Zle zvolená hrúbka tepelnej izolácie
Dodávatelia tepelnoizolačných systémov vám dokážu presne prepočítať potrebnú hrúbku tepelnej izolácie. Jej hrúbka by podľa odborníkov v súčasnosti mala byť minimálne 10 cm, avšak optimálne parametre tepelnej izolácie sú v rozmedzí 15 až 20 cm. Ak použijete materiál s nedostatočnou hrúbkou, riskujete kondenzáciu a vlhnutie muriva, čo môže viesť až ku vzniku plesní.
Nesprávny spôsob lepenia izolácie
Dodržiavanie technologického postupu pri zhotovovaní zateplenia je alfa a omega celej realizácie. Ak tak neurobíte, môžete obmedziť životnosť tepelnoizolačného systému či spôsobiť jeho degradáciu. V extrémnych prípadoch môžu byť zásadné chyby pri realizácii životunebezpečné. V prípade týchto chýb sa totiž narušuje statická funkcia systému, napríklad jeho prilepenie k podkladu lepidlom a zakotvenie rozpernými kotvami.
Najčastejšou chybou, ktorá ovplyvňuje životnosť tepelnoizolačného systému, je nesprávny spôsob nanášania lepidla na tepelnoizolačné dosky. Lepidlá totiž prenášajú predovšetkým šmykové napätia vyvolané hmotnosťou tepelnoizolačného systému. Ak tepelnú izoláciu nalepíte na nepripravený a nesúdržný podklad, alebo lepidlo nesprávne nanesiete len po obvode izolačnej dosky, prípadne len v bodoch, hrozí nestabilita a oddelenie od podkladu.
Správne budete postupovať tak, že lepidlo nanesiete nielen po obvode tepelnej izolácie, ale aj do stredu dosky v dvoch až troch bodoch. Ak lepidlo aplikujete výlučne bodovo, tepelnoizolačné dosky budú zafixované na podklade nedostatočne a môže dôjsť k prúdeniu vzduchu medzi stenou a izoláciou. Takto výrazne znehodnotíte funkčnosť kontaktného systému.
Zle upevnené dosky môžu postupne prestúpiť cez výstužnú vrstvu do konečnej povrchovej úpravy. Tu sa najskôr objavia mikrotrhliny, ktoré sa môžu časom zväčšovať a vytvoriť tak vstupnú bránu pre zrážkovú vodu a vlhkosť, ktorá môže preniknúť až do tepelnej izolácie. Takto sa z tepelnej izolácie stáva tepelný vodič, čo zníži tepelný odpor kontaktného systému. Nehovoriac o plesniach, ktoré sa vám „vďaka“ tejto chybe môžu v dome rozhojniť.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Nedostatočný počet rozperných kotiev
Tento bod v podstate súvisí s predchádzajúcou chybou. Keď tepelnú izoláciu nesprávne nalepíte, staticky ju budú zabezpečovať iba rozperné kotvy, ktoré samotné minimalizujú šmykové napätia. Ak však použijete nesprávne rozperné kotvy s nesprávnou dĺžkou alebo s nesprávnou rozpernou časťou, pri silnejšom zaťažení vetrom sa môže celý systém odtrhnúť – a to už je reálne nebezpečenstvo pre zdravie človeka. Preto by súčasťou každého projektu mal byť schválený statický prepočet a kotevný plán, ktoré treba pri kotvení systému a lepení tepelnej izolácie dôsledne dodržiavať.
Medzi ďalšie chyby patrí nedodržanie maximálnej šírky škár medzi tepelnoizolačnými doskami. Ďalej netreba zabúdať, že podľa STN 73 2901, ktorá stanovuje podmienky zhotovovania vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS), môžu byť škáry široké maximálne 4 mm. Tie následne treba vyplniť tepelnoizolačným materiálom.
V neposlednom rade vám môže problémy spôsobiť aj zle vložená sklotextilná mriežka. Musí byť zapracovaná približne v hornej tretine celkovej hrúbky výstužnej vrstvy, a to tak, aby ju na povrchu nebolo vidieť.
Ignorovanie montážnych zásad a vlastností izolácie
Tepelnoizolačné materiály môžu mať rozdielne vlastnosti, resp. prednosti. Vo všeobecnosti však musia mať nízku tepelnú vodivosť, odolnosť proti mechanickému poškodeniu a požiaru. Ak tepelnú izoláciu aplikujete do výšky 30 cm, musí mať takisto čo najnižšiu nasiakavosť.
Treba tiež pozerať na to, že použitie konkrétneho materiálu na zateplenie vyžaduje dodržiavanie iných zásad pri montáži – najmä počet krokov. Napríklad, pri použití tepelnej izolácie z minerálnej vlny treba lepidlo nanášať v dvoch krokoch a náročnejšie je aj zhotovenie výstužnej vrstvy. Tento druh tepelnej izolácie nedokážete opracovať ako polystyrén, preto nerovnosti určite neodstraňujte brúsením. Ak si budete chcieť zjednodušiť prácu a zhotovenú výstužnú vrstvu sa pokúsite vyrovnať ďalšou vrstvou armovacej stierky, riskujete vznik trhlín. Zateplenie z minerálnej vlny tiež musí byť dôsledne chránené pred zatečením pomocou vodorovného oplechovania, najmä v mieste atík.
Mohlo by vás zaujímať