Veľká životná zmena
V tichej ulici ukrytej medzi dvoma centrálnymi mestskými časťami Kodane, za pôvodným pivovarom Carlsberg, nájdeme krásne staré domy z 19. storočia. Jeden z nich – dvojposchodový z červených tehál – sa stal domovom Malene Lei Raben, spisovateľky a nadšenej záhradkárky.
V roku 2017, keď mala 48 rokov, si uvedomila, že už viac nechce tráviť väčšinu dňa v kancelárii. Ukončila teda svoju úspešne rozbehnutú kariéru právničky, riaditeľky produkčnej spoločnosti aj manažérky v televízii. Rozhodla sa znova získať kontrolu nad svojím životom a začala písať knihy.
„Bola som unavená z mojej kariéry. Keď sa rozhodnete skončiť s prácou na plný úväzok, musíte sa rozlúčiť s určitým statusom a istotou a prijať neistotu. Je to ako byť dieťaťom a učiť sa znova chodiť. Ale nikdy som z toho nebola nervózna. Teraz môžem byť na sto percent autentická,“ hovorí o svojej veľkej životnej zmene.
Záhrada ako bezpečné útočisko
Jej prvá kniha sa stretla s pozitívnymi reakciami kritikov, a tak sa pustila do písania druhého románu. Do toho sa však objavila pandémia covidu a záhrada, jej veľký koníček, sa pre ňu stala ešte dôležitejšou. Cítila sa v nej bezpečne. Z človeka, ktorý kedysi nedokázal udržať na žive interiérové rastliny, sa zrazu stala žena, ktorá trávi všetok svoj čas v záhrade a stará sa o desať trvalkových záhonov.
Tieto myšlienky sa pretavili aj do jej druhej knihy. Tá prináša nový pohľad na záhradkárčenie. Namiesto technického prístupu pripomína formou skôr román. Skúma v nej historický vývoj a kultúrny vzťah medzi ľuďmi a ich záhradami a pozoruje, ako sa náš vzťah k prírode rokmi posunul.
„Záhrady sú strednou cestou medzi mestom a divokou prírodou. Kedysi sa používali ako prostriedok na ochranu pred divou zverou a nepriateľmi, no dnes ich ľudia využívajú na ochranu pred moderným svetom. Ak sa v záhrade ponoríte do sveta prírody, zistíte, že my ľudia sme len jej súčasťou,“ vysvetľuje Malene.
Mohlo by vás zaujímať
Zeleň ukrývajúca starý tehlový dom
V tehlovom dome v mestskej časti Valby žije Malene už 20 rokov. Kúpila ho pôvodne ako schátranú nehnuteľnosť, dovtedy si vyskúšala bývanie na 17 rôznych miestach. Sama bola mestským dieťaťom, takže na záhradkárčenie si spomína len z obdobia prázdnin na farme u starej mamy.
Veľkú záhradu sympatickej Dánky pred pohľadmi z ulice chráni hustý živý plot z hlohu. Kedysi tu pritom prevládal len trávnik. Dnes máte po otvorení drevenej bránky pocit, že ste sa preniesli do iného sveta. Privítajú vás čerešne, jablone a vysoké akácie rozptýlené medzi trvalkovými záhonmi, prekypujúcimi množstvom farieb. Dva rady menších, husto vysadených trvalkových záhonov sa tiahnu stredom záhrady.
Nechýba ani bylinková a jedlá časť záhrady s vyvýšenými záhonmi a so zemiakmi, kapustou, cibuľou či cuketou. V zadnej časti nájdeme vysadené ovocné kríky. Miniatúrna divoká lúka a lesná záhrada sú ohraničené zastrihnutými stálo zelenými stromami a živými plotmi, pričom pomedzi jednotlivé časti sa vinie štrkové cestička.
Miesto plné života
Okrem včiel, ktoré opeľujú kvety, je toto čarovné miesto domovom rôznych druhov hmyzu, vtákov, ba dokonca aj netopierov. Táto biodiverzita prispieva k celkovému zdraviu záhrady, teda až na invázny druh slimákov, ktorý tu majiteľka objavila.
„Pre niektorých ľudí je starostlivosť o záhradu stresujúcim faktorom. Pre mňa je to však tvorivý priestor, ktorý ma robí zdravou a šťastnou. Je to moja kotva. Záhrada rastie a ja s ňou. Čím viac času strávite v prírode, tým viac sa dozviete o biodiverzite, ekológii a tiež o kráse,“ rozpráva Malene o svojej záhrade pri starom tehlovom dome.
Napriek tomu, že pozemok je veľký, nenájdete na ňom takmer jediné miesto, kde sa dá sedieť. Len na kúsku trávnika, kde sa tráva necháva v letných mesiacoch vyrásť do výšky. Vtedy majiteľka vyťahuje prútený nábytok a umiestni ho na trávnik.
Z právničky záhradkárka
Pritom pred dvadsiatimi rokmi, keď sa Malene presťahovala do vily pomenovanej Albion, nemala k záhradkárčeniu taký vzťah. Pri troch deťoch a práci na plný úväzok si vtedy ani nevedela predstaviť, že práve záhrade bude raz patriť všetok jej čas a záujem. „Keď som bola malá, chcela som byť opernou speváčkou. Ale nakoniec som kráčala v stopách mojej matky a stala som sa právničkou,“ prezrádza Malene, ktorá pochádza z akademickej rodiny.
