Aj dnes ich ukladáme do previazaných radov, klasické „Té-Pé-čky“ však už plnia skôr estetickú funkciu a rozmer 30 × 15 × 7 cm (či presnejšie 29 × 15 × 6,5) je podobnou raritou ako mezopotámske nepálené „placky“ vysoké sotva pár centimetrov. Pokrok stavebných technológií túto oblasť rozhodne neobišiel.
Všetko v jednej vrstve
Plné tehly už dávno vystriedali dierované keramické tvarovky a bloky z pálenej hliny. Pochopiteľnou snahou výrobcov pritom je, aby všetky potrebné parametre stavby zaistila jediná vrstva obvodového muriva, a vzhľadom na sprísňujúce sa teplotechnické požiadavky sa museli naozaj pochlapiť. Zväčšovanie hrúbky muriva je efektívne len do istého rozmeru, systém vzduchových dutín a keramických priehradiek má tiež svoje limity.
Dutiny najnovších typov tehál sú preto vyplnené tepelnou izoláciou na báze minerálnej vlny alebo polystyrénu. Výsledkom sú nadštandardné tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré umožňujú jedinou vrstvou muriva s hrúbkou okolo 50 cm dosiahnuť nielen ultranízkoenergetické parametre, ktoré určuje naša aktuálna norma, ale aj energeticky pasívne, ktoré prevyšujú požiadavky plánované na rok 2020. V tehlách vyplnených tepelnou izoláciou sa totiž spájajú výhody dvoch stavebných materiálov – pálená tvarovka prináša pevnosť, požiarnu odolnosť, ochranu proti hluku, difúziu vodných pár a akumuláciu tepla, výplňový materiál zas nízku tepelnú vodivosť. Výhodou je tiež ochrana tepelnej izolácie pred poveternostnými vplyvmi aj mechanickým či biologickým poškodením.
I keď sú „supertehly“ vyplnené izolantom tým najdrahším sortimentom v ponuke výrobcov tehál, neodškriepiteľnou výhodou takéhoto jednovrstvového muriva je nižšia prácnosť pri špičkových izolačných parametroch, čo zas tlačí celkovú cenu stavby i prevádzkové náklady nadol.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
* článok pokračuje pod formulárom *
Na tenkú škáru
Časy, keď sa tehly ukladali do bohatého maltového lôžka, sú už tiež minulosťou. Malta totiž vnáša do muriva nepriaznivú stavebnú vlhkosť a tiež nehomogénnosť vlastností, ktorej prejavom sú tepelné mosty v miestach škár. Murovanie na tenkú ložnú škáru – či už pomocou špeciálneho stavebného lepidla (malty) určeného na tenké škáry, alebo murovacej peny – umožňujú presné, brúsené tehly, ktorých odchýlky vo výškovom rozmere sú len okolo pol milimetra. Tvarovky sa navyše lepia len vo vodorovnej škáre, zvislý spoj – na pero a drážku – je zabezpečený ich tvarom (bloky sa „zasúvajú do seba“). Murovanie je vďaka tomu tiež presnejšie a rýchlejšie o 30 až 50 %.
Komplexná ponuka
Príjemnou stránkou dnešných murovacích materiálov je systémový prístup – u jedného výrobcu dostanete materiál od základov až po strop (prípadne po komín či po strechu), čo je výhodné ako pre predávajúceho, tak aj pre kupujúceho. Ďalšou prednosťou tohto prístupu je vyriešenie konštrukčných detailov, najmä miest styku rôznych častí stavby tak, aby tu nevznikali tepelné mosty. Odstránenie tepelných mostov je totiž pri domoch s veľmi nízkou spotrebou energie mimoriadne dôležité.
Vďaka špeciálnym tvarovkám tak elegantne vymurujete nielen rohy bez rezania, ale aj napríklad parapety a ostenia s možnosťou zabudovať tepelnú izoláciu. Súčasťou systémových riešení bývajú aj preklady (aj s možnosťou na skryté zabudovanie roliet alebo žalúzií), montované stropy či komíny.
Mohlo by vás tiež zaujímať: