rozčleniť aj existujúce stromy, pozor však na príliš veľké a mohutné kríky. Ako opora pre popínavé rastliny vám môže poslúžiť aj samotná pergola, pod ktorou vznikne útulné sedenie.
Obmedzte črepníky
Malej záhrade síce nesvedčia veľké prvky, v určitých prípadoch jej však veľké formáty môžu pomôcť. Napríklad to platí, ak volíte veľkosť dlažobných prvkov. Takisto sa vám to vyplatí pri výbere nádob na sadenie. Pár veľkých črepníkov bude pôsobiť lepšie ako veľa malých. Staré hrnce, košíky či plechové vaničky sú tiež vhodnou alternatívou, keď je nedostatok nádob na vysádzanie. Nakúpené rastliny do nich jednoducho zoskupte, a to aj bez vysádzania.
Ak sa nechcete vzdať úžitkovej záhrady, nemusíte a to ani na malom priestore. V takom prípade sú vhodnou voľbou vyvýšené záhony, ktoré môžu byť aj na kolieskach. Takto ich podľa potreby môžete umiestniť na slnko, prípade odsunúť na bok, ak potrebujete napríklad rozšíriť miesto na sedenie.
Farby a optické triky
Svetlé a studené odtiene farieb, ako sú modrá a biela, zväčšia malý priestor, zatiaľ čo svetlé teplé farby a tmavšie odtiene ho zmenšia. To isté platí aj o rastlinách. Bledoružové, jemne modré a žltkasté kvety umiestnite na hranice záhrady, aby ste vytvorili dojem hĺbky. Výrazné kvety, napríklad v žiarivej žltej, červenej či oranžovej farbe pôsobia opačne a priťahujú pozornosť. Dokážu priestor skrátiť či zmenšiť, takže ich umiestňujte viac do stredu.
Možno zvažujete chodník pri plote, vydláždenú plochu alebo mini záhon. Priestor v naozaj malej záhrade vyriešite aj takouto výsadbou okrasných rastlín, napríklad letničiek, do rôzne veľkých nádob. Kvety budú odmena za pravidelnú a dôkladnú starostlivosť, nie však celú sezónu.
Mohlo by vás zaujímať