Najčastejšie nedostatky zvislých konštrukcií
Tieto nedostatky vznikajú predovšetkým vtedy, ak sa nedodržiavajú technologické a stavebné postupy. Tie určujú platné normy a samotní výrobcovia stavebných materiálov. Pri výstavbe rodinných domov sa však bežne stretnete so základovými doskami, ktoré majú odchýlky od roviny až niekoľko centimetrov, ďalej s nepresným murovaním, chybným osadením okien, netesnosťami pri napojení parozábran a pod.
Ďalšie chyby obvodového muriva
K ďalším častým chybám patrí zámena lepiacej malty, ktorá sa prejavuje prasklinami v murive, nevyrovnanie prvého radu tvaroviek a následné používanie hrubých vrstiev malty. Chybou je tiež nedostatočné uloženie prekladov, zlé izolovanie stužujúcich vencov a prekladov, keď sa namiesto systémových prvkov použijú rôzne náhrady, alebo aplikácia nevhodných typov omietok.
Rozoberme si postupne tie najčastejšie prešľapy. Čo možno robíte zle?
Nesprávne zakladáte prvý rad tehál v obvodovom murive
Prvý rad tehál musíte založiť presne. Nepresnosti pri založení prvého radu totiž spôsobujú problémy pri murovaní ďalších radov, ktoré už neskôr nevyriešite. Tehly nedosadajú presne na seba, čo znižuje únosnosť obvodového muriva. Aby bol prvý rad tehál dokonale rovný, je potrebné zhotoviť presne vo vodorovnej rovine zakladacie maltové lôžko.
Ak nanášate zakladaciu maltu pod prvý rad tehál, praktickou pomôckou vám bude zakladacia súprava, ktorá slúži na vyrovnanie zakladacej malty. Zakladacia malta sa pri jej použití nanáša postupne po jednotlivých úsekoch.Aby ste maltové lôžko položili presne, najprv urobte výškové zameranie základovej dosky a nájdite jej najvyšší bod. Od neho sa odvíja hrúbka zakladacieho maltového lôžka, ktoré má mať v najvyššom bode hrúbku približne 10 mm. Zároveň treba dbať na správnu konzistenciu zakladacej malty.
Ak chcete založiť prvý raz čo najlepšie, začínajte vždy od rohov stavby. V riešení tohto detailu vám pomôžu doplnkové tehly. Medzi osadené rohové tehly natiahnite murársku šnúru, pozdĺž ktorej budete tehly do maltového lôžka ukladať tesne za sebou. Rozhodne ich do maltového lôžka nezatláčajte ani neposúvajte. Je dobré, ak priebežne skontrolujete presnú polohu tehál pomocou vodováhy – jemné nerovnosti môžete odstrániť tak, že tehly jemne poklepete gumeným kladivom.
Keď prvý rad tehál nezaložíte správne, vzniknú výškové odskoky tehál v nasledujúcich radoch. Môžu sa tiež objaviť statické problémy či dokonca tepelné mosty. Zakladaciu maltu pod prvý rad tehál je dobré aplikovať pomocou zakladacej súpravy – tá vám zakladaciu maltu pekne vyrovná. Maltové lôžko musí byť pritom čerstvo zavädnuté a vyrovnané.
Prvý rad tehál môžete ukladať aj do vyzretej zakladacej malty, na ktorú pred položením pomocou zubového hladidla s výškou zuba 6 mm nanesiete tenkovrstvovú maltu alebo dve húsenice tenkovrstvového PU lepidla. Nezabudnite predtým tehly dobre očistiť od prachu a malta udržiavať dostatočne vlhkú.
Ak si na to netrúfate sami, oslovte zakladacích majstrov, ktorí so založením prvého radu tehál majú dobré skúsenosti.
Maltu nanášate nesprávnym spôsobom
Bez ohľadu na to, či ide o klasickú alebo tenkovrstvovú maltu, ľudia majú tendenciu nanášať ju nesprávne. Každá malta musí mať správnu konzistenciu, aby zbytočne nezatekala do dutín v tehlách. Pri obyčajnej (klasickej) malte dbajte na úplné premaltovanie ložných škár a na ich správnu hrúbku, ktorá má byť približne 12 mm. Zvyknete maltu aplikovať iba v dvoch úzkych pásoch? Vedzte, že to znižuje pevnosť obvodového i vnútorného muriva.