Táto čarovná záhrada je síce na kodanské pomery veľká, ale kedysi bola ešte veľkorysejšia. Vilu Albion postavili pre amerického riaditeľa jednej miestnej firmy, ktorý tu žil s rodinou. V roku 1885, keď sa do nej nasťahovali, boli súčasťou majetku aj konské stajne. Zanikli však v roku 1928 a záhrada bola rozparcelovaná na dve časti. Tá druhá je dnes susedným pozemkom s iným majiteľom.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Miesto pre deti
V čase, keď boli Malenine dcéry malé, by sme v záhrade našli okrem trampolíny aj preliezačku a futbalovú bránku. „Priala by som si, aby viac ľudí zistilo, že na to, aby do záhrady vniesli trochu estetiky, netreba až tak veľa. A stále to môže byť aj miesto pre detské ihrisko,“ spomína si. Dnes je vybavenie na hranie preč a z bývalej časti vyhradenej deťom sa rokmi stal divokejší kút záhrady, v ktorom sa tráva necháva rásť až do konca leta. Na jar sa mení na cibuľový trávnik s narcismi, snežienkami a modrou scilou.
Inšpiráciou pri vytváraní záhrady boli majiteľke anglické záhrady, najmä Sissinghurst Castle Garden. Jednu z najznámejších a najpoetickejších záhrad Anglicka založili britská spisovateľka Vita Sackville-West a jej manžel Harold Nicolson.
V prvých rokoch záhradkárčenia Malene kupovala najmä pivonky v pestrých farbách, dnes si vyberá skôr bylinkové trvalky. V lesnej záhrade dokonca vysadila dub. Strom je ešte mladý a má štíhly kmeň. Malene však verí, že keď po rokoch raz okolo vily s mohutným dubom prejde jej vnúča, povie si – tu bývali moji starí rodičia.
Rok v záhrade
Veľká záhrada si vyžaduje veľa starostlivosti, no nie celoročne. Rok v záhrade tu začína v marci, vtedy dom a verandu zdobia črepníky s cibuľovinami. Trávnik so stovkami cibúľ sa postupne začne meniť na farebné more. Apríl je ako stvorený na kyprenie pôdy, vykopávanie uschnutých trvaliek, plánovanie letnej záhrady a na predpestovanie rastliniek zo semien na všetkých parapetoch domu. Pripravujú sa vyvýšené záhony, odstráni sa zimná pokrývka zo slamy a pôda sa obohatí o konský či kravský trus, ktorý jej zabezpečí výživu.
V júni je záhrada pastvou pre oči. V lete sa jej takmer nedotýka, teda okrem potrebného polievania či rezania tisov a buxusov, aj to len počas víkendov. Malene však trávi v záhrade takmer každý deň.
August hodnotí ako nudný záhradkárky mesiac, ktorý prináša schnutie a vädnutie. Našťastie, v septembri to v jej záhrade opäť ožije, pretože viac prší. Takmer každý mesiac patrí nejakej povinnosti. Tieto termíny zároveň dávajú Malene určitú istotu v jej živote. „Myslím si, že je nás mnoho – takých, ktorí hľadáme istotu v záhrade za hustým živým plotom.“
Večný kolobeh prírody
Bývalá právnička stále zápasí s celospoločenským názorom o tom, ako by sme mali byť užitoční. Ako nás spoločenské dogmy nútia myslieť si, že náš pracovný život by mal trvať dlho. Pre ňu to však neplatí, pretože sa už v živote neponáhľa a každé ráno sa túla po záhrade so šálkou čaju. Na druhej strane, takúto voľnosť jej umožňuje aj fakt, že stále pôsobí ako poradkyňa v oblasti práva, sedí v niekoľkých predstavenstvách a prednáša. A popri tom píše knihy vo svojej záhrade.
„Záhrada je konkrétny, zmyselný priestor, ktorý nám okrem krásy a radosti môže pomôcť vysporiadať sa so smútkom. Je to pocit ukotvenia k večnému kolesu, ktorým príroda je,“ vyznáva sa Malene. Časom zistila, že nemôžete pracovať na svojej záhrade a očakávať odmenu hneď. Podľa nej trvá tri až päť rokov, kým sa záhrada stane naozaj dobrou.
„V Dánsku máme veľa krásnych barokových záhrad pri zámkoch, ktoré sa vyznačujú prísnou geometriou a rovnými líniami. Skutočne dobré trvalkové záhrady tu však nie sú také rozšírené,“ podotýka.
Nekupujte, vymieňajte
Zároveň je podľa nej škoda, ak si ľudia nechajú vybudovať záhrady na kľúč s veľkými stromami, kríkmi a husto vysadenými záhonmi. „Takto prichádzate o to, aby ste na vlastnej koži zažili, ako niečo rastie. Môžete minúť veľa peňazí tým, že si zo začiatku zle investujete. Preto je mojou najlepšou radou pre začiatočníkov kúpiť si niekoľko vždyzelených rastlín a potom sa spojiť s inými záhradkármi a získať od nich trvalky. Aj mnohé z mojich trvaliek sú dnes v susedných záhradách. Každú jeseň sa o ne podelím a niektoré postavím na stôl pri ceste s nápisom, aby si ich ľudia vzali,“ priznáva.
Malene Lei Raben považuje záhrady za spôsob, ako sa priblížiť prírode, spoznať rastliny a pôdu a v neposlednom rade sa naučiť rešpektovať prírodu. Na Instagrame sa delí o svoje zážitky zo záhrady, píše o svojich skúsenostiach a dobrých radách.
„Vidím, ako málo vedia ľudia o rastlinách. Pritom pred 100 rokmi až 80 % obyvateľov žilo na vidieku. Myslím si, že v našej DNA je dostať sa do blízkosti pôdy a rastlín. Stačí sa trochu pohrabať v hline, aby ste sa o tom presvedčili,“ dopĺňa na záver.
Mohlo by vás zaujímať