Výrazom „mews house“ sa označuje stavba z obdobia 18. a 19. storočia, ktorá slúžila na ustajnenie koní ťahajúcich koče. V tej dobe to bol primárny druh dopravy. Na prízemí takéhoto dnes dvojpodlažného rodinného domu by sme kedysi našli stajňu a miesto pre koč, na poschodí zase senník a ubytovanie pre kočišov a paholkov. Táto tradičná stavba pochádza z Anglicka a jej vznik ovplyvnil britský systém ustajnenia koní, ktorý sa líšil od toho v strednej Európe.
Tehlové budovy ukryté pred zrakom šľachty
Anglické „mews“ sa stavali ako dvojpodlažné tehlové budovy radovo alebo v skupinách v dvoch radoch oproti sebe, s vlastnou príjazdovou cestou vydláždenou žulou. Vznikali tak uličky alebo dvory, situované zvyčajne za veľkolepými sídlami, ukryté pred zrakom aj čuchom šľachticov. Úzke domy sa vyznačovali malými izbami. Zvyčajne boli orientované opačne ako sídlo, ku ktorému patrili, a nemali vzadu okná, aby sluhovia nemohli špehovať svojich pánov. V 20. rokoch minulého storočia sa s rozvojom motorizmu vytratil ich pôvodný účel a stali sa z nich garáže či tlačiarne.
Mohlo by vás zaujímať
Chcete dvojpodlažný rodinný dom na lukratívnej adrese?
V súčasnosti sú domy tohto typu vyhľadávané ako rezidencie, hotely či ateliéry. Každý zrekonštruovaný dvojpodlažný rodinný dom poskytuje všetko potrebné na pohodlný život v 21. storočí. Niektoré z nich nájdete dokonca v najexkluzívnejších častiach Londýna a ich cena patrí k tým najvyšším na realitnom trhu. Zaujímavé sú aj tým, že stoja pozdĺž tichých dláždených uličiek prakticky bez dopravnej premávky. Spájajú preto výhody tichej štvrte v centre veľkomesta. Keďže ide o radové domy, ulice často pôsobia ako odľahlé vnútorné nádvoria. K malej susedskej komunite treba prirátať aj ďalší bonus v podobe pešej vzdialenosti od krásnych parkov, reštaurácií, barov či škôl.
Renovácia ako výzva
Jednou z takýchto stavieb so zaujímavou históriou je aj trojizbový dom v srdci lukratívnej londýnskej časti Belsize Park v severnom Londýne. Má rozlohu 155 metrov štvorcových. Jeho novým majiteľom sa stal starší manželský pár s dospelými deťmi. Na spoluprácu oslovili architektov zo štúdia XUL Architecture. Z bývalej stajne z 19. storočia sa im spoločne podarilo vytvoriť presvetlený dvojposchodový rodinný dom so štúdiovým apartmánom na najvyššom poschodí. Ten má dokonca samostatný vchod.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
„Tieto dve obytné časti bolo potrebné spojiť do jedného súvislého rodinného domu. Už na začiatku sme však zistili, že rozdielne výšky okien a podláh budú problém pri pretváraní nevyužitých priestorov,“ opísal náročnú renováciu Sebastian Sandler, riaditeľ architektonickej kancelárie. Obnovu dvojpodlažných rodinných domov tohto typu často komplikujú aj prísne pravidlá zo strany úradov, ktoré nedovoľujú odkloniť sa od pôvodného štýlu.
Hľadanie prirodzeného svetla
Jednou z nevýhod „mewsov“ je nedostatok prirodzeného svetla v dôsledku malých a zle umiestnených okien. Mnohé z nich majú dokonca okná len na jednej fasáde. Problém so svetlom sa riešil aj v tomto prípade, najviac bol citeľný na prízemí. Tento priestor mal maličké okná umiestnené príliš vysoko a svetlíky v zadnej časti nehnuteľnosti. Architekti nakoniec zmenili prízemie tak, že vytvorili nové nádvorie v rohu a na prvé poschodie pridali pochôdzne sklo, aby sa svetlo dostalo aj do obývacej časti na prízemí.
Schodisko navrhli ako svetelnú šachtu, ktorá umožňuje prirodzenému svetlu prúdiť cez horný svetlík do predtým tmavých rohov a do priestorov na všetkých podlažiach. Konštrukciu opticky odľahčuje zábradlie zo skla. Sklenená podlaha nad vstupnými dverami navyše privádza prirodzené svetlo z arkierového okna na prvom poschodí do vstupnej haly. Takéto riešenie je akýmsi podpisom architektov zo štúdia XUL, ktorí sa vo svojich návrhoch snažia maximalizovať dostupnosť prirodzeného svetla.
Komfortné bývanie v starom dvojposchodovom dome
Zvládnutím veľkých technických výziev a detailnými prepojeniami novej hmoty s existujúcou stavbou vznikli priestory, ktoré pôsobia vzdušne a svetlo. Interiérový dizajn len nadviazal na túto architektúru. Redukovanej farebnej palete dominuje biela, ktorá tento dvojpodlažný rodinný dom presvetľuje. K nej pribudli teplé tóny tmavého dreva a čierna farba spolu s troškou vzorov. Výsledkom je príjemný súčasný dizajn v tehlovom dome z 19. storočia. Podobne jednoducho je riešená aj farebnosť fasády – biely náter tehličiek nijako neskrýva pôvodný účel budovy, aj keď za veľkými drevenými vrátami dnes už koč neparkuje.