Táto návšteva nás zavedie do domu s názvom Terracotta House v rušnom a životom pulzujúcom predmestí Fitzroy. Ide zároveň o najstaršie predmestie austrálskeho Melbourne. Majiteľka Belinda kúpila v tejto časti pozemok s domom, ktorý zrekonštruovala pre syna a v zadnej časti postavila druhý, nový dom pre seba. Obe stavby prepája spoločný pavilón a úžitková záhrada. Vďaka takémuto zdieľaniu priestorov môžeme ich bývanie pokojne nazvať viacgeneračným.
Mohlo by vás zaujímať
Keď rodičia pomáhajú deťom
Po takomto type bývania je v Austrálii aktuálne veľký dopyt, a to nielen kvôli meniacej sa demografickej štruktúre, ale aj kvôli nedostatku zariadení zameraných na starostlivosť o seniorov. Častým riešením, ktoré tu vidieť, sú tzv. Fonzie byty. Teda nadstavby nad existujúcimi garážami pre starších členov domácnosti, ktorí už toľko miesta nepotrebujú.
Terracotta House je v podstate ich pravým opakom – rodina sa tu nestará o seniora, ale naopak, staršia majiteľka sa snažila takýmto riešením pomôcť svojmu synovi a jeho manželke. Poskytla im príležitosť bývať na predmestí v blízkosti práce, čo by si inak nemohli dovoliť.
Inšpirácia terakotovými kvetináčmi
Architekti už po prvom stretnutí s klientkou pochopili, že jej jedinými požiadavkami sú blízkosť rodiny a možnosť venovať sa záhradkarčeniu. Rozhodli sa preto maximalizovať vonkajší priestor. Dom tak plynulo prechádza do záhrady, na pozadí ktorej vidno recyklované tehly a terakotový obklad na fasáde. Ten bol inšpirovaný terakotovými kvetináčmi, ktoré majiteľka obľubuje.
V prednej časti pozemku sa nachádza pôvodná stavba, ktorej interiér prešiel premyslenou rekonštrukciou. Ide o robotnícky dom vo viktoriánskom štýle s typickou chodbou v strede domu, ktorá rozdeľuje priestor. Otvorená dispozícia kuchyne, jedálne a obývacej izby zostala zachovaná, tieto miestnosti však architekti presunuli zo zadnej časti domu dopredu, aby z nich majitelia mali výhľad na ulicu a predzáhradku. V zadnej, tichšej časti domu vznikli dve spálne a kúpeľňa. Fasáda od ulice zostala nedotknutá, aby si zachovala svoj charakter, keďže zapadala do uličnej scenérie.
Mohlo by vás zaujímať
Súkromie novostavby aj spoločné priestory
Za staršou nehnuteľnosťou sa nachádza novovybudovaný priestor – pavilón, ktorý slúži celej rodine. Je to akési centrum diania a spojnica dvoch domácností. Nájdeme v ňom práčovňu s toaletou a veľkú knižnicu, ktorá sa vie vďaka vertikálnej sklápacej posteli zmeniť na hosťovskú izbu. Pavilón však poslúži i ako príležitostný ateliér na písanie či hudobná miestnosť. Leží v strednej časti bloku, na západnej hranici a susedí s vedľajšou zástavbou.
Samotná novostavba s názvom Terracotta House je umiestnená v zadnej časti bloku a ako tretia budova v poradí susedí s garážami a prístavbami. Má vlastný vstup nielen zo záhrady, ale aj zo zadnej ulice. Pri dispozičnom riešení sa architekti inšpirovali pôvodným domom a chodby v dome syna aj v dome matky majú spoločnú líniu – ich vstupné dvere sú na jednej priamke. Interiér novostavby pozostáva z obývacej izby, kuchyne, jedálne, kúpeľne a pracovne (či izby pre hostí) na prízemí a zo spálne s kúpeľňou na poschodí.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Dva oddelené domy na jednom pozemku poskytujú súkromie a vlastný priestor, ale zároveň aj istotu pomoci a podpory nablízku. Tento faktor ocenila najmä Belinda, matka dvoch detí, ktorá sa do Melbourne kedysi presťahovala z Veľkej Británie. Kvôli diaľke sa nemohla spoľahnúť na podporu širšej rodiny. Inšpiráciu pre svoje nové bývanie našla v projekte s názvom Tower House z roku 2015, ktorý rozdelil rodinný dom na päť menších častí. Zaujal ju aj záhradou: „Videla som ho a pomyslela som si – samozrejme, nemusíte stavať do výšky, môžete ho rozložiť a bude krásny!“
Krása tehly a terakoty
Krása jej nového domu vychádza z použitých materiálov, obklad červenej zemitej farby sa tu stretáva s recyklovanými tehlami. Architekti strávili veľa času dolaďovaním spojenia medzi jednotlivými materiálmi. Vznikla tak pružná a robustná, no zároveň čitateľná štruktúra. Precízne vypracované detaily boli náročné na čas aj konštrukciu a ovplyvnili celkový rozpočet. V Terracotta House sa však majiteľka rozhodla zvýrazňovať namiesto skrývania.
Podobne ako v komiksoch, každá forma je tu zachytená v líniách čiernej ocele rôznych hrúbok, aby orámovala a zvýraznila terakotové dlaždice či recyklovanú tehlu. Výrazným prvkom v interiéri je aj tapeta, ktorá pochádza z miestnej výroby – z malej firmy Willie Weston, ktorá spolupracuje s domorodými aborigínskymi umelcami. Sivá tapety s jemným vzorom v kuchyni a obývačke kontrastuje so zemitosťou odhalenej tehly na stene.
Udržateľný dizajn v popredí
Pri stavbe boli použité kvalitné materiály, okrem tehál a terakotových obkladov tu nájdeme betón, hliníkové okná či plechovú strešnú krytinu. Ako to už pri projektoch od Austin Maynard Architects býva zvykom, aj pri tomto sa dostala od popredia trvalá udržateľnosť. Veľkú úlohu zohrávajú okná a pasívne solárne zisky, pred prehrievaním interiér zase chránia markízy a clony. Vo všetkých vnútorných stenách, podlahách a stropoch bola použitá kvalitná izolácia v podobne minerálnej vaty. Celým domom sa vo veľkej miere prelínajú aj ručne čistené recyklované tehly. Z ich zvyškov vnikli vyvýšené záhony v záhrade.
Dôležitou častou projektu je záhrada, ktorá tvorí centrum tohto spoločného bývania dvoch generácií. Je viditeľná zo všetkých častí domu a starostlivosť o ňu sa stala súčasťou každodenného života obyvateľov. Pôsobí ako malá mestská farma. Na jej zavlažovanie, rovnako ako na splachovanie toaliet, majitelia používajú dažďovú vodu. Tú zachytávajú do dvoch nadzemných nádrží. Spotreby elektrickej energie v domácností znižuje fotovoltický systém, panely sú umiestnené na streche pôvodného domu.
Projekt zabodoval aj v súťaži
Tento sympatický projekt získal minulý rok ocenenie v austrálskej súťaži Inside Out/Brickworks: Home of the Year ako najlepší udržateľný projekt a zároveň sa stal jej celkovým víťazom. Porota ocenila jeho udržateľnosť a fakt, že „upcykluje“ existujúci dom a pridáva k nemu druhú nehnuteľnosť, aby vzniklo viacgeneračné bývanie v centre mesta.
Nadšená je aj majiteľka Belinda: „Do štúdia Austin Maynard Architects som prišla len s nápadom. Chcela som kúpiť pozemok, na ktorom by bolo možné mať dva domy plus spoločnú budovu a úžitkovú záhradu. Na tej mi najviac záležalo. Teraz mám krásny dom a vnúčatá sem radi chodia, pretože toto miesto je pre nich ako malá dedina. Našli sme spôsob, ako v nej žiť spoločne.“
Terracotta House
Lokalita: Fitzroy, Melbourne, Austrália
Plocha: 255 m2 (pôvodná nehnuteľnosť 108 m2, spoločný pavilón 41 m2, novostavba 106 m2)
Pozemok: 453 m2
Architektonické štúdio: Austin Maynard Architects
Realizácia: 2020
Mohlo by vás zaujímať