* článok pokračuje pod formulárom *
Tenkovrstvovú maltu nanášajte rovnomerne na všetky rebrá tehál, pričom použite špeciálny valec. Murovacia pena sa na tehly aplikuje priamo z dózy pomocou aplikačnej pištole. Dózy s murovacou penou skladujte v priestore s teplotou +20 až +25 °C. V zimných mesiacoch si radšej na dózy zaobstarajte tepelnoizolačné ochranné návleky, aby ste zabránili rýchlemu vychladnutiu peny počas murovania.
K ďalším chybám tiež patrí nenanesenie celoplošnej malty na celú plochu, použitie nesprávneho nástroja na nanesenie tenkovrstvovej malty, akým je napríklad maliarsky valček, nesprávna hrúbka nanesenej malty a pod. Dodržiavajte hlavne predpísanú hrúbku lepidla a to, aby ste ho naniesli na tehly celoplošne. Tehly musíte, samozrejme, naukladať do časového limitu, aby malta nezatvrdla.
Murujete nepresne
Pri murovaní je dôležité, aby ste dodržali presahy tehál v preväzbách. Do tejto kategórie patria aj zvislé nepremaltované škáry, ktoré vznikajú pri dorezoch, kde chýba spoj pero a drážka. Výsledkom týchto chýb môže byť narušená statika muriva i tepelné mosty.
Presahy v preväzbe tehál musia byť minimálne 100 mm. Všetky zvislé škáry so šírkou 5 až 15 mm medzi dorezom a tehlou prednostne vyplňte tepelnoizolačnou maltou, výnimočne PU penou, ktorú pred omietaním z každej strany muriva odstráňte do hĺbky 30 mm a zatrite omietkou, prípadne maltou. Širšie škáry vždy vyplňte tepelnoizolačnou maltou alebo dorezom tehly. Ak nie je v styčnej škáre medzi dvoma tehlami spoj typu pero a drážka, tak zvislú škáru premaltujte. Pozor, zvislé škáry sa nesmú realizovať nad sebou.
Nesprávne napájate dve steny
Aj detail napojenia dvoch stien vám môže spôsobiť komplikácie. Môže vzniknúť pri murovaní na klasickú maltu, ak odignorujete dôslednú kontrolu výšky jednotlivých radov tehál v jednej a druhej stene. V dôsledku nerovnakej hrúbky ložnej škáry môžu mať jednotlivé rady tehál obvodovej a vnútornej steny rozdielnu výšku, čo znemožňuje ich vzájomné previazanie alebo použitie stenových spôn. V dôsledku tejto chyby môže byť rozdiel v poslednom rade tehál až niekoľko centimetrov. Nevhodné napojenie priečok na obvodové murivo môže mať zásadný vplyv na statiku priečky.
Pri murovaní na klasickú maltu je dobré použiť rozmeriavaciu latu s vyznačením výšky jednotlivých radov, a to vždy v násobkoch 250 mm.
Nedodržujete dilatačnú škáru
Ani murovanie priečok sa nezaobíde bez dodržiavania určitých zásad. V mieste, kde sa priečka stretáva so stropnou konštrukciou a bočnými stenami, musíte vynechať dilatačnú škáru 10 mm. Vyplňte ju pásikom z minerálnej vlny alebo nízkoexpanznou PU penou. Na ľahkú váhu by ste nemali brať ani správne kotvenie priečky do nosných stien a stropu. Vtedy použite murivovú spojku v každom druhom rade (ak statik neurčí inak), hliníkovým závesom a podobným spojkám sa radšej vyhnite.
Nesprávne režete tvarovky
Ak potrebujete narezať tvarovky, použite vhodné náradie, pomocou ktorých rozmery tehál upravíte rýchlo, jednoducho a bezpečne. Vyhnúť by ste sa určite mali sekere, ktorá môže tehly znehodnotiť. Naopak, dobrú službu vám urobí stolová okružná píla, elektrická ručná píla či uhlová brúska s vhodným kotúčom na kameň alebo tehlu.
Nezaizolujete doplnkové konštrukcie
Doplnkové konštrukcie z iných materiálov, ako je tehla, napríklad železobetónový veniec, železobetónový strop alebo železobetónové preklady, ktoré majú iné mechanické a tepelnoizolačné vlastnosti, musíte dodatočne zatepliť tepelnou izoláciou. V súčasnosti sú však na trhu aj preklady so zabudovanou izoláciou. Pri hrubej stavbe je ideálne použiť čo najviac konštrukčných prvkov z jedného systému. Tým zabezpečíte, že obálka budovy bude kompaktná.