1. Pozor na správny odhad hydrofyzikálneho namáhania
Miera hydrofyzikálneho namáhania je jedným z najdôležitejších kritérií pri návrhu vhodnej hydroizolácie spodnej stavby. Často sa však podceňuje. Či už ide o podcenenie miery namáhania zemnou vlhkosťou, voľne stekajúcou gravitačnou vodou či tlakovou vodou. Výsledkom je nejedna zatopená pivnica alebo vlhký múr. Myslite preto na prevenciu. Ak bude potrebné ochrániť spodnú stavbu len pred zemnou vlhkosťou, postačí aplikovať jednu vrstvu hydroizolácie; ak aj pred tlakovou a stekajúcou vodou, budú potrebné dve vrstvy.
2. Svoje pochybnosti konzultujte
Ak máte pochybnosti o tom, či jedna vrstva hydroizolácie vydrží nápor vody, konzultujte to s ďalším odborníkom či priamo s výrobcom hydroizolácie. Podľa hesla dvakrát meraj a raz rež. Hydroizolácia musí odolať dlhodobým podmienkam na mieste stavby.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
3. Výber najlacnejšej alternatívy sa nevypláca
* článok pokračuje pod formulárom *
Obzvlášť si dajte pozor na aplikovanie asfaltovaných pásov, ktoré nie sú vhodné na izolovanie spodnej stavby. Projektant navrhuje izoláciu správne, zhotoviteľ však často v snahe ušetriť alebo vyhovieť investorovi zamení materiál za lacnejší. Na kľúčové miesto, akým je spodná stavba, sa následne aplikuje materiál s nedostatočnými parametrami. Často potom nevhodný asfaltovaný pás nevydrží namáhanie, ktorému musí odolávať, a nasleduje zatekanie do stavby.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
4. Nepodceňte mechanické zaťaženie hydroizolácie
Napätie vznikajúce v stavebnej konštrukcii sa prenáša aj na hydroizoláciu. Práve ono môže byť príčinou jej mechanického poškodenia. Presakovanie vlhkosti však môže byť aj následkom akéhokoľvek poškodenia a natrhnutia asfaltovaných pásov počas stavebných prác. Hydroizolácia sa môže poškodiť aj pri vyčíňaní živlov. Vtedy dokáže spodná voda stavbu dvihnúť a hneď ako vody opadnú, začne stavba sadať. Hydroizolácia by mala byť odolná aj proti takýmto situáciám. Návrh preto musí počítať s vysokoodolným asfaltovaným pásom – odolným proti dynamickému prerazeniu a zároveň proti sadaniu základových pásov a proti iným pohybom podložia.
5. Kvalita materiálu a jeho natavenia
V súčasnosti je nevyhnutné hovoriť o kvalite hydroizolácie pre spodné stavby. V mnohých prípadoch sa značne podceňuje, čo má za následok veľké škody na majetku. Na zhotovenie kvalitných zvislých aj vodorovných izolácií základových konštrukcií preto odporúčame asfaltované pásy s garantovanou hrúbkou a spodnou stranou s hrebeňovým profilom, ktorý umožňuje rýchlejšie a rovnomernejšie natavenie na podklad, a to pri oveľa menšej spotrebe plynu ako pri pásoch s hladkým povrchom. Pozor však treba dávať aj na správnu aplikáciu pásov!