Prakticky využitý priestor
Obyvatelia tohto bytu sa rozhodli usadiť v niekdajšej priemyselnej štvrti, ktorá sa rýchlo mení na vychytenú mestskú zónu. „O našom výbere rozhodla najmä budova,“ spomína si majiteľ. „Chceli sme dostatok miesta, lenže všetko, čo bolo v ponuke nad 50 m², malo dve spálne. Nič také sme nepotrebovali. Tu bol k dispozícii veľký otvorený priestor s rozlohou 66 m², ktorý sa dal prerobiť na byt v štýle loftu s jednou spálňou. Dôležité bolo aj to, že nebol problém mať tu Koosa, nášho psíka.“ A hoci iní by možno zaváhali pre chýbajúce rozvody či vybavenie, pre domácich tým bola industriálna budova ešte príťažlivejšia.
„Pokiaľ ide o priestor na bývanie, moja filozofia je predovšetkým praktická. Najdôležitejšie je vnímať ho ako svojbytný celok a urobiť všetko pre to, aby bol čo najlepšie využitý. Obom nám vyhovovalo, že sme si tento otvorený a „surový“ priestor mohli nielen zariadiť, ale aj určiť jeho konfiguráciu.“
Usporiadanie ich bytu je jednoduché a účelné – dve nové priečky, ktorých súčasťou sú zasklené plochy s kovovou konštrukciou, ohraničili spálňu, ktorá je tak zároveň samostatnou miestnosťou aj súčasťou veľkého celku. Vymedzuje tiež vstupný priestor, vybavený skrinkami a policami na odkladanie topánok, dáždnikov, pošty a všetkého, čo by mohlo v byte spôsobiť neporiadok.
Mohlo by vás tiež zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Zariaďovanie bez sentimentu
Matný biely náter stien a podlaha z bieleho betónu tvoria jednotný monochromatický základ, ktorý znásobuje denné svetlo prenikajúce cez veľké okná. „Zvolili sme si dominantnú farbu a oživili sme ju viacerými farebnými detailmi, aby sme dosiahli moderný a jednoduchý štýl s trochou extravagancie, presne taký, aký máme radi,“ hovorí pán domáci. No možno je za týmto vydareným interiérom aj to, že ani jeden z dvojice nie je sentimentálne naviazaný na kusy nábytku či dekoračné predmety. Jediný nábytok, ktorý si do svojho nového bytu priniesli z predchádzajúceho bývania je starožitná skriňa, kedysi používaná ako príborník.
V otvorenom priestore definuje jedáleň a do monochromatického riešenia vnáša tému dreva. Všetko ostatné zariadenie bolo nanovo vyrobené na zákazku alebo kúpené tak, aby bol priestor bytu využitý čo najlepšie. „Predmety vo mne nevyvolávajú sentimentalitu. Keď hľadám niečo, čo bude dobre vyzerať, zameriavam sa skôr na praktickú stránku a premýšľam, ako ten kus čo najlepšie začleniť do priestoru tak, aby nepôsobil rušivo,“ vysvetľuje majiteľ. „Niekedy majú veci konkrétny účel a niekedy stačí, ak sú pekné – ak spĺňajú obe požiadavky, vyhrali ste.“
Celá galéria
Mohlo by vás tiež zaujímať