Rekonštrukcia sa dá chápať niekoľkými spôsobmi. Jednou z možností je obnova do stavu, aký panoval v čase, keď vznikla. Takýto postup má zmysel u pamiatok, v takom dome sa však nemusí žiť pohodlne. Druhý spôsob je radikálna prestavba, kedy prakticky vznikne úplne nová stavba.
A niekde uprostred medzi týmito extrémami leží prístup, kedy zachováte to cenné a zaujímavé z pôvodnej stavby, ale stavbu doplníte tak, aby umožňovala splnenie súčasných požiadaviek na komfortné užívanie. Tento prístup je však najťažší a vyžaduje na jednej strane invenčného a empatického architekta a na strane druhej osvieteného investora.
Takých citlivých rekonštrukcií je málo, preto nás poteší, keď takúto stavbu objavíme.
Rekonštruovať, či zbúrať?
Na začiatku príbehu tejto rekonštrukcie bola mladá rodina s dvoma deťmi, ktorá sa rozhodla opustiť byt a bývať vo vlastnom dome.
Kúpili si dom v radovej zástavbe z tridsiatych rokov minulého storočia, v pokojnej časti mesta. Najprv uvažovali o možnosti starý dom zbúrať a na jeho mieste postaviť novostavbu, ale nakoniec sa vydali cestou rekonštrukcie. Hlavným impulzom pre toto riešenie bolo stretnutie s architektmi. Spolupráca bola nakoniec veľmi široká, pretože zahŕňala celý proces od prvých skíc cez autorský dozor pri stavbe až po realizáciu a dozor pri tvorbe interiérov.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Všetky stavebne cenné prvky v dome zostali zachované a boli starostlivo zreštaurované či repasované. Patrili medzi ne okná, členenie okenných rámov či terazzové schodisko. Investor kládol dôraz na kvalitné prírodné materiály a tak je logické, že si vybral pálenú tehlu.
„Na začiatku mali investori úplne inú predstavu, ako sme im predložili, boli aj trochu prekvapení, pretože o takomto riešení neuvažovali, ale nakoniec sa im naše riešenia zapáčilo a zžili sa s ním,“ spomína jeden z autorov rekonštrukcie.
V celku i v detailoch
Výsledkom premeny historického domu je nová dispozícia, ktorá vyhovuje požiadavkám modernej štvorčlennej rodiny. Architekt navyše myslel na možnosť jednoduchej zmeny na viacgeneračné bývanie.
* článok pokračuje pod formulárom *
Najvýraznejšie stavebné zmeny sú v zadnej časti, v priestore po zbúraných kôlňach. Tu vznikla veľkorysá prístavba. Ďalšie rozšírenie priestoru architekti navrhli v mieste strechy, kde vyrástol vikier. Aj čelná strana z ulice sa zmenila. Pôvodný plot bol odstránený, takže v priestor k ulici vznikla otvorená predzáhradka, aké poznáme z Anglicka či Holandska. Tým sa zároveň odkryl najcennejšie historický prvok domu – pôvodná fasáda v secesnom eklektickom slohu z 30. rokov minulého storočia.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Zmeny v dispozícii
Zásadná zmena dispozície nastala spojením dvoch obytných miestností do jedného veľkorysého priestoru s kuchyňou, jedálenským kútom, relaxačným respíriom a obývacou izbou. Priestor architekt doplnil o novú kubickú vstavbu s hygienickým a technickým zázemím, ktorá nadväzuje svojim materiálovým poňatím na fasádu prístavby. Výrazným zásahom do pôvodného usporiadania bolo tiež premiestnenie spálne do prístavby domu v pokojnej časti domu.
Druhá spálňa a ďalšie dve izby vznikli hore na poschodí. Vďaka tomu sa dá dom ľahko premeniť na dvojgeneračný. Podlažia sa oddelia, dole zostane spálňa, pracovňa a izba, na poschodí vznikne trojizbová bytová jednotka. Dnes rodina s malými deťmi býva na poschodí a spálňa na prízemí slúži ako hosťovská izba. Akonáhle deti vyrastú, zostanú bývať a rodičia sa odsťahujú do prízemia.
Rekonštrukcia aj tvorba nového
Zámerom architektov bolo, aby prepojenie nového a pôvodného bolo kontrastné a na prvý pohľad jasné. Tento koncept priznanie nových prvkov je zjavný aj v materiálovom poňatí nového strešného vikieru. Celá rekonštrukcia sa teda nesie v znamení symbiózy nového a starého.
Z hľadiska času vnímajú architekti rekonštrukciu ako ďalšiu stavebnú stopu v histórii domu. A tým sa opäť vraciame k hlavnej myšlienke, že rekonštrukcia nemusí byť len uvedenie do pôvodného stavu, ale citlivá aktualizácia pôvodnej kvality s výhľadom do budúcnosti.
Celá galéria
Dom v kocke
- Zastavaná plocha: pôvodná 192 m², nová 196 m²
- Úžitková plocha: pôvodná 245 m², nová 256 m²
- Materiál prístavby: keramické tehly s integrovanou tepelnou izoláciou, obklad fasády tehlovými pásikmi
Mohlo by vás tiež zaujímať
Pripravené v spolupráci so stavdabomu.net.