Mohlo by vás tiež zaujímať
Historicky prvé mewsy už neexistujú, na ich mieste sa rozprestiera Trafalgarské námestie a kráľovské stajne sa už dávno presťahovali do areálu Buckinghamského paláca. Keďže ľudia, a najmä tí z britských ostrovov, ľahko priľnú k zaužívaným názvom, nielen kráľovské, ale aj šľachtické a meštianske maštaľky s obytnou nadstavbou pre koniarov si ponechali pôvodný názov mews.
Odvtedy sa tento výraz raz a navždy zakorenil v hlavách Londýnčanov a používa sa dodnes. Kedysi len na označenie stajní, neskôr na pomenovanie spomínanej radovej jednoposchodovej zástavby. Tá sa od sedemnásteho storočia tiesnila vo dvoroch za chrbtami honosných viacpodlažných domov v edwardovskom slohu patriacich majetnej londýnskej vrstve, ukrytá pred zrakmi džentlmenov a tak, aby neurážala delikátny čuch a jemnocit dám.
S istou dávkou humoru sa dá povedať, že služobníctvo a koniari boli vlastne anglickí dvorania. Tvorili komunitu obyvateľov londýnskych mews, v ktorých mali ctihodní občania garážované svoje kone a koče. Situácia sa zmenila, keď koncom 19. storočia vymenilo panstvo konský pohon za motorový.
Na mews sa pozabudlo, až kým sa v dvadsiatych rokoch minulého storočia takí vážení Londýnčania ako architekt Frederick Etchells neodhodlali prebudovať niektoré z priestrannejších mewsov na pohodlný obytný priestor. Hoci ešte v roku 1935 belgický detektív Hercule Poirot s neuveriteľne bystrou šedou kôrou mozgovou riešil podľa Agathy Christie prípad vraždy mladej dámy, komfortne zabývanej v Bardsley Garden Mews, skutočný záujem o atraktivitu bývania v zákulisí starého Londýna vzrástol až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.
Dnešná popularita mews
Za posledných štyridsať rokov neuveriteľne vzrástla popularita bývania v mewsoch historicky umiestnených v najlepších častiach Londýna. Samozrejme, že primerane sa zvýšila aj ich cena na realitnom trhu. Na skromné životné podmienky služobníctva, ktoré pôvodne obývalo vrchné poschodie týchto domčekov, pamätajú už len staré múry.
Súčasní majitelia sa pustili do ďalekosiahlych úprav; v mewsoch si zariadili komfortné bývanie so všetkými výhodami tichej štvrte v centre veľkomesta. Veľkým luxusom v starom meste je aj skutočnosť, že väčšina mewsanov má na prízemí svojich obydlí zaparkované auto za drevenými vrátami tak, ako koč za čias konských povozov. Na poschodí si domáci zariaďujú otvorenú spoločenskú zónu s kuchyňou a pod strechu umiestnia spálne.
Napriek vzácnym metrom štvorcovým, nikto si nedovolí nadstaviť alebo inak zmeniť vonkajší vzhľad domu a z úcty k jeho architektúre si väčšina z nich prizve interiérového dizajnéra. I keď účel mewsov bol pri ich zrode jednoznačný, udivuje rozmanitosť, s akou ich stavali. Rady domčekov majú typický charakter, a pritom každý interiér prekvapí originalitou.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Najvyhľadávanejšie bývanie sa nachádza v okolí Hyde Parku, Regents Parku a Holland Parku. V poslednom desaťročí sa v architektonických a developerských kruhoch zaužíval terminus architectonicus mews style. Ten sa už týka aj celkom nových, malých nizkonákladových domov so vstavanou garážou, ktoré sa budujú pozdĺž malej ulice, hoc aj na okraji miest.
Kennyho mews
Najmä vďaka výške priestranný domček, v tomto prípade bez garáže, nadobudol Kenny na Elgin Mews North medzi ulicami Randolph Avenue and Lanark Road. Výborná poloha neďaleko stanice metra, naskok do zelene parkov a ešte bližšie do miestnej krčmy bolo veľkým lákadlom pre rodáka z Južnej Afriky.
Stretli sme sa teda v miestnom pube. Všetci sa poznali ako u nás na dedine, ibaže boli o poznanie triezvejší. O bránu ďalej sme vošli do dvora, zahli za roh trojpodlažnej neogeorgiánskej radovky. Po chvíli sme vošli rovno do kuchyne prvého z domov. Triezva farebnosť, kameň, kov, drevené točité schody a pod nimi, za oplechovanou priečkou, dokonale zakamuflovaný vchod na toaletu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Uprostred otvoreného priestoru veľký jedálenský stôl, za ktorý Kenny usádza svojich známych. Najväčšou ozdobou priestoru sú vysoké okná, ktoré sa dvíhajú cez dve podlažia. V miernom odstupe od okien svieti kovový odlesk zábradlia a okraja galérie. Kto chce mať výhľad na ulicu a nazrieť do obývačky, ten si musí vyskúšať výstup po točitých masívnych schodoch a správne vykročiť na drevenú podlahu. Tá si pamätá ešte staré časy.
Celá galéria
Kenny má 32 rokov, rád cestuje a rád je aj v spoločnosti priateľov, ktorých často pozýva na návštevu. Tomu zodpovedá aj interiér zariadený tmavšími farbami, chrómovými prvkami. Chladné povrchy v pánskom štýle len mierne opticky tlmí mäkká sedačka a kožené povrchy. Príjemný kontrast tvorí podlaha z masívu. Nijaký nábytok navyše, no najmä dostatok priestoru pre voľný pohyb viacerých osôb.