Čo vám 5-izbový bungalov ponúka?
Typ a veľkosť vášho domu závisí od počtu ľudí, ktorí v ňom budú bývať, rozlohy a tvaru pozemku, ako aj od rodinného rozpočtu. Pri rozhodovaní o veľkosti, funkcii a usporiadaní miestností plánujte aj do budúcnosti. Či pribudnú deti, prípadne sa po čase odsťahujú a budú k vám chodiť na návštevu.
5 izbový bungalov poskytne dostatok priestoru pre viacčlennú rodinu. Nachádza sa tu priestranná obývačka, niekedy spojená s kuchyňou či jedálňou a štyri plnohodnotné izby. Obvykle je tu väčšia spálňa rodičov s vlastnou kúpeľňou, niekedy aj so samostatným šatníkom, a detské izby. Ak je to potrebné, môžete mať aj jednu či dve pracovne, prípadne hosťovskú izbu. Konkrétne usporiadanie dispozície závisí od vášho životného štýlu, aj od veľkosti a tvaru pozemku.
Výhody a nevýhody 5-izbového bungalovu
V prvom rade potrebujete dostatočne veľký pozemok, aby sa na ňom dal postaviť dom, ktorý nielenže spĺňa predpisy v danej lokalite (uličná čiara, odstupy od hraníc pozemku a od susedných domov), ale bude tiež dostatočne pohodlný, priestranný. Zároveň je dôležité, aby ponechával dosť priestoru aj pre zeleň, terasu či parkovanie auta. Pozemok by mal byť rovinatý, prípadne s čo najmenším sklonom, aby ste nemuseli robiť príliš veľké úpravy terénu.
Nevýhody
Medzi nevýhody patrí väčšia plocha obálky stavby a tým aj väčšie tepelné straty a náklady na vykurovanie. Väčší dom znamená aj vyššie náklady na stavbu a údržbu. Ak sa rozhodujete medzi bungalovom a poschodovým domom podľa výšky nákladov – tie sú pri rovnakej úžitkovej ploche približne rovnaké.
Priestory nachádzajúce sa v jednej úrovni síce znamenajú jednoduchšiu výstavbu bez potreby riešiť schodisko, na druhej strane vyžadujú väčšiu plochu základov a tiež strechy. A tá patrí k nákladnejším častiam stavby.
Mohlo by vás zaujímať
Výhody
K výhodám bungalovu patrí aj rýchlosť výstavby. Keďže nemá horné podlažie, z hľadiska náročnosti výstavby je jednoduchší. A to dokonca aj pri stavbe svojpomocne.
Navyše, bungalovy nevytvárajú výškové dominanty – v priestore pôsobia nenápadnejšie, hlavne vo vysokej zeleni, a netienia okolie tak ako poschodové domy. Ak sa po čase rozhodnete pre rozšírenie, prístavbu alebo prestavbu, zrealizujete to jednoduchšie ako pri poschodovom dome.
* článok pokračuje pod formulárom *
Takéto stavby sú prirodzene bezbariérové, a teda predstavujú výborné riešenie aj do budúcnosti. Platí to pre mladých ľudí, ktorí si plánujú založiť rodinu, ale aj pre starších, ktorí uprednostnia pohodlie pohybu po dome bez schodov. Neprítomnosť schodiska ocenia aj rodiny s malými deťmi – zmenšuje riziká pádov a umožňuje mať lepší prehľad o tom, čo drobci práve robia.
Prepojenie izieb s exteriérom je príjemné hlavne v peknom počasí, keď si môžete z obývačky, kuchyne či spálne vyjsť rovno na terasu so šálkou kávy alebo čaju.
Viac priestoru v dome poskytuje aj viac miesta na prácu a záľuby. Navyše, aj upratovanie je pohodlnejšie, keďže nemusíte vláčiť upratovacie prostriedky hore dole a máte všetko pekne poruke.
Čo treba brať do úvahy pri plánovaní?
Pri návrhu 5-izbového bungalovu je dôležité myslieť aj na tvar strechy – hlavne pri členitejšom pôdoryse. Vzhľad strechy má veľký vplyv na celkový výzor rodinného domu, ale tiež na náročnosť zhotovenia strešnej konštrukcie. Zložité strešné detaily môžu so sebou niesť riziko zlej realizácie a neskorších poškodení.
Pri plochej streche si môžete dovoliť aj členitejší pôdorys – takýto dom tiež pôsobí modernejšie. Klasikou je plytká šikmá strecha, ktorá dom „zjednotí“ a v niektorých oblastiach lepšie zapadne do prostredia.
Prvým krokom je informovať sa na miestnom úrade na regulatívy platné v danej oblasti, ktoré môžu určovať nielen maximálnu výšku, ale aj tvar strechy.
Keďže sú všetky priestory na jednej úrovni, môžu vzniknúť pochybnosti, či je v takomto dome dostatočne oddelená nočná súkromná časť od dennej a spoločenskej. Pri dobrej dispozícii to však nie je žiadny problém. Riešením môže byť umiestnenie dennej zóny na jednej strane domu – väčšinou bližšie k ulici a nočnej zóny na opačnú stranu, do tichšieho prostredia záhrady. Ak však mienite prepojiť spoločenskú zónu domu práve so záhradou a zároveň chrániť spálne pred ruchom ulice, je vhodnejšie vymyslieť iné riešenie.
V tomto prípade si môžete vyhľadať katalógový dom, ktorý bude najviac vyhovovať nielen vašim potrebám, ale tiež možnostiam pozemku. Svoje predstavy a plány o stavbe bungalovu je však ideálne konzultovať s odborníkmi. Skúsení architekti vám poradia a navrhnú ideálne riešenie pre vaše bývanie.
Mohlo by vás zaujímať