Debniace vence okrem toho zabraňujú aj nerovnomernému sadaniu muriva a zároveň sa stužujú nosné steny, a to buď samostatne, alebo v spojení so stropnou konštrukciou. Sú zo železobetónu, ktorý sa vylieva do pripraveného debnenia. Jednou z efektívnych možností zhotovenia debnenia vencov je systém strateného debnenia.
Výhody použitia debnenia vencov:
- jednoduchá, rýchla a variabilná montáž debnenia vencov s tepelnou izoláciu,
- minimalizácia možného vzniku tepelných mostov,
- fixovanie debnenia povrchovo upravenými sponami, ktoré umožňuje okamžitú betonáž,
- jednoduché vytváranie rohov bez tepelných mostov,
- krátky čas montáže.
Debnenie vencov podľa realizácie
Debnenie vencov so stropnou konštrukciou:
Debnenie vencov bez stropnej konštrukcie:
Debnenie vencov so stropnou konštrukciou
Na debnenie vencov obvodových stien sa používa debniaca doska s nalepenou tepelnou izoláciou, vďaka ktorej sa obmedzuje možný vznik tepelných mostov obvodových vencových konštrukcií v mieste styku so všetkými typmi stropných konštrukcií.
* článok pokračuje pod formulárom *
K nosným stenám sa debnenie vencov pripevňuje stavebnými oceľovými sponami, ktoré fixujú vencové dosky k stene. Spony sú zvárané z ťahaného oceľového drôtu s priemerom 4 a 5 mm. Majú protikorózny nástrek. Rozmery spôn sú variabilné – závisia od hrúbky nosnej steny a hrúbky vencovej dosky s tepelnou izoláciou.
Debnenie vencov bez stropnej konštrukcie
Stužujúce vence bez stropnej konštrukcie možno zhotoviť obojstranným strateným debnením, do ktorého sa vkladá vodorovná výstuž s následnou betonážou. Na zhotovenie obvodových konštrukcií sa používa debnenie v kombinácii s tepelnou izoláciou. Jeho použitím sa obmedzí možný vznik tepelných mostov.
Pri montáži obojstranného debnenia stien sa na fixáciu vencových dosiek používajú dva typy spôn:
- obojstranné osadzovacie spony, ktorými sa vencové dosky pripevňujú k nosnej stene,
- jednostranné ukončovacie spony, ktorými sa po vložení vodorovnej výstuže do vencov prepoja horné okraje vencových dosiek a vytvoria tak kompaktné debnenie pripravené k betonáži.
Debnenie vencov lepené na murivo PUR penou
Debnenie vencov lepením na murivo nízkoexpanznou PUR penou sa používa pri stužujúcich vencoch so zložitou vodorovnou výstužou. Výhodou lepenia PUR penou je vysoká rýchlosť montáže a univerzálnosť – metóda je teda vhodná na všetky typy muriva. Montáž debnenia vencov lepením je možná len do výšky venca 220 mm.
Debnenie vencov lepením sa pripravuje vždy pred uložením vencovej výstuže. Pred začatím prác musí byť podkladové murivo dôkladne očistené od prachu a nečistôt. Následne sa na murivo nastrekne PUR pena po celej dĺžke debniacej dosky. Po osadení sa doska vyrovná a nechá sa zatuhnúť. Čas tuhnutia je určený výrobcom PUR peny. Pred osadením ďalšieho kusa debnenia sa nanesie pena aj na čelo poslednej dosky. Rohy debnenia musia byť po montáži spojené zápustkami do dreva alebo klincami. Po vytvrdnutí montážnej peny sa do venca vloží výstuž a nasleduje betonáž betónom predpísanej triedy vrátane vibrovania.