Na túto neľahkú úlohu si majiteľka Hana vybrala trojicu mladých dizajnérov zo štúdia MUUR. A dobre urobila. Nakoniec sa totiž z jej bytu vykľul presne ten prípad rekonštrukcie, keď sa každým zásahom odkrývajú staré stavbárske hriechy a každý zamýšľaný krok spúšťa lavínu úprav, ktoré mu musia predchádzať. A keďže v štúdiu MUUR-u sú zvyknutí pristupovať k svojej robote poriadne a Hana má k životu podobný postoj, pustili sa do prestavby z gruntu a dotiahli ju do detailov. Nakoniec trvali práce tri mesiace. Ale stálo to za to, potvrdzuje domáca pani aj pohľad na byt.
Tehlové bytovky zaplavené zeleňou
Štvrť 500 bytov patrí k najstarším bratislavským sídliskám. S jej výstavbou sa začalo po vojne, v 50-tych rokoch minulého storočia, a má všetky pozitíva, ale aj nevýhody svojho veku. Kedysi okrajovú lokalitu už pohltilo širšie centrum mesta, zachovala si však pokojné tempo života na starom sídlisku, kde sa ľudia poznajú a nedajú dopustiť na staré dobré časy. Z takejto štvrte Hana určite nechcela odísť. Štvorposchodové tehlové bytovky zaplavené zeleňou sú však okrem príjemnej atmosféry spojené aj s nemodernými dispozíciami a bytmi, ktoré si už prešli viac či menej šťastnými rekonštrukciami. Ten Hanin na tom nebol na prvý pohľad až tak zle, i keď jeho majiteľka by prijala o niečo vzdušnejší životný priestor a najmä väčšiu kúpeľňu. Skutočný problém však bol skrytý pod povrchom. „Elektrické rozvody boli vo veľmi zlom stave. Po predchádzajúcej prestavbe, ktorá nebola ani veľmi koncepčná, ani profesionálne zrealizovaná, boli skutočnou časovanou bombou. Problémy spôsobovali aj nesprávne urobené odpadové potrubia,“ spomína Marianna Markusková. Stavať na zlom základe nemalo zmysel a keď už sa mali poriadne prerobiť siete, bolo by nerozumné nedotiahnuť všetko do logického konca. A tak bolo celkom prirodzeným záverom Hanino rozhodnutie zrekonštruovať jedným dychom celý byt tak, aby spĺňal jej predstavy o pohodlnom, praktickom a útulnom bývaní.
Moderné Provensálsko s priznanou tehlou
Štýl inšpirovaný Provensálskom perfektne pristane bytu, ktorý je domovom dvoch dám – mamy a jej malej dcérky. „Spoločne sme nakoniec z viacerých možností vybrali provensálsky štýl, ku ktorému majiteľka inklinovala. Nechceli sme však preniesť do Bratislavy interiér z francúzskej dedinky obklopenej levanduľou, len sme sa týmto štýlom inšpirovali a upravili ho tak, aby sa hodil do mestského bytu – vybrali sme si z neho svetlé farby, prírodné materiály a istú mäkkosť. Je teda viac moderný a menej rustikálny,“ vysvetľuje dizajnérka. Tejto inšpirácii bola naklonená aj skutočnosť, že dom je postavený z tehlového muriva – dizajnéri sa rozhodli priznať ho a natrieť nabielo, tak, aby steny ladili s drevenou podlahou aj bielym štruktúrovaným povrchom nábytku. „Po odstránení omietok sa žiaľ ukázalo, že pôvodné murivo je nepoužiteľné. Bolo totiž nerovnorodé a poznačené predchádzajúcimi necitlivými zásahmi, takže sme nakoniec skončili pri obklade tehlovými pásikmi. Všetko zlé je ale na niečo dobré, pretože za obklad sme mohli skryť zvukovoizolačné predsteny, ktoré vyriešili problém s hlučnými rozvodmi vody v susediacich bytoch,“ prezrádza Marianna.
* článok pokračuje pod formulárom *
Šikovne využité
Zásahy do dispozície, do ktorých sa v štúdiu MUUR pustili, vyriešili nielen problém s malou kúpeľňou. I keď poloha jednotlivých miestností ostala nemenná, šikovnou úpravou troch priečok sa byt zásadne zmenil. Stena, ktorá pribudla, dovolila zariadiť kuchyňu v tvare U, vďaka ďalšej, ktorá ubudla, sa spojila obývačka so spálňou, čím sa denný priestor zväčšil a otvoril. Splnila sa tým aj Hanina požiadavka na usadenie väčšej spoločnosti. „Isteže to nie je riešenie pre každého,“ upozorňuje Marianna Markusková, „ale Haninej povahe a jej potrebám takýto otvorený priestor perfektne vyhovuje. Navyše, ak potrebuje súkromie, môže spálňu uzavrieť posuvnými dverami.“ Otváranie priestorov, vďaka ktorému pôsobí byt vzdušne a zároveň má Hana svoju malú dcérku vždy na očiach, pritom neskončilo pri jednej priečke. Architekti otvorili v byte niekoľko priehľadov, ktoré spolu so štýlovo jednotným zariadením pospájali byt do jedného príjemného celku. Samozrejme, nezabudli ani na Hanin sen, ktorý celú rekonštrukciu odštartoval – posunutím priečky smerom do spálne vytvorili v kúpeľni dostatok miesta na vaňu aj sprchovací kút.
Triky v praxi
Hoci teoretické triky na zväčšenie priestoru nie sú žiadnym tajomstvom, uviesť ich do praxe je ozajstný kumšt. A tento byt je jeho vydareným príkladom. Vďaka svetlým farbám pôsobia miestnosti väčším dojmom, architekti však nedopustili nástup nudy – siahli po rôznych odtieňoch, materiáloch a štruktúrach. Vstavaným nábytkom premyslene využili priestor na vytvorenie dostatku miesta na odkladanie, hladké dvierka skríň, ktoré pripomínajú plochu stien, pritom dotvárajú pocit poriadku a nezapratanosti. K tomu už spomínané jednotné zariadenie, zrkadlá a priehľady, ktoré dokážu s priestorom skutočné divy. A nakoniec svetlo, ktoré je Marianninou srdcovou záležitosťou. Denné svetlo tu preniká hlboko do dispozície, dopĺňa ho funkčné osvetlenie priestorov a náladové nasvietenie tehlových stien či nábytku, ktoré dotvára atmosféru tohto pôsobivého interiéru.
Celá galéria: