Asfaltované pásy
Asfaltované pásy z oxidovaného i neoxidovaného asfaltu sa využívajú hlavne pri izolovaní stavieb proti vzlínajúcej vode. Je to klasická, rokmi preverená technológia izolovania spodných stavieb a doteraz sa často používa. Hlavnou výhodou asfaltovaných izolačných pásov je ich cenová dostupnosť.
Prednosťou asfaltovaných pásov je možnosť ich celoplošného natavenia na podklad. Tým sa zabráni vzniku vzduchovej medzery medzi hydroizoláciou a samotnou stavebnou konštrukciou.
Ich výhodou je aj to, že sa dajú použiť ako dvojvrstvový systém, ktorý sa odporúča vzhľadom na väčšiu bezpečnosť.
Na druhej strane sa asfaltované pásy musia aplikovať na dokonale vyschnutý a vyzretý betón, ktorý má byť podľa možností úplne hladký a natretý penetráciou. Asfaltované izolačné pásy sa na podklad natavujú pomocou plynového horáka. Pri ich ukladaní je veľmi dôležité dbať na dostatočný vzájomný presah jednotlivých kusov (aspoň 10 cm), ktorý zaručuje dokonalú tesnosť izolácie. V prípade, že sa ukladajú dve vrstvy izolácie na seba, je nutný vzájomný posun pásov tak, aby nevznikli dva spoje nad sebou.
Asfaltované pásy poskytujú taktiež ochranu proti radónu.
Plastové fólie
Izolácia z rôznych typov plastov (polyetylén s vysokou hustotou, PVC) sa najčastejšie používa na izoláciu stavieb proti gravitačnej a tlakovej vode. Vďaka svojej mechanickej odolnosti sa plastové izolačné materiály s primeranou hrúbkou môžu používať na izoláciu spodných stavieb proti tlakovej vode aj niekoľko metrov pod úrovňou hladiny spodnej vody, kde pôsobí pomerne silný hydrostatický tlak.
Hlavnou výhodou plastových izolácií je nenáročnosť prípravy podkladu. Plastové izolačné materiály sa môžu inštalovať v ľubovoľných klimatických podmienkach, a to aj na neupravený a nevysušený betón. Ďalšou výhodou plastových izolácií je ich mechanická odolnosť a tvarová variabilita. Dokonale sa prispôsobujú pohybom stavby.
Na druhej strane sú však finančne náročnejšie.
Podobne ako asfaltované pásy, aj plastové fólie poskytujú ochranu proti radónu.
Prečítajte si tiež:
* článok pokračuje pod formulárom *
Stierkové izolačné materiály
Moderné stierkové izolačné materiály najlepšie vyhovujú v prípade izolácie proti zemnej vlhkosti a ochrany spodnej stavby proti radónu. Stierka dokonale vyplní kryštalizačné póry v betóne a urobí ho úplne nepriestupným pre vlhkosť a radón.
Hlavná výhoda stierkových izolačných materiálov spočíva v ich ľahkej a rýchlej aplikácii, môžu sa nanášať na neupravený a nevyzretý betón.
Nevýhodou izolačných stierok je ich relatívna cenová náročnosť, ktorú však bohato vyvažuje rýchlosť a bezproblémovosť aplikácie na spodnú stavbu.
Vodotesný betón
Ide o špecifický druh betónu, ktorý je vďaka špeciálnym prísadám a výrobným postupom dostatočne odolný proti účinkom tlakovej vody. Používa sa prevažne na budovanie betónových konštrukcií, ktoré sú dlhodobo vystavené vode a vodnému tlaku, preto sa v súčasnosti teší čoraz väčšej popularite pri výstavbe podzemnej časti rodinných domov.
Odborníci však aj pri základoch z vodotesného betónu odporúčajú zaizolovať suterén ešte jednou vrstvou z elastomérbitúmenových pásov alebo natrieť steny dvojzložkovou škárovacou hmotou. Táto vrstva má preventívnu a ochrannú funkciu, no súčasne zabezpečuje aj parotesnosť suterénu.
Vodotesný betón neposkytuje ochranu proti radónu.
Nopové izolácie
Klasické kupolkové izolácie sa už dlhé roky používajú najmä ako súčasť tepelných izolácií a v ostatnom čase aj na pasívnu ochranu stavieb proti radónu. Nemožno ich však považovať ani zamieňať za hydroizoláciu.
Prečítajte si tiež